arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۳۲۱
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۶ - ۰۹ مهر ۱۳۹۲

ربیعی: برای مقابله با تحریم ها باید بجنگیم که پارچه و لوازم خانگی ایرانی مصرف شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اگر امروز غرب ناچار است با تکریم با ما سخن بگوید و زبان تهدید را کنار بگذارد ، ناشی از مقاومت و ایستادگی مدبرانه ما است.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی که در آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس و شهدای کارگر سخن می‌گفت، اظهارکرد:هفته دفاع مقدس، یادآور کارآمدی نظریه ولایت فقیه است. این هفته باید به یادمان بیاورد که چگونه نوعی از مدیریت، در مقابل صدام - با آن ادعا که هیچ مدیریت جنگی و مدیریت اقتصادی در ایران وجودندارد و همه چیز فروریخته و می‏‌تواند با چند شلیک به تهران بیاید- ایستاد. این نوع از مدیریت، مدیریت دینی است و این کارآمدی مدیریت مبتنی بر ولایت فقیه بود. پیام دیگر این هفته، کارآمدی دین و مدیریت دینی است. کارآمدی مدیریت اتکا برخداوند است.

وی گفت: متاسفانه مفاهیم ارزشمندی هم چون توکل بر خداوند، در سال‌هایی به فراموشی سپرده شد که باید سعی کنیم آن را احیا و خودمان را به خدا بسپاریم و به خداوند اعتماد کنیم. این هفته هفته ای است که باید یادمان بیاید به خدا باید اطمینان کرد و هیچ دری به جز در خداوند را نرنیم که خمینی کبیر(ره) چنین کرد که جا دارد سلام بفرستیم بر شهداء، برایثارگران، بر همه مجاهدت‏ها و مجاهد بزرگ، خمینی کبیر(ره).

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه این پاسداشتها و کنار یکدیگر جمع شدن‌ها نباید یک مراسم صوری و یک نمایش باشد، گفت: متاسفانه همه ما مقصریم. هنر زیادی به خرج ندادیم تا این هفته را به نسل‏ های جدید معرفی کنیم و به یاد نسل ها بیاوریم که فلسفه هفته دفاع مقدس چه بود؟

وی افزود: گاهی مقطعی از تاریخ یک ملت بر کل تاریخ آن ملت سایه می‏اندازد. سالهایی بر ملت‏ها می گذرد که سایه این سالها هم چنان بر سر تاریخ آن ملت و کشور وجود دارد. باید ضمن تقدیر از این پاسداشت‏ها به آن مفهوم و محتوا بدهیم. نباید بگذاریم نسل‏های آینده بخشی از تاریخ ما را فراموش کنند. بهمن 57 و شهریور 59 بخشهایی از این تاریخ هستند.

به گفته ربیعی، ایستادگی در برابر ظلم و تجاوز، روحی است که ما باید به نسل های جدید برای همیشه انتقال بدهیم.

وی ادامه داد: نسل‏‌ها باید بدانند یک ایرانی مهربان و عزیز که برای همه احترام می گذارد، در موقع لزوم در مقابل حرف ظلم مقاومت می‏‌کند و جانش را در طبق اخلاص می گذارد. این را ما باید همواره در گوش نسل های ایرانی بخوانیم.

ربیعی ادامه‏ داد: ایرانی مهربان، یعنی ایرانی‏ای که سر به زیر انداخته و در جامعه کار و تلاش و کوشش می‏‌کند و با همه عالم مهربان است، اما در مقابل یک ظلم در دنیا اشک به چشمش می‏ آید و وقتی به کشورش تجاوز می‏‌شود قهرمانانه می‏‌ایستد. باید این روحیه را در گوش کودکانمان و نسل های آتی بخوانیم و تکرار کنیم.

این عضو شورای فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهداء در دوران دفاه مقدس، تاکید کرد: این هفته یادآور فداکاری نیز هست. هنوز قابل تحلیل نیست که چگونه نه یک نسل، بلکه چندین نسل از پیر و نوجوان در کنار هم، جانفشانی کردند. معمولاً در تحولات اجتماعی، یک نسل نسل محوری می‌شود.

ربیعی ادامه داد:این اتفاق در هیچ نظریه جامعه شناسی و هیچ نگاه روانشناسی و در هیچ کشوری قابل تحلیل نیست. در همه کشورها حضور در جبهه ها و نبردها هست، اما اینکه هیچ اجباری در آن نباشد و افراد داوطلبانه بیایند و به این تعداد همبستگی و حضور داشته باشند، را شما در هیچ کجا نمی بینید و با هیچ نظریه‏‌ای نیز قابل تحلیل نیست. در جبهه‏‌ها صرفا یک تیپولوژی اجتماعی نبود. فقط یک مدل تیپ و قیافه نبود. دانشجو، کارگر، زن، مرد، مهندس و کشاورز همه کنار هم قرارگرفته بودند.

این عضو کابینه ادامه‏ داد: پیام دیگر هفته دفاع مقدس که باید به نسل های آینده منتقل کنیم، انسجام ملی است. همه ادیان و همه مذاهب در انقلاب و جنگ شهید دادند. شهید مسیحی، شهید مذاهب و قومیت‏‌های مختلف همه را در کنار یکدیگر داشتیم که اگر بخواهم آنها را برشمرم و یادهایی که در این هفته باید گرامی بداریم بسیارطولانی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با نقل خاطره‏ای از روز آغاز جنگ تحمیلی گفت: یادم می‌آید روزی که جنگ آغاز شد از کارخانه محل کار خود در کیلومتر هفت جاده کرج بیرون آمده بودم و به سمت وزارت کار حرکت می کردم. در آن زمان بنده نماینده کارگران درهیات عالی حل اختلاف بودم و برای حضور در جلسه هیئت حل اختلاف در حرکت بودم که صدای بمب آمد و متوجه شدیم عراق حمله کرده است.

ربیعی اجتماع بسیج کارگری و حضور خود در آن، به مناسبت هفته دفاع مقدس را حامل پیام دیگری نیز دانست و افزود: نقش جریان کارگری فقط در انقلاب و جنگ تحمیلی نیست. من حداقل در عمر خودم از نوجوانی با جریان کارگری عجین بوده‏‌ام.

وی با اشاره به سهم اعتصابات کارگری در پیروزی انقلاب،گفت: جریان هوشمند کارگری، در آن زمان هم اعتصاب راه انداخت و هم ظرف سه روز که انقلاب به پیروزی رسیده بود کارخانه ها را راه انداخت.

وی همچنین با مرور تلاش‌هایی که در راستای به تعطیلی کشاندن کارخانه ها پس از پیروزی انقلاب انجام گرفت، افزود: نسل امروز به یاد ندارد که آن روزها چه موج عظیمی برای به تعطیلی کشاندن کارخانه‏‌ها به راه افتاده‏‌بود و جریان هوشمند کارگری چگونه مقاومت کرد. من نمی توانم یاد نکنم از شهدای ترور کارگری به دست منافقین مزدور. یاد شهید صفدری که در ماه رمضان و به بهانه دادن نذری در خانه اش را زدند و خودش و زن و بچه‏اش را زنده زنده سوزاندند. یا شهیدی که در میدان خراسان تهران کارگر یخ فروشی بود و چون عکس امام(ره) را نصب کرده‏ بود ترور شد.

وی تاکیدکرد: جریان کارگری در عرصه امنیت، پیش از جنگ شهیدان زیادی داده که یاد آنها را امروز گرامی می داریم. یاد مهرداد روانمهر، یاد صفدری‏ ها و بسیاری که بردن اسمشان زمان زیادی می‏‌خواهد. یاد شهدای ترورهای کور و کثیفی که منافقین انجام دادند و سایه این ترورها سال ها برکشور ما باقی ماند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود، با مقایسه شرایط دوران دفاع مقدس و امروز گفت: من به یاد دارم که در زمان جنگ چند سال شورای عالی کار برای کارگرها هیچ حقوقی را اضافه نکرد و در عین حال تولید کماکان با همه فشارها و کمبودها صورت می‏‌گرفت. ما امروز وظیفه‏‌ای داریم و وظیفه ما این است که کار را به عنوان یک ارزش در محیط های کاری خودمان مطرح کنیم.

ربیعی تاکیدکرد: بسیجیان باید امروز فرهنگ کار را در محیط کاری خودشان ترویج کنند. فرهنگ کار و بهره وری‏ که شایسته ملت ما است این نیست. همه ما باید کمک کنیم که اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی صورت بگیرد. امروز خوشبختانه دولت تدبیر و امید با پشتوانه رایی که مردم به آن داده است و با تدبیر خود، در صدد بالا بردن ظرفیت‏ صنایع و بازگرداندن جریان کار و تولید به حوزه داخلی و نیروی کار ایرانی است.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقتصاد مقاومتی با سیاست واردات‏‌های میلیارد دلاری که انجام شد شکل نمی‏‌گرفت و این روند جریانی علیه اقتصاد مقاومتی بود.

ربیعی افزود: صنعت نساجی ما نباید شکست بخورد. ما امروز باید بجنگیم که پارچه ایرانی و لوازم خانگی ایرانی خریداری و مصرف شود. اگر دیروز می جنگیدیم که خاک از دست ندهیم، امروز باید بجنگیم وضعیت اقتصادی را به دست‏‌آوریم و این یک تدبیر، و نوع تلاشش متفاوت است که روحیه بسیجی می‏‌خواهد. امروز روحیه بسیجی را در نوع دیگر و شکل دیگر نیاز داریم.اگر بخواهیم حماسه اقتصادی صورت بگیرد، این حماسه باید با یک روحیه بسیجی و در یک جریان اتفاق بیافتد.

وی اضافه کرد: امرروز باید هوشیارانه در ادامه مقاومت و با بالابردن تولید ملی با تحریم‏‌ها مقابله کرد. روح جریان بسیجی باید در تمام کارگرها، کار فرماها و کار آفرین‌ها دمیده شود. مدیران تدبیرگر ما، باید با امید به آینده، حکیمانه عزت و مصلحت ایران و ایرانی را دنبال کنند.

این عضو کابینه در پایان با اشاره به فضای جدید سیاسی گفت: اگر امروز در کمال آرامش دولتی جابجا می‏‌شود و تغییری ایجاد می‏‌شود، این امنیتی است که رهبری و فرهنگ مقاومت و روحیه بسیجی به صندوق ها داده است. اگر امروز مقتدرانه، با شرافت، با حفظ کرامت ایرانی و با حفظ عزت ایرانی، مصلحت جامعه به صورت حکیمانه دنبال می‏‌شود این در سایه عزتی است که در جنگ بدست آوردیم. اگر امروز غرب ناچار است با تکریم با ما سخن بگوید و زبان تهدید را کنار بگذارد و با زبان غیر ظلم با ما سخن بگوید، ناشی از مقاومت و ایستادگی مدبرانه ما است.
نظرات بینندگان