arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۱۶۱
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۷ - ۰۸ مهر ۱۳۹۲

نظر عجیب مفتی سعودی درباره رانندگی زنان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یکی از علمای ارشد عربستان مدعی شد رانندگی زنان بر وضعیت فیزیولوژیک آنها تأثیر می گذارد و موجب ناباروری آنها می شود.

به گزارش العالم، "صالح اللحيدان" عضو کمیته " علماي ارشد " عربستان با نزدیک شدن فراخوان زنان عربستانی برای رانندگی در خیابان در اظهاراتی عجیب مدعی شد: رانندگی زنان بر وضعیت فیزیولوژیک آنان تاثیر می گذارد.

در هفته گذشته، فعالان عربستانی با انتشار فراخوانی در اینترنت از زنان این کشور خواستند برای مقابله با ممنوعیت رانندگی زنان، روز بیست و ششم اکتبر رانندگی کنند.

استقبال بسیار گسترده از این فراخوان موجب شد پایگاهی که این فراخوان را داده بود، فیلتر شود.
شیخ اللحیدان به عنوان یکی از اعضای کمیته 21 نفره "علمای ارشد"، حق صدور فتوا و توصیه به دولت را دارد و شماری از شخصیت های سعودی از وی تبعیت می کنند.

اللحيدان تا سال 2009 ، رئیس شورای عالی قضایی عربستان بود.

سخنان و اظهارنظرهای اللحیدان در گذشته همواره موضوعی برای بحث و گفتگو در داخل جامعه عربستان بوده است، وی حتی به شدت با تغییراتی که عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان درخصوص اعطای آزادی های بیشتر به زنان اعلام کرده بود، مخالف است.

"اللحیدان" به روزنامه "سبق" گفت: زنانی که مایل به لغو ممنوعیت رانندگی زنان هستند، باید عقل خود را بر قلبشان ترجیح دهند.

اللحيدان مدعی شد: اگر زنی بدون ضرورت اقدام به رانندگی ماشین کند ، این مساله بر وضعیت فیزیولوژیک وی تاثیر می گذارد زیرا این مساله در علم پزشکی بررسی شده و مشخص شده که رانندگی بر شکل و وضعیت جسمانی زنان و تخمدان آنان تاثیر منفی می گذارد .

وی ادامه داد: از این رو می بینیم اغلب زنانی که به طور مستمر رانندگی می کنند ، کودکان آنان به نوعی دچار نقص های بالینی با درجه های متفاوت هستند.

هنوز مشخص نیست که آیا دیگر اعضای کمیته علمای ارشد عربستان ، با اللحیدان در زمینه ممنوعیت رانندگی زنان هم نظر هستند یا نه، با این حال موضع وی نشان دهنده مخالفت دیگر شخصیت های محافظه کار با رانندگی زنان است.
نظرات بینندگان