arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۲۱۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۱ - ۲۷ تير ۱۳۹۲

كينه يا ارثيه؛ پليس در حال بررسي فرضيه‌هاي جنايت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مردم بوكان چهار، پنج روزي است كه درباره يك معماي جنايي در شهرشان صحبت مي‌كنند؛ معمايي كه در بوكان با قتل مردي 50 ساله به نام محمد و همسر دوم او «پروانه» رقم خورده است. هرچند هنوز تحقيقات جنايي درباره اين دو قتل تكميل نشده اما پسر 20 ساله مقتول از همسر اولش، يكي از مظنونان اصلي پرونده و هم‌اكنون در بازداشت است. مقتول (محمد) در حالي به قتل رسيده است كه در منزل همسر دوم خود بوده است و عامل يا عاملان جنايت پس از قتل او همسر دومش را مثله كرده‌اند. اين جنايت كه در نيمه شب بيست و دوم تيرماه امسال رخ داده از طريق همسايه‌ها به اطلاع پليس 110 رسيده و دقايقي بعد اكيپ حفظ صحنه جرم، تشخيص هويت و پزشكي قانوني در خيابان گلاويج 18 در كمربندي بوكان حاضر شدند تا به ماجرا رسيدگي كنند.

گفته مي‌شود عامل يا عاملان جنايت اول به انگيزه اختلاف بر سر ارث و ميراث و ديگر به دليل كينه‌يي كه از ازدواج دوم «محمد» داشته‌اند مرتكب اين جنايت شده‌اند. با اين حال هنوز به جز امير (فرزند 20 ساله مقتول) هيچ مظنون ديگري دستگير نشده و انگيزه بازداشت اين جوان نيز حرف‌هاي تهديدآميزي بوده كه پيش از قتل عليه پدرش زده بود. پرونده قتل زن 42 ساله و محمد 50 ساله در حالي روي ميز كارآگاهان جنايي اين شهرستان قرار گرفته كه گفته مي‌شود زن جوان 3 ماهه باردار بوده است.

يك دست، سر نخ كشف جنايت

نيمه شب بيست و دوم تيرماه امسال وقتي يكي از همسايگان دست قطع شده زني را در اطراف خانه‌شان در محدوده خيابان گلاويج 18 مشاهده كرد در حالي كه از دست خون‌آلود شوكه شده بود موضوع را به پليس گزارش داد.

با حضور پليس و شروع تحقيقات ظن پليس و مردم به خانه‌يي در همان خيابان برانگيخته شد. وقتي ماموران پليس در آن خانه شروع به جست‌وجو كردند با دو جسد مواجه شدند و با بررسي فضاهاي مختلف خانه علاوه بر جسد مرد خانه جسد يك زن نيز كشف شد. ماموران در حالي جسد اين زن را كشف كردند كه يك دست نداشت و قسمت‌هاي ديگري از بدن او نيز بريده شده بود. با اين حال علاوه بر تيم جنايي پليس، قاضي كشيك بوكان نيز براي رسيدگي به ماجرا در محل حاضر شدند.

نخستين اطلاعات درباره پرونده

بيست و دومين شب تيرماه امسال براي خانواده محمد در حالي گذشت كه پسر 20 ساله او به منزل «محمد» و همسر دومش رفته و اقدام به قتل پدر و همسر جوان او كرده است. محمد 50 ساله كه با داشتن چهار دختر و يك پسر اقدام به ازدواج دوم كرده بود با همسر دوم و جوانش در خيابان كمربندي بوكان ساكن شده بود. شنيده‌ها حاكي از آن است كه محمد قصد داشت به زودي با همسر دوم خود به نام پروانه به سفر تركيه برود كه ضربه‌هاي تبر امانش نداد. البته آنچه درباره تبر گفته شد فقط مربوط به شنيده‌هاي خبرنگار «اعتماد» است و برخي نيز مي‌گويند اين دو قتل به وسيله چاقو انجام شده است. عده‌يي از نزديكان اين خانواده كه روز گذشته در ختم اين دو شركت داشته‌اند نيز در اين باره به «اعتماد» گفتند: قتل‌ها هر دو به وسيله تبر اتفاق افتاده اما بريدن اعضاي زن به وسيله چاقو بوده است.

داشتن جواهرات زياد انگيزه مثله شدن زن بود

يكي از همسايه‌هاي اين خانواده به «اعتماد» گفت: اين قتل‌ها به وسيله تبر انجام شده و سپس با چاقو پروانه را مثله كرده‌اند. روايت‌ها در رابطه با مثله شدن مقتولان زياد است اما آنچه مردم بوكان بر آن متفق‌القول هستند و به حقيقت نزديك‌تر است آن است كه دست اين زن در نزديكي خانه ديده شده است و علت پيچيدن خبر مثله شدن پروانه در بوكان نيز همين است. البته آنچه درباره بريده شدن دست اين زن بيشتر شنيده مي‌شود آن است كه اين زن طلا و جواهرات بسيار زيادي در دستان خود داشته و متهمان پس از بريدن دستان او همه طلاها را به سرقت برده‌اند.

مادر و پسر ارث‌شان را مي‌خواستند

گزارش‌ها حاكي از آن است كه محمد وضع مالي بسيار خوبي داشته و از مهندسان به نام بوكان بوده است. همسر اول و پسر محمد چند روز پيش از حادثه از او خواسته بودند كه ارث و ميراث‌شان را قبل از مرگ به آنها بدهد اما وي با اشاره به اينكه قرار است به زودي به سفري برود گفته است نمي‌توانم الان اقدام به اين كار كنم و سفري در پيش دارم. روز حادثه نيز پسر مقتول با در دست داشتن سلاح سرد (چاقو يا تبر) به سمت منزل دوم پدر خود رفته اقدام به اين جنايت كرده است. بلافاصله اكيپ جنايي و بازپرس پرونده به محل قتل رفته و رسيدگي به اين دو قتل را در دستور كار خود قرار دادند.

با وجود آنكه اين پسر 16 ساله هم‌اكنون در بازداشت است اما خيلي از نزديكان اين خانواده در رابطه با متهمان به قتل به «اعتماد» گفته‌اند: اين پسر به تنهايي نمي‌تواند دست به قتل دو نفر بزند و حتي يكي از آنها را تكه‌تكه هم بكند.

اين مساله فرضيه داشتن همدست را نزد شنوندگان خبر برجسته‌تر كرده است. به گفته بسياري از كساني كه در جريان بيشتري از اين ماجرا هستند اين پسر به دو نفر پول داده است و از آنها خواسته در ازاي دريافت اين پول براي ارتكاب اين جنايت به او كمك كنند و آنها نيز قبول كرده‌اند.

خانواده پروانه هيچ شكايتي ندارند

به گزارش «اعتماد» زن دوم اين مرد پروانه كه حدود 42 سال داشت از خانواده‌يي بود كه به هيچ‌وجه به ازدواج دختر خود با مردي ميانسال راضي نبوده‌اند و حتي در مراسم‌هاي ازدواج او نيز شركت نكرده‌اند. دختر جوان در حالي همسر دوم بودن محمد را پذيرفته كه رابطه خود را با اعضاي خانواده‌اش قطع كرده بود.

گزارش‌هاي خبرنگار «اعتماد» از نزديكان اين زن نشان مي‌دهد كه پروانه در حالي با تبر يا وسيله‌يي مشابه تكه تكه شده است كه جنين 3 ماهه‌يي نيز در بطن داشته است. با اين حال خانواده پروانه به دليل خصومت و كينه‌يي كه از ازدواج دختر خود دارند هنوز هم دختر خود را نبخشيده‌اند و هيچ شكايتي نيز از متهمان به قتل دخترشان ندارند.

مجلس ختم پروانه و همسرش محمد در بيست و پنجمين روز از تيرماه امسال در حالي در شهرستان بوكان برگزار شد كه هنوز همه متهمان شناسايي نشده‌اند و فقط پسر نوجوان محمد به عنوان مظنون اصلي در بازداشت به سر مي‌برد. كارآگاهان شناسايي و دستگيري متهم يا متهمان ديگر تكميل اين پرونده را در دستور كار خود قرار داده‌اند.

نظرات بینندگان