arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۸ - ۰۷ مهر ۱۳۹۲

سوریه: از نزدیک شدن ایران و آمریکا خوشحالیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : ولید معلم وزیر امورخارجه سوریه در مصاحبه با آسوشیتدپرس اعلام کرد : دولت سوریه هیچ گونه طرح صلحی انتقالی بدون بشار اسد رییس جمهوری این کشور را نخواهد پذیرفت.

به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس از مقر سازمان ملل در نیویورک، وی یک روز پس از آن که شورای امنیت قطعنامه ای را برای اجرای طرح انهدام سلاح های شیمیایی تصویب کرد، در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سخن می گفت.

معلم همچنین گفت که ما از نزدیک شدن و کاهش تنش بین ایران و آمریکا خوشحالیم.

جناح مخالف سوریه گفته است که در هر دولت انتقالی که اسد در آن حضور داشته باشد، مشارکت نخواهد کرد.

این اظهار نظر تازه معلم می تواند به معنای آن باشد که تلاش های انجام شده برای سازماندهی نشستی در ژنو در سال جاری ممکن است، بی نتیجه بماند.

وی گفت: برای مردم سوریه، بشار اسد تا اواسط سال ۲۰۱۴ رئیس جمهوری کشور است و بعداز آن انتخابات برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به این که از حضور دیگر نامزدها در این انتخابات استقبال خواهد شد، تاکید کرد که تنها مردم سوریه می توانند رییس جمهوری خود را انتخاب کنند و دولت های خارجی یا جناح مخالف مستقر در خارج حق این کار را ندارند.

معلم همچنین بر اعتقاد دولت خود مبنی بر جنگ ارتش سوریه با عناصر تروریستی وابسته به القاعده صحه گذاشت.

وی گفت: این عناصر توسط کشورهای همسایه نظیر ترکیه، اردن و برخی از کشورهای دیگر از کشورهای عرب همچون عربستان سعودی و قطر حمایت می شوند.

هرچند که مخالفان اسد ادعا می کنند که وی تحت حمایت مستقیم ایران قرار دارد ولی معلم گرمی روابط ایران و امریکا طی هفته گذشته را تهدیدی برای دولت خود ندانست.

وی گفت: ما از این نزدیکی خوشحال هستیم . این امر تاثیر مثبتی بر دیدگاه امریکاییان در مورد منطقه خواهد داشت.
نظرات بینندگان