arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۲۴۷
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۳ - ۰۹ مهر ۱۳۹۲

۲ پیشنهادبرای فروش سهام عدالت درفرابورس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تسنیم: مدیرعامل فرابورس با اعلام اینکه دو روش پیشنهادی برای خرید و فروش سهام عدالت در فرابورس مطرح است که بزودی تصمیم گیری می شود، گفت: برای خرید و فروش سهام عدالت می توان از ETF عدالت که شرایط صندوقهای قابل معامله را دارد استفاده کرد.

امیر هامونی با اشاره به نظر اصلاحی دولت در خصوص نحوه واگذاری سهام عدالت و قابل معامله شدن آن گفت: این موضوع توسط فرابورس در حال پیگیری است و نظراتی هم در مورد معایب و مزایای روش های مختلف واگذاری سهام عدالت در فرابورس داریم که طی جلسات تخصصی که با اعضای کمیسیون تخصصی شورای عالی اصل 44 در روزهای آینده خواهیم داشت، مطرح و در این خصوص تصمیم گیری خواهیم کرد.

مدیرعامل فرابورس در خصوص پیش نیازهای خرید و فروش سهام عدالت گفت: یکی از مباحث اصلی، بحث افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت است؛ ضمن این که می بایست آخرین وضعیت پرتفوی این شرکتها نیز شفاف و بروز شود.

وی بحث مشمولین سهام عدالت را نیز از جمله موضوعاتی برشمرد که باید زمان پایان ثبت نام این مشمولین مشخص شده و لیست نهایی آنها تعیین تکلیف و به فرابورس ارائه شود.

هامونی با پیشنهاد روشهای مختلف از جمله آزادسازی سهام عدالت و یا ETF عدالت در فرابورس افزود: از نظر فنی و عملیاتی سازوکار انجام هر دو نوع این واگذاریها در فرابورس امکان پذیر است و بسته به نظر شواری عالی اصل 44 در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

به گفته مدیرعامل فرابورس، ETF عدالت شرایط صندوقهای قابل معامله را داشته و می تواند به راحتی توسط مردم در بازار معامله شود.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد سهام عدالت به صورت ETF معامله شود نیازی به افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت نیست چرا که سرمایه آنها Open End است.

صندوق‌های قابل معامله(ETF) نوعی از صندوق‌های جدید سرمایه‌گذاری هستند که امکان خرید و فروش واحد‌های آنها از طریق تابلوی بورس یا فرابورس وجود دارد. تفاوت اصلی این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های رایج این است که واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولی قابلیت خرید و فروش از طریق تابلوی بورس را ندارد.

هدف از راه اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری، جذب سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای بازار سهام است و این صندوق‌ها گزینه مناسبی هستند برای گروهی از سرمایه‌گذاران که تمایل به حضور در بورس اوراق بهادار دارند، اما اطلاعات، فرصت و شناخت کافی نسبت به بورس ندارند.

صندوق‌های قابل معامله در بورس، یکی از مهم‌ترین و منعطف‌ترین ابزارهای مالی هستند که در 30سال اخیر در دنیا معرفی شده‌اند. سهام این صندوق‌ها همانند سهام عادی در بورس معامله می‌شوند و سرمایه گذاران اجازه دارند در سبد متنوعی اعم از سهام، اوراق قرضه و حتی مستغلات سرمایه‌گذاری کنند.
نظرات بینندگان