arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۰۵۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۹ - ۰۷ مهر ۱۳۹۲

روایت سفر به نیویورک از زبان نماینده کلیمی همراه روحانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نماینده کلیمیان ایران در بیان روایت خود از سفر به نیویورک گفت: آمریکایی‌ها خواستار مذاکره بودند، اما آقای روحانی این موضوع را زود می‌دانستند.

به گزارش فارس، سیامک مره صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با دانا در خصوص ناگفته های سفر به نیویورک ،گفت: موضوعی که من درجریان دیپلماسی عمومی حس کردم برخورد رسانه ها بود.به این معنی که زبان خشونت آمیز و طلبکارانه را کنار گذاشته و به صورت مستقیم و معادل در برابر ایران موضع می گرفتند.

وی با بیان اینکه تغییر رویکرد در مواضع آمریکا در جلسات با متفکرین که از مراکز تحقیقات سیاسی در آن شرکت داشتند ، حس می شد،ادامه داد: قبول کلی حق غنی سازی ،حق استفاده مردم ایران از انرژی صورت صلح آمیز هسته ای از جمله مواردی این تغییر رویکرد بوده است.

مره صدق با اشاره با اینکه فتوای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مورد حرمت استفاده از صلاح های کشتار جمعی بر آمریکایی ها تاثیر خاصی داشته است،افزود:این مهم در واقع بالاترین ضمانتی است که می توان ارائه داد زیرا این فتوا علاوه بر ارزش سیاسی، ارزش ایدئولوژیک دارد.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه تمام مواضعی که از طرف هیئت ایرانی دراین سفر مطرح شد، مواضع ثابت نظام بوده است،گفت: از طرف ما عقب نشینی صورت نگرفت و فقط لحن بیان متفاوت تر و دیپلماتیک تر شد.

این نماینده مجلس اظهار کرد:در جلسات متعدد بویژه جلسه با گروه های سیاست ساز و استراتژیست آمریکایی، برخورد احزاب و تفکرات مختلف نسبت به گذشته برابرتر و از موضع گفتگوی متقابل بود.

وی با بیان اینکه در جریان مسائل، پشت پرده ای برای رایزنی جهت انجام مذاکره نبوده است،تصریح کرد:آمریکایی ها تمایل برای مذاکره رودررو با روحانی را مطرح کردند اما کل هیئت ایرانی به ویژه آقای روحانی اعتقاد داشتند که انجام چنین کاری خیلی زود است و تا قبل از اینکه ملاقاتی در سطح عالی صورت بیگیرد باید نتایج ملموسی در سطوح پایین تر بدست آید.

مره صدق با اشاره به سطح بالای برخورد با هیات ایرانی،افزود:در این سفر در چندمصاحبه شرکت داشتم.سطحی که با هیئت برخورد شد، بالاترین سطح برخود بود.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست برخی رسانه ها وخبرنگاران برای مصاحبه ادامه داد: برای مصاحبه با خود بنده، فرید زکریا ، خبرنگار بی بی سی بود که وقت ملاقات گرفت.

مره صدق با بیان اینکه استفاده از بیانات دیپلماتیک مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نظیر نرمش قهرمانانه ما را به اهدافمان نزدیک می کند، در پاسخ به سئوالی درباره چالش های مهم پیش روی هیات ایرانی در نیویورک، اظهار کرد: برنامه های سفر مدون بود و هیئت ایرانی با چالش جدی روبرو نشد ؛ البته مهمترین موضوعی که گروه با آن روبرو بود تقاضای برخی مقامات آمریکایی برای انجام یکسری ملاقات که البته به نظر ما هنوز زمانش فرا نرسیده بود.

وی ادامه داد: در واقع آمریکایی ها برای پیشبرد مذاکره عجله داشتند .

این نماینده مجلس با بیان اینکه در حاشیه جریان سازمان ملل ملاقات هایی در بالاترین سطح با کشورهای اروپایی صورت گرفت ،افزود:در مذاکره تاکید داشتیم که گروه 5+1 نباید بخاطر لابی صهیونیستی دست به رفتاری بزند که باعث مشکلات اقتصادی برای ملت خود شود.

مره صدق با بیان اینکه در زمان تلفن رئیس جمهورآمریکا در کنار آقای روحانی نبوده است،گفت:هر چند بنده در محل حضور نداشتم، اما در این مورد اطلاعات موثق دارم؛ حدود یک دقیقه بعد از این تماس، افرادی که آنجا بودند موضوع را روایت کردند که توضیح همه آنها یکسان بود.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در خصوص نقش رییس جمهور و وزیر خارجه کشورمان در این سفر، گفت: هر چند آقای ظریف، هماهنگی های خوبی را انجام داده بودند، اما در واقع، تعیین کننده اصلی، آقای روحانی بودند.

وی همچنین درباره حضور مخالفین هیات ایرانی در برابر سازمان ملل، گفت:دراین سفر تعداد مخالفین مقابل سازمان ملل کم شده بود و این بار فقط معدودی از منافقین حضور داشتند.

مره صدق تعداد تجمع کنندگان را 10 نفر خواند و گفت: تعدادی از آنها غیر ایرانی بودند که با دریافت پول و سه وعده غذا اجیر شده بودند.البته در آخرین روز تعمدا این افراد 4 نفر بیشتر نبود.

وی همچنین با اشاره به اینکه امسال اکثر افراد فرهیخته در مراسم دیدار با آقای روحانی شرکت داشتند،تصریح کرد: به نظرم این سفر نمره قبولی میگیرد.دراین سفر از طرف گروه مقابل استقبال گرم تر و پررنگ تری صورت گرفت.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه در فرایندهای دیپلماتیک نباید عجله کرد،اظهار کرد:روابط ایران و آمریکا مدت ها پر از بی اعتمادی بوده و این جاده یک سربالایی لغزنده است بنابراین گام ها باید با اطمینان کامل برداشته شود .

وی خاطرنشان کرد:باید تابلوی زمانی برای مذاکره تعریف شود و البته در هر شرایطی، خطوط قرمز مذاکره نیز با نظر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تعیین می شود.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۰
ارشاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۷
2
108
سلام بر روحانی و اعتدال و تدبیرش
نظرات بینندگان