arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۸۸۶
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۱ - ۱۶ تير ۱۳۹۲

هشدار نسبت به افزایش قیمت برنج

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج نسبت به افزایش قیمت این محصول در آستانه ماه رمضان هشدار داد و گفت: در صورتیکه قیمت منطقی برای هر کیلوگرم برنج درجه یک (هاشمی) 5000 تومان است، نرخ این محصول به کیلویی 8000 تومان رسیده است.

غلامرضا خانکشی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با احتساب مصرف سرانه 36 تا 40 کیلوگرمی برنج به نظر می‌رسد در ایامی همچون ماه رمضان که میزان مصرف این محصول افزایش می‌یابد به بیش از 350 هزار تن برنج نیاز داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به تولید و واردات انوع برنج در کیفیت‌های گوناگون، هیچ مشکلی برای تامین بازار مصرف این محصول استراتژیک وجود ندارد.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج تاکید کرد:‌ با توجه به افزایش قیمت برنج در آستانه ماه رمضان، دولت می‌تواند به بازار این محصول که عمدتا از سوی بخش خصوصی اداره می‌شود وارد شود و بخشی از تقاضای مصرف‌کنندگان را تامین کند.

خانکشی‌پور گفت: در حال حاضر که در پایان فصل زراعی برنج قرار داریم تا آمدن محصول جدید، کمبود نسبی برنج ایرانی در بازار مشاهده می‌شود. از سوی دیگر با توجه به فشار هزینه‌های تولید و انتظار افزایش قیمت این محصول در آستانه ماه رمضان بازار برنج با نوساناتی همراه شده است.

وی افزود: نوسانات بازار برنج به گونه‌ای است که هر کیلوگرم برنج درجه یک مرجع (هاشمی) که در ابتدای فصل زراعی سال گذشته حدود 3000 تومان بوده است در حال حاضر به 8000 تومان برسد.

این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج با انتقاد نسبت به افزایش قیمت بیش از 100 درصدی برنج از سال گذشته تاکنون اظهار کرد: قیمت برنج در ابتدای امسال حدود 5000 تومان بود که هم اکنون با افزایش 50 درصدی مواجه شده است.

خانکشی‌پور تاکید کرد:‌ با توجه به شرایط موجود بازار تولید و مصرف برنج، قیمت منطقی برای هر کیلوگرم برنج درجه یک هاشمی در بازار مصرف 5000 تومان است.

نظرات بینندگان