arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۸۲۴
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۰۰ - ۱۶ تير ۱۳۹۲

"کلاه پهلوی" سانسور شد!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شامگاه گذشته صحنه‌هایی از سریال «کلاه پهلوی» مربوط به بازی شقایق فراهانی و داریوش کاردان حذف شد، تا این سریال که در قسمت‌های 60 دقیقه‌ای به روی آنتن می‌رفت، جمعه (14 تیر ماه) 45 دقیقه‌ای باشد.

 به گزارش ایسنا، سید ضیاء‌الدین دری، کارگردان سریال «کلاه پهلوی» در این زمینه گفت: «در حال حاضر بیش از اینکه نگران حذف بخش‌هایی از این مجموعه باشم، نگران حقوق عقب‌مانده‌ام هستم. حقوقی که حاصل 12 سال صرف عمر، معطل‌شدن‌ها و انتظار کشیدن‌هاست.»

 دری در ادامه‌ در پاسخ به پرسشی درباره‌ی هشدار سازندگان سریال «کلاه پهلوی» درباره‌ی محدودیت سنی برای پخش قسمت سی و هفتم این سریال، تاکید کرد: «در جریان محدودیت سنی نبوده‌ام و ظاهرا تلویزیون هم در این جریان نبوده است، اما چه باید گفت و چه باید کرد. به هر حال کار را تحویل داده‌ایم و آن‌ها به صلاحدید خودشان این مجموعه را پخش می‌کنند.»

 این کارگردان سپس توضیح داد: «ما فیلم می‌سازیم و از فیلترهای مختلف عبور می‌کند تا به مرحله‌ی نهایی و پخش می‌رسد. به هر حال کارمان را انجام می‌دهیم و با کمال دلسوزی فکر می‌کنیم و بر اساس فکرهایی که داریم مجموعه را تولید می‌کنیم و کار را به شکلی که خودمان می‌دانیم و شرایط مملکت را می‌شناسیم دسته‌بندی می‌کنیم.»

 او ادامه داد: «در این میان صداوسیما نگاه می‌کند و با دقت‌هایی که ما داشته‌ایم ممکن است اشکالاتی هم گرفته شود. به هر حال وقتی فیلم را تحویل می‌دهیم آن فیلم دیگر برای ما نیست و هر کاری که بخواهند می‌توانند با آن انجام دهند ما نیز تابعیم و مثل مخاطبان نگاه می‌کنیم و نمی‌دانیم آن چیزی که قرار است پخش شود چطور و چه خواهد بود.»

 دری همچنین با اشاره به اینکه در جامعه‌ای که برای هفت ثانیه‌ی مسابقه‌ی والیبال سروصدا می‌شود، طبیعی است که مسؤولان سازمان مرددتر باشند، افزود: «مسؤولان سازمان طبیعی است که مرددتر باشند و نمی‌دانند و در مواردی معذب می‌شوند چه باید گفت و چه باید کرد؟ به هر حال کار را تحویل داده‌ایم و آن‌ها هم به صلاح‌دید خودشان پخش می‌کنند اما در خیلی از موارد به نظر می‌رسد یکسری از مسائل باید با ایما و اشاره و شفاهی گفته شود و من این را نمی‌فهمم و در تخصص من نیست بنابراین زمانی که این اتفاق می‌افتد جوابی برای گفتن ندارم.»

این کارگردان در پاسخ به اینکه آیا بهتر نبود تلویزیون در ارتباط با پخش قسمت سی‌وهفتم از سریال «کلاه پهلوی»، محدودیت سنی را اعمال می‌کرد تا ناچار به حذف صحنه‌هایی از سریال نمی‌شد؟ توضیح داد: «متاسفانه در جریان محدودیت سنی نبوده‌ام و تلویزیون نیز در جریان آن نبوده است. در ایران با توجه به اینکه عنوان رسانه‌ی ملی بر روی صداوسیما وجود دارد، تولیدات کلی برای قشرهای مختلف می‌سازند. به همین جهت هیچ وقت در طول این سال‌ها تلویزیون برای رِنج سنی کار نکرده است و فقط راجع‌به کودکان و نوجوانان برنامه‌ی جداگانه‌ای دارد تا شاد شوند. اما هیچ‌وقت در روند تولید، تلویزیون ایران اینکه رنج سنی را در نظر نگرفته و شاید اتفاقاتی که در حال حاضر منجر به این می‌شود که بخش‌هایی را حذف کنند، همین باشد.»

 او در عین حال افزود: «اما به هر حال در صداوسیما نیز تصور بر این بوده است که این نوع دسته‌بندی کردن برنامه‌ها منجر به این شود که افراد حریص‌تر شوند. من نمی‌توانم بگویم و دست من نیست؛ بنابراین بعید می‌دانم این اقدام جزو سیاست‌های تولیدی سازمان بوده باشد.»

 این کارگردان همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «تلاش کرده‌ایم در زمان تولید نهایت دقت را داشته باشیم تا اسراف نشود اما متوجه شدیم که بخش‌هایی حذف شده است. البته گاهی مواردی اتفاق می‌افتد که مردم احساس می‌کنند به هم ریختگی در سریال وجود دارد که این خارج از کنترل ما بوده است. اما به هر حال حتما معذوراتی دارند اما اگر قرار باشد ما به اندازه‌ی دوستانی که مسئول فکر کردن برنامه‌های روی آنتن هستند، فکر کنیم اصلا نمی‌توانیم فیلم بسازیم.»

دری با اشاره به اینکه در «کلاه پهلوی» تلاش کردیم یک دوره‌ی حکومتی را تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین فجایع اخلاقی را نشان دهیم،‌ توضیح داد: «بخش‌های مختلف این سریال هدف‌بندی شده بود و هر اندازه که مجاز باشد این کار را می‌کنیم.»

 او افزود: «فکر می‌کنم «کلاه پهلوی» همین اندازه و به هر شکلی که پخش می‌شود باید خدا را شکر کنیم. شاید هم در طول زمان‌های دیگر دیدگاه‌ها تغییر کرده و من نیز اعتراض و حرفی تاکنون نداشته‌ام و در حال حاضر نیز این اعتراض را نمی‌کنم ولی به هر حال خدایی هست و مردم ناظرند که چه تلاشی کردیم و چه چیزی را خواستیم به مردم بگوییم.»

 این کارگردان با بیان اینکه خوشبختانه مجموعه‌ی «کلاه پهلوی» چون بر اساس مفاهیم ساخته شده است و مفاهیم آن حائز اهمیت است،‌ مخاطب آن را می‌بیند، افزود: «این مجموعه با همه‌ی جراحتی که دارد مردم آن را می‌بینند و کسانی که دوست دارند تلاش می‌کنند همان میزان به دنبال مفاهیم باشند. طبیعی است که احساس می‌کنند جایی از سریال آسیب وارد شده است و سوال پیش می‌آید و کنجکاوتر می‌شوند؛ البته مسؤولان نیز تحت تأثیر فشارهایی که وجود دارد قرار گرفته‌اند.»

 دری همچنین با تأکید بر اینکه شهر و اسامی که در این سریال در نظر گرفته شده است، ساختگی است، گفت: «چرا برخی متوجه نمی‌شوند که ما به مدت 37 هفته است در بالای این فیلم می‌نویسیم که شهری که در سریال یاد می‌شود یک شهر فرضی است و هر گونه مشابهت اسمی تصادفی است؟ مگر صمصام فقط گوشه‌ای از روستایی بوده است که برخی‌ها فکر می‌کنند به فرد خاصی تعلق دارد؟ اصلا من صمصامی در عمرم نمی‌شناسم و شخصیت وی را از روی هزاران قصه خوانده‌ام و استفاده کرده‌ام.»

او ادامه داد: «ما هنوز فرهنگ دیدن تلویزیون برایمان درونی نشده است، ماهواره داریم و اکنون به هول افتاده‌ایم. ابتدا باید فرهنگی باشد و بعد تلویزیون دیده شود. متاسفانه به اندازه‌ی پایین‌ترین سطح فکر جامعه فیلم می‌سازیم و به ساده‌ترین زبان که منجر به معترض شدن قشرهای تحصیلکرده و متوسط می‌شود، در نتیجه سهم مردم همین قدر است. شاید یک روزی هم همه‌ی این مجموعه را پخش کنند. گاهی این اتفاقات هم شاید به نفع ما باشد. مهم نیست که تا چه میزان از این مجموعه حذف شده است. مهم این است که طبق آخرین تفاهمات تشخیص داده‌اند که سریال پخش شود.»

 او در پایان گفت‌وگوی خود با اشاره به اینکه «کلاه‌پهلوی» مجروح و زخمی شده است، گفت: «با این وجود حرف‌های ناگفته‌ی زیادی برای گفتن دارد هر چند یک عده‌ای می‌گویند سریالش خراب شده است و خوشحالند، اما خیلی ممنون. همین اندازه که پخش می‌شود بسیار عالی است.»

 دری در عین حال افزود: «در جامعه‌ هستند مردمی که از این سریال راضی‌اند.»
نظرات بینندگان