arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۲۶۹
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۱ - ۱۱ تير ۱۳۹۲

خرید گرانترین‌ تابلوی‌ سهراب‌ سپهری‌

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حراجی روز گذشته آثار هنری، چکش گران ترین معامله سال به نام بانک پاسارگاد پایین آمد. این بانک حالا صاحب یکی از گران ترین تابلوهای نقاشی ایران است که امضای سهراب سپهری را روی خود دارد.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، دومین حراج تهران دیروز برگزار شد و بانک پاسارگاد با پرداخت 700 میلیون تومان برای یک بوم 80 در 90 سانتی متری، گران ترین خرید این حراجی را داشت. این تابلوی بدون نام، یکی از نقاشی های رنگ روغن سهراب سپهری با موضوع درخت بود که قرار است به موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد منتقل و در کنار 140 اثر دیگر این موزه به نمایش درآید.

این موزه که در مهرماه سال 88 افتتاح شده، آثار هنرمندان نوگرایی مثل حسین زنده رودی، غلامحسین نامی، محمد احصایی، محمد جوادی پور، احمد اسفندیاری، پرویز كلانتری، ابوالقاسم سعیدی، آیدین آغداشلو و... را در معرض دید علاقمندان قرار داده و در گنجینه آن هم حدود 190 اثر از هنرمندان سرشناسی مثل رضا هدایت، حمید عجمی، مرتضی ممیز، افشین پیرهاشمی، پرویز تناولی، منصوره حسینی، کاظم چلیپا، محمد مهدی سدیفی، مسعود عربشاهی و... نگهداری می شود.درخت ها چطور به این قیمت رسیدند؟

تابلوی جدید موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد رکورد گران‌ترین اثر هنری معاصر را که در یک فروش رسمی در داخل کشور به فروش رسیده، به نام خود ثبت کرده است. این تابلو را یک مجموعه دار مقیم امریکا قبل از انقلاب از گالری سیحون خریده بود و دو سال قبل به مجموعه دار دیگری در ایران فروخت. کارشناسان حراج تهران قیمت پایه این تابلو را بین 350 تا 500 میلیون تومان برآورد می کردند اما رقابت شرکت کنندگان در حراجی معامله را به قیمت 700میلیون تومان رساند.


اینجا ببینید

برای دیدن این تابلوی نقاشی می توانید سری به میدان فلسطین، خیابان طالقانی، خیابان برادران مظفر(صبا)، شماره 125، طبقه سوم، موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد بزنید. بازدید از این موزه از ساعت 10 صبح تا 7 عصر هر روز، به جز روزهای تعطیل به طور رایگان امکان پذیر است.

آثار موزه هنرهای معاصر بانک پاسارگاد شامل نقش برجسته، مجسمه و نقاشی هایی در سبك امپرسیونیسم، پاپ آرت، كالیگوگرافی و خط نقاشی می شود.
نظرات بینندگان