arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۸۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۲ - ۱۶ تير ۱۳۹۲

وزیر ارشاد: مخالفت‌هایی با وام مسکن خبرنگاران وجود دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم پاسداشت روز قلم در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سؤالات آنها پاسخ گفت.

سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم روز قلم که در باغ زیبای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شد، به سوال خبرنگاران پاسخ گفت.

* حسینی: امیدوارم سال‌های آینده روز قلم بهتر و فراگیرتر برگزار شود

حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که امشب آخرین مراسم روز قلم در زمان تصدی شما در پست وزارت است، در دولت دهم برای اهل قلم چه کرده‌اید، ‌اظهار داشت: مراسم امسال بهتر از سال‌های گذشته برگزار شد، چرا که باغ زیبا جای مناسب‌تری بود تا تعداد بیشتری از نویسندگان و اهل قلم بتوانند در مراسم روز قلم حضور داشته باشند، البته برنامه‌های متعدد و متنوعی در تهران و استان‌ها برگزار شده است، صبح روز 15 تیر هم در جمع نویسندگان و اهالی قلم ارتش برنامه‌هایی داشتیم، البته سپاه هم برنامه و مراسمی جداگانه داشت که به دلیل همزمانی نمی‌توانستیم در آن شرکت کنیم، اما کم و بیش رسانه‌ها، مطبوعات و خبرگزاری‌ها هم به این مسئله پرداختند، ولی هنوز ظرفیت وجود دارد که توجهات بیشتر و اهتمام بهتری صورت گیرد، امیدواریم سال‌های آینده روز قلم بهتر و فراگیرتر برپا شود.

* کاغذ دغدغه اهالی قلم/ برای کارخانه‌های داخلی چه کردید؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دیگر فارس که از دغدغه اهالی قلم و خصوصا کاغذ سوال کرد و اینکه برای کارخانه‌های داخلی چه کرده‌اید، افزود: برای این کارخانه‌ها اقدام کوتاه مدت نمی‌شود انجام داد، کار مهمی که انجام شده این است که صندوق توسعه ملی اعلام آمادگی کرده تا افرادی که بخواهند در این راه وارد شوند آنها را حمایت خواهد کرد، تا سرمایه‌گذاری صورت گیرد و نقدینگی آنها تامین شود؛ فکر می‌کنم اساسی‌ترین حرکتی بود که صورت گرفت.

وی ادامه داد: در گذشته از صندوق توسعه ملی برای کارهای نشر و فرهنگی سهمی در نظر گرفته نمی‌شد، اما این آمادگی در حال حاضر وجود دارد تا کار به خوبی صورت گیرد و امیدواریم برای افرادی که می‌خواهند در این زمینه کار کنند انگیزه‌ای باشد.

* انتقاد اهالی خبر از وزیر ارشاد: چرا در سفرهای خارج از کشور خبرنگار ندارید!

حسینی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه یکی از انتقادهایی که به تصدی شما در وزارت ارشاد می‌شود این است که در سفرهای خود و برنامه‌های فرهنگی جزو معدود وزارتخانه‌هایی هستید که خبرنگار به همراه نمی‌برید حتی برای نمایشگاه‌های کتاب، و اغلب از سوی وزارتخانه به اطلاع‌رسانی می‌پردازید، چه توجیهی دارید چراکه نمایشگاه فرانکفورت در پیش است، افزود: ان‌شاء‌الله در دولت یازدهم دوستان جبران کنند، ما هم به دست‌اندرکاران نمایشگاه فرانکفورت تاکید خواهیم کرد که خبرنگار ببرند.

وی بیان کرد: مسئولانی که به همراه خبرنگاران سفر می‌کنند گاهی اوقات اختصاصی به کشوری می‌روند اما ما بلیطی گرفته و تنهایی به این سفرها می‌رویم، تشریفات در دوران ما کم بود و سعی در صرفه جویی داشتیم، اما لازم بود که در هفته‌های فرهنگی این توجه صورت می‌گرفت، شاید به هرحال کوتاهی در این باره انجام شده است.

* واردات کاغذ با ارز مرجع/ ارز مرجع حذف شد و کاغذ گران

وزیر در پاسخ به سوالی درباره ورود کاغذ با ارز مرجع و خرید در این راستا با ارز مبادله‌ای توضیح داد: قرار است از این ارز هم استفاده کنند، ارز مرجع کلا حذف شد بخاطر همین شاهد افزایش قیمت کاغذ بودیم.

این مقام مسئول درباره این پرسش که با ارز مبادله‌ای کاغذ را خریداری می‌کنید، بیان داشت: جزئیاتش را من نمی‌دانم چون واردکنندگان خود این کار را انجام می‌دهند. در معاونت فرهنگی این موضوع با توجه به وجود کارگروه کاغذ بیشتر دنبال می‌شود، امیدواریم شاهد تثبیت قیمت‌ها باشیم و این نوسات بر قیمت‌ها تاثیر نداشته باشد.

* وام مسکن خبرنگاران/ برای جلسه از ما دعوت نکردند

خبرنگاری از حسینی پیرامون عاقبت وام مسکن خبرنگاران پرسید که وزیر پاسخ داد: با اعضای شورای پول و اعتبار که برخی از آنها نماینده مجلس هستند و برای این موضوع مخالفت می‌کنند باید صحبت کنیم تا همکاری کنند و این مسئله زودتر حل شود.

وی درباره اینکه قرار بود در جلسه‌ای آنها را قانع کنید، اضافه کرد: از ما دعوت نکردند چون گفتند یکی از جلسات اصلا به حد نصاب نرسیده و برگزار نشد؛ یعنی برخی فکر می‌کنند چون پایان دولت است در جلسه شرکت نمی‌کنند، اما این مسئله باعث گلایه ماست، از همه اعضای شورای پول و اعتبار درخواست می‌کنیم که در این جلسات شرکت کنند، از افراد حقوقی که در دولت و مجلس هستند هم دعوت می‌کنیم تا این موضوع به نتیجه برسد.

* خاطرات، سخنان و سخنرانی‌ها را کتاب می‌کنم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اینکه پیش از این عنوان کرده بودید قرار است کتابی از سخنرانی‌ها منتشر کنید، عنوان کرد: چون این دوره، پربار بوده و سفرهای پرباری در اقصی نقاط کشور انجام شده، حضور در همایش‌ها، کنگره‌ها، جلسات تکریم بزرگان، عالمان، شاعران و... را شاهد بودیم؛ خیلی از اینها مکتوب است و برخی هم نوار صوتی است که پیاده و ویرایش می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد، فکر می‌کنم مجموعه خوبی باشد، چرا که دارای تنوع فراوان است از بحث سینما، تئاتر، شعر، ادب، موسیقی، هنرهای تجسمی، جشنواره‌ها و برپایی نمایشگاه‌ها و... فکر می‌کنم برای آیندگان بتواند قابل استفاده باشد .

وی افزود: اگر بتوانم برخی از خاطرات موجود و مسایلی که اتفاق افتاده به رشته تحریر در آورم می‌تواند برای آیندگان مفید باشد.

* وزیر ارشاد دولت یازدهم کیست؟

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد دولت دهم در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید وزیر ارشاد دولت یازدهم چه فردی باشد، آیا در برنامه‌ها یاری‌گر او خواهید بود، تاکید کرد: ما تمام گزارش‌ها را ارئه می‌دهیم، چالش‌هایی که با آن مواجه هستیم، اولویت‌هایی که وجود دارد، کارهایی که شروع شده و امیدواریم ادامه پیدا کند، طرح‌های عمرانی که در دست اقدام است که امیدواریم به همه آنها عنایت ویژه‌ای صورت گیرد، در این راستا کمک خواهیم کرد.

نظرات بینندگان