arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۱ - ۱۴ تير ۱۳۹۲

ورود دلالان خارجی به بازار خرما

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس اتحادیه کشوری آجیل و خشکبار با بیان اینکه قیمت خرما در میادین ۶۵۰۰ تا ۷ هزار تومان است گفت: درنمایشگاه طرح ضیافت استان خراسان خرما (درجه یک)ارزان‌تر از کل کشور و به نرخ ۵۶۰۰ تومان توزیع می‌شود.

علیرضا ارزانی در گفت‌وگو با تسنیم، در مورد وضعیت عرضه خرما و قیمت آن در نمایشگاه‌های طرح ضیافت کل کشور اظهار داشت: به صورت میدانی از نمایشگاه چند استان بازدید کرده‌ام و وضعیت عرضه و تقاضا مناسب بوده، به خصوص در استان خراسان رضوی بهترین خرما به قیمت 5600 تومان در این نمایشگاه‌ها در حال توزیع است.

وی با اشاره به اینکه قیمت خرما در میادین عرضه در حال حاضر بین 6500 تا 7 هزار تومان است، گفت: در استان خراسان با توجه به اینکه پیش بینی افزایش قیمت را داشتیم و پیش خریدهایی انجام داده بودیم خرما را به صورت مستقیم از بم به نرخ 5500 تومان خریداری کرده‌ایم، در حال حاضر در دو نمایشگاه این استان به نرخ 5600 تومان درحال عرضه هستیم. البته خرما در این نمایشگاه زیر نظر اتحادیه آجیل و خشکبار کشوری در دو غرفه اختصاصی که سازمان صنعت استان در اختیار ما قرار داده عرضه‌ می‌شود.

رئیس اتحادیه کشوری آجیل و خشکبار با تأکید بر اینکه 5600 تومان پایین ترین قیمت در کل کشور است، بیان کرد: سال گذشته نیز دراستان خراسان این کار را انجام دادیم و امسال نیز این روند را ادامه دادیم و شاهد تشکیل صف‌های طولانی برای خرید خرما در نمایشگاه‌های طرح ضیافت استان خراسان رضوی هستیم.

وی در پایان با تأکید بر اینکه اتحادیه‌های استانی حرف شونی از اتحادیه کشوری ندارند، بیان کرد: در برخی استانها متولی عمده فروشی خرما اتحادیه بارفروشان و متولی خرده فروشی آن اتحادیه دیگری است در حالی که خرده فروشی و عمده فروشی فرقی نمی‌کند باید زیر نظر یک جا باشد و این دوگانگی‌ها و نداشتن متولی خاص باعث این مشکلات می‌شود. این مسائل باعث شده یک تبعه افغانی خرمای کشور ما را به نرخ 3600 تومان خریداری کند و حاضر نباشد به قیمت 6500 تومان بفروشد.
نظرات بینندگان