arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۵۳۵
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۰ - ۱۱ مهر ۱۳۹۲

قیمت بلیت سینما بازگشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مشرق:  در پی افزایش 500تومانی قیمت بلیت سینما به دلیل مالیات بر ارزش افزوده که طی دو روز گذشته انجام شده است، محمد قاصد اشرفی ضمن بیان این مطلب به ایسنا، توضیح داد: از اول مهر سال 89، صاحبان سالن‌های سینما، مالیات بر ارزش افزوده را خودشان پرداخت می‌کردند، در حالی که براساس قانون مالیات، ارزش افزوده باید از مخاطب گرفته بشود اما سینماداران تصمیم گرفتند به خاطر کمک و تشویق مخاطبین سینماها برای دیدن فیلم‌ها، این هزینه‌ها را خودشان پرداخت کنند تا از لحاظ مالی به مخاطبان اجحافی نشود.
 
وی در عین حال گفت: وضعیت سالن‌های سینما در ماههای اخیر به قدری اسف‌بار است که ما گفتیم ارزش افزوده را از مخاطبین بگیریم. البته پیش از اینکه، این تصمیم را بگیریم، در این زمینه مذاکرات و مکاتبات با مسئولین داشتیم که سالن سینما را به عنوان یک مکان فرهنگی ببینند و از آن مالیات و عوارض نگیرند تا کمکی به وضعیت سینماها بشود اما هیچ اتفاقی نیفتاد. بنابراین ما چون قادر به پرداخت هزینه‌ها نبودیم و هیچ کمکی هم به سالن‌ها صورت نگرفت، تصمیم گرفتیم این هزینه را طبق قانون از مخاطبین بگیریم.
 
اشرفی یادآور شد: این مالیات 360 تومان سینمای «مدرن»، 300 تومان سینمای «ممتاز» و 240 تومان سینمای درجه یک بود اما چون مشکل پول خُرد وجود داشت، این رقم را سینماداران به 500 تومان رساندند. روز گذشته این افزایش 500 تومانی انجام شد و در برخی سینماها شاهد،اعتراض برخی مخاطبین بودیم.
 
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه امروز 10 مهر ماه از طرف سازمان سینمایی با ما تماس گرفته شد و خواستند مالیات ارزش افزوده از مخاطبین گرفته نشود تا راه چاره‌ای بیاندیشند، ما هم طبق این دستور، از فردا 11 مهر ماه رقم 500 تومان مالیات ارزش افزوده را از مخاطبین نمی‌گیریم.
 
رییس انجمن سینماداران به جلسه‌ی اخیرشان با ریاست سازمان سینمایی اشاره کرد و به ایسنا گفت: در جلسه اخیری هم که با آقای ایوبی داشتیم از ایشان خواستیم تا در اولین قدم عملی‌شان با رایزنی با مجلس، شورای شهر و شهرداری کاری بکنند تا مالیات ارزش افزوده از سالن‌های سینما گرفته نشود.
 
وی تصریح کرد: من هم به عنوان یک سینمادار از مجلس شورای اسلامی و سازمان مالیاتی تقاضا دارم، با توجه به شرایط اسف‌بار سالن‌های سینما این مالیات و عوارض را از سینماها به عنوان یک مکان فرهنگی نگیرند و متوجه باشند با حذف عوارض و مالیات فقط به سالن‌های سینما کمک نمی‌کنند بلکه به فیلم‌ها هم کمک خواهد شد.
 
طبق اعلام رییس انجمن سینماداران، بهای بلیت سینما از فردا 11 مهر ماه طبق روال قبل، براساس درجه‌بندی مدرن 6 هزار تومان، ممتاز 5 هزار تومان، درجه یک 4 هزار تومان خواهد بود.
نظرات بینندگان