arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۲۱۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۱ - ۲۹ تير ۱۳۹۲

السیسی می‌تواند در انتخابات شرکت کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی رسمی ارتش مصر اعلام کرد که «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در صورت بازنشسته شدن حق دارد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نماید.

 به گزارش تسنیم، «احمد محمد علی» در مصاحبه با روزنامه «دیلی نیوز» که امروز جمعه منتشر شد، گفت: عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع و تولیدات جنگی سرباز نیروهای مسلح است اما سوال این است چه می‌شود وقتی وی بازنشسته شده و تصمیم به شرکت در انتخابات بگیرد؟ آیا این از اصول دموکراسی نیست؟ یا اینکه بار دیگر اتهاماتی علیه نهاد نظامی وارد می‌شود؟!

 وی افزود: نمی‌توان اتفاقی که در مصر رخ داد به عنوان کودتای نظامی توصیف کرد زیرا رئیس دادگاه قانون اساسی پس از موافقت احزاب سیاسی، قدرت را در کشور بدست گرفت.

 وی تصریح کرد: پس از انتخاب دولت مدنی که فعالیت‌های سیاسی را انجام می‌دهد، نهاد نظامی از حیات سیاسی در مصر دوری کرده است و از میلیون‌ها نفر که به خیابان‌ها آمده بودند، طرفداری کرد و این بر خلاف آن چیزی است که برخی‌ها تصور می‌کنند که موضع نیروهای مسلح جانبداری از گروه‌های لیبرال به ضرر گروه‌های اسلامی است که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده‌ بودند.

 سخنگوی ارتش مصر بار دیگر اظهار داشت که به دلیل نابسامانی اوضاع امنیتی در کشور، مرسی را تحت حمایت قرار داده‌اند زیرا مرسی طرفداران و مخالفانی دارد و بر این اساس باید از صحنه سیاسی کنونی دور نگه داشته شود.

 وی در ادامه تصریح کرد: زمانی که رئیس جمهور سابق تنها به پیروان خود توجه کرده و مصر را به مسلمانان و کافران تقسیم‌بندی می‌کرد و به صورت حساب‌نشده با قضایای امنیت ملی مصر تعامل می‌کرد، نیروهای مسلح نیز احساس خطر کرد.

نظرات بینندگان