arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۰ - ۱۴ تير ۱۳۹۲

معاون وزیر نفت: پیشنهاد گروه ۱+۵ برای حذف تحریم های پتروشیمی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تسنیم: معاون وزیر نفت گفت: در نشست های اخیر ۱+۵ یکی از پیشنهاداتی که از طرف این گروه مطرح شده بود در خصوص حذف برخی تحریم ها در حوزه پتروشیمی بود، از اینرو بعید نیست در آینده ای نزدیک تحریم های اعمال شده علیه صنعت پتروشیمی ایران لغو شود.

به گزارش تسنیم، عبدالحسین بیات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز بهار سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی هم در بخش بالادستی و هم در بخش صنایع تکمیلی است و ما در مجموعه وزارت نفت تلاش می کنیم که هر دوی این بخش ها را با بسترسازی هایی که وجود دارد پا به پای هم در توسعه به پیش ببریم.

معاون وزیر نفت با اشاره به برگزاری دومین همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی در هفته ای که گذشت، گفت: سرمایه گذاران خارجی بسیاری با حضور در این همایش ابراز تمایل کردند که با مشارکت با سرمایه گذاران داخلی ایران در حوزه صنایع تکمیلی پتروشیمی سرمایه گذاری کنند.

وی افزود: در میزان تولیدات صنایع بالادستی پتروشیمی که به عنوان خوراک صنایع تکمیلی کاربرد دارد کمبودی نداریم و از نظر کمی و کیفی مواد اولیه مورد نیاز صنایع تکمیلی وضعیت مناسبی در کشور وجود دارد.

صدور مجوز امضای قرارداد مستقیم بین سرمایه گذاران و تولیدکنندگان بخش بالادستی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: محصولات قابل فروش صنعت پتروشیمی ایران امسال تا رسیدن به مرز 40 میلیون تن هم پیش بینی می شود که عدد قابل توجهی است.

وی افزود: بر اساس مقررات جاری و مصوبات دولت همه صنایع تکمیلی باید مواد اولیه مورد نیازشان را از طریق بورس خریداری کنند اما ما به دنبال این هستیم که مصوباتی از دولت بگیریم تا سرمایه گذاران صنایع تکمیلی مجاز باشند با تولیدکنندگان صنایع میانی و بالایی پتروشیمی قرادادهای تأمین مواد اولیه را به صورت بلند مدت منعقد کنند.

بیات ادامه داد: در این صورت سرمایه گذاران صنایع تکمیلی می توانند با اطمینان خاطر در قالب قراردادهایی که منعقد کرده اند مواد اولیه مورد نیازشان را تأمین کرده و در صورتی که خارج از قرارداد نیز به موادی نیاز داشته باشند این نیازشان را از طریق بورس پیگیری کنند.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه قیمت در محصولات پتروشیمی بر اساس قیمت های جهانی است، اذعان داشت: نمی توان برای جذب سرمایه گذاران، قیمت گذاری خاصی انجام داد اما در صورتی که در توافقات دو طرفه بین تولیدکنندگان بالادستی و سرمایه گذاران صنایع تکمیلی به گونه ای از نظر حجم و قیمت توافقاتی صورت گرفت می توانند بر اساس قراردادها و توافقاتشان عمل کنند.

تا پایان تیر مهرهای ماندگار به ثمر نشسته پتروشیمی به 21 طرح می رسد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در خصوص آخرین وضعیت پروژهای مهرماندگار صنعت پتروشیمی تصریح کرد: پروژه های مهرماندگار در پتروشیمی به 31 پروژه می رسد که از این تعداد 21 پروژه یا تاکنون به تولید رسیده اند و یا تا پایان ماه جاری به تولید می رسند.

وی افزود: از مجموع مجتمع هایی که نزدیک به راه اندازی هستند می توان به پتروشیمی ایلام، پتروشیمی فجر، پتروشیمی دماوند اشاره کرد، البته پتروشیمی نوری نیز به بهره برداری رسیده که منتظر افتتاح رسمی با حضور مسئولان است.

بیات با بیان اینکه در حوزه زیرساختی نیز طرح های مهمی در دست اجرا و یا آماده بهره برداری داریم، گفت: از زیرساختهای مهم منطقه عسلویه پلی است که فاز اول و دوم این منطقه را به هم متصل می کند، این پل از حیث پشتیبانی ها، ایمنی و آتشنشانی برای واحدهایی که در فاز دوم عسلویه در حال تولید هستند مثل مجتمع های کاویان، مهر و مرواردی نقشی اساسی و تعیین کننده دارد.

وی ادامه داد: قطعه هشتم فاز دوم خط لوله اتیلن غرب حدفاصل کرمانشاه تا نزدیک سنندج آخرین مراحل تکمیل را پشت سر می گذراند و به زودی به بهره برداری خواهد رسید، بقیه قطعات این خط لوله نیز تا پایان نیمه نخست سال جاری به نتیجه خواهد رسید. بیات در خصوص دیگر مجتمع های پتروشیمی غرب کشور گفت:‌ پتروشیمی های مهاباد و لرستان تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسند گرچه در 6 ماهه نخست سال جاری پیش بینی می شود که واحدهای یوتیلیتی و واحدهای بوتن 1 آنها به تولید برسند.

وی افزود: راه اندازی واحدهای بوتن 1 این مجتمع های پتروشیمی نیازمند اتیلن است که این اتیلن باید با بهره برداری از فاز دوم خط لوله اتیلن غرب تأمین شود.

بیات با اشاره به اینکه اتیلن مازاد تولیدی کشور در حال حاضر صادر می شود، اذعان داشت: با بهره برداری از فازهای 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبی ظرفیت تولید اتیلن کشور به طرز چشم گیری افزایش پیدا خواهد کرد.

هیچگاه محصولی نداشته ایم که به دلیل نبود مشتری صادر نشود

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران صنعت پتروشیمی را به دلیل نیاز گسترده بازارهای جهانی و تنوع بسیار زیاد محصولات آن غیر قابل تحریم دانست و گفت: در نشست های اخیر 1+5 یکی از پیشنهاداتی که از طرف گروه 1+5 مطرح شده بود در خصوص حذف برخی تحریم ها در حوزه پتروشیمی بود، از اینرو بعید نیست در آینده ای نه چندان دور تحریم های اعمال شده علیه صنعت پتروشیمی ایران لغو شود.

وی افزود: تاکنون هیچگاه نبوده که محصولی به دلیل نبود مشتری صادر نشود، بلکه به دلیل نیاز داخلی به برخی محصولات علی رغم وجود مشتری در خارج از مرزها، محدودیت ها و ممنوعیت های صارداتی اعمال شده تا با تنظیم بازار داخل و ایجاد ارزش افزوده در صنایع تکمیلی منافع کشور حفظ شود.

بیات با بیان اینکه محدودیت های صادراتی اعمال شده بر اساس سیاست های تنظیم بازار دولت بود، گفت: در شرایط تحریم نباید به گونه ای عمل کنیم که صنایع تکمیلی ما آسیب ببینند، در این راستا در تدوین سیاست های کلی مثل سیاست های اقتصادی به این نتیجه رسیدیم که بر اساس نیاز داخلی تأمین مواد اولیه در بورس تقسیم شود و آنچه مازاد بر نیاز داخل تولید شده مجوز صادرات دریافت کند.

وی ادامه داد: این گونه مجوزهایی که تاکنون نیز صادر شده به صورت بلند مدت است تا واحدهای تولیدی بتوانند بر اساس مصالح خودشان و نوع تقاضا در بازار بین المللی حضور یابند.

همسنگ سازی قیمت ها بر اساس شاخص های ایران انجام می شود

بیات در ادامه در خصوص همسنگ سازی قیمت خوراک واحدهای تولیدی تصریح کرد: معنی همسنگ سازی قیمت خوراک ها این نیست که یکسری از کشورها شاخص ما برای همسنگ سازی قرار گیرند بلکه شاخص کشور ما که وزیر نفت هم اعلام کرده بر اساس سیاست های دولت این است که شرایطی به وجود بیاید که هر سرمایه گذاری که در حوزه پتروشیمی ورود پیدا می کند بتواند بیشترین سود را نسبت به دیگر حوزه های اقتصادی کشور داشته باشد.
وی افزود: اگر بر مبنای این شاخص حرکت کنیم خود یک نوع بستر مناسب برای سرمایه گذاری است چرا که حدود 50 تا 85 درصد هزینه های تمام شده تولید در حوزه پتروشیمی ناشی از نرخ خوراک است.

معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه در ارائه تسهیلات سرمایه گذاری فرقی بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیست، گفت: هر شرایطی که برای سرمایه گذاران داخلی فراهم کنیم همین شرایط نیز برای سرمایه گذاران خارجی فراهم است، یعنی سرمایه گذار خارجی می تواند با همان قیمت خوراکی که به سرمایه گذار داخلی داده می شود و با همان شرایط حمایتی که سرمایه گذاران داخلی دارند در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاطرنشان کرد: جذب سرمایه گذار خارجی سیاست کلانی است که بین مجلس و دولت بایستی روی این سیاست به این نتیجه برسند که آیا رفتار ما متناسب با رفتار بقیه کشورها در قیمت گذاری باید تغییر کند یا بر اساس یکسری از شاخصهایی که مختص کشور ماست باید اصلاح شود.

بیات تصریح کرد: موضوع همسنگ سازی خوراک ها هم اکنون در لایه های مختلف کارشناسی در حال بررسی است و هر فعال اقتصادی که در این خصوص نظری دارد می تواند نظرات و پیشنهادات خود را به شرکت ملی صنایع پتروشیمی منتقل کرده تا ما با بررسی تمامی نقطه نظرات، آنها را در تدوین نهایی لحاظ کنیم.

وی افزود: هر زمان که چگونگی همسنگ سازی قیمت خوراک به نتیجه رسید، جزئیات آن اعلام خواهد شد.
نظرات بینندگان