arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۹۷۳
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۲ - ۱۶ تير ۱۳۹۲

اردوغان خواهان آزادی فوری مرسی شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : تسنیم: نخست‌وزیر ترکیه ضمن محکوم کردن کودتای نظامی علیه رئیس‌جمهور مخلوع مصر خواهان آزادی فوری وی شد.

به گزارش حریت؛ رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، امروز (یکشنبه) در مراسم افتتاح خط جدید متروی استانبول گفت: "باید از هر گونه موضعی که ممکن است مصر را به جنگ بکشاند، اجتناب کرد. ما انتظار داریم تمام سیاستمداران شامل مرسی و نخست وزیر مصر فورا آزاد شوند."

وی افزود: "دولت خودخوانده مصر شاید بگوید که ترکیه در امور داخلی ما مداخله می‌کند اما ما نیز می‌گوییم که در کنار ملت مصر و پایبند به اصول‌مان هستیم."

اردوغان همچنین با اشاره به اینکه تنها ترکیه و قطر از رئیس‌جمهور مخلوع حمایت کرده‌اند از کشورها و نهادهایی چون اتحادیه اروپا و سازمان ملل که از حوادث مصر به عنوان کودتا یاد نمی‌کنند نیز انتقاد کرد.

اردوغان گفت: "هیچ کس نمی‌تواند دیگری را فریب دهد. در مصر کودتا رخ داده است و یک کودتا، هدفش هر چه که باشد، مخرب و زیان‌آور است. کودتا دموکراسی و آینده را نابود می کند. آنهایی که کودتا را کودتا نمی‌خوانند از آن حمایت می‌کنند."

وی با اشاره به مراکز تجمع مخالفان و موافقان مرسی گفت: "چرا آنهایی که تحریر را می‌بینند میدان الدعویه را نمی‌بینند؟ آیا آنها مردم مصر نیستند؟"

مرسی پس از چهار روز اعتراضات گسترده در 3 جولای و در پی تعلیق قانون اساسی کشور از جانب ارتش از کار برکنار شده و نیروهای نظامی رئیس دادگاه قانون اساسی را به عنوان رئیس جمهور موقت انتخاب کردند.

رئیس‌جمهور اخوانی مصر توسط نیروهای نظامی مصر بازداشت شده و در یک مکان نامشخص محبوس است.
نظرات بینندگان