arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۶۷۰
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۱ - ۱۲ مهر ۱۳۹۲

غرضی: در جامعه‌ای که آزادی وجود دارد پرتاب شی به سمت مسئولین طبیعی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با بیان اینکه در جامعه ما آزادی‌های بسیاری وجود دارد، اظهار کرد: در جامعه‌ای که آزادی‌های فراوانی وجود دارد پرتاب کفش‌، تخم‌مرغ و همچنین مطرح کردن حرف‌های نامربوط خیلی طبیعی به نظر می‌آید.سید محمد غرضی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که فضای نقد سالم و ناصحانه از ابتدای انقلاب تاکنون همواره وجود داشته است، خاطرنشان کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون هیچگاه شخصی نقد سالم و ناصحانه را نفی نکرده است؛ چراکه قدرت‌های سیاسی همواره پیگیر اینگونه نقدها بوده‌اند.

وی با اشاره به برخی اقدامات ناشایستی که تحت عنوان انتقاد در جامعه صورت می‌گیرد با بیان این‌که هیچگاه مرز بین نقد سالم و فحاشی از بین نخواهد رفت، اظهار کرد: بعضی از افرادی که اینگونه اقدامات ناشایست را انجام می‌دهند تصورشان بر این است که برطبق منطق و اصول خاصی اینگونه عمل می‌کنند. آنها تصورشان بر صحت مطالبشان است و زمانی که به بن‌بست می‌رسند صدایشان درمی‌آید و اقدام به فحاشی و کارهای غیراخلاقی می‌کنند.

این فعال سیاسی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران بالاترین عرضه فرهنگی را دارد، گفت: همواره در کشور گروه‌هایی وجود دارند که می‌خواهند صحبت‌هایشان بدون نقد باقی بماند. این در حالی است که نه تنها این گروه‌ها در جریانات سیاسی اثرمند نیستند، بلکه معمولا خود به جان یکدیگر می‌افتند.

غرضی با تاکید بر این‌که انتقادات همواره بر اشخاص مطرح می‌شوند، اظهار کرد: من هیچگاه مشاهده نکرده‌ام که سخن سیاسی قوی‌ای را کسی نقد کند و یا با این سخن اعلام مخالفت کند، بلکه معمولا این افراد مورد نقد، لعن و نفرین دیگران قرار می‌گیرند و این بدین خاطر است که در جامعه ما بیشتر بر افراد تکیه می‌شود. چنانچه ما از اشخاص عبور کنیم و به مطالب دقت داشته باشیم هیچگاه شاهد مطرح شدن اینگونه نقد‌ها در جامعه نخواهیم بود.

در ادامه این فعال سیاسی با اشاره به مواردی که طی آن منتقدین با پرتاب کفش و اشیای مختلف با نقد شونده برخورد می‌کنند، با بیان این‌که در جامعه ما آزادی‌های بسیاری وجود دارد، اظهار کرد: در جامعه‌ای که این همه آزادی وجود دارد پرتاب کفش، تخم‌مرغ و گفتن حرف‌های نامربوط خیلی طبیعی به نظر می‌آید چرا که فاعلان این افعال زمانی به این اقدامات دست می‌زنند که منطق‌شان وجه اجتماعی لازم را پیدا نکرده است.

غرضی ادامه داد: زمانی که منطق افراد وجه اجتماعی لازم را پیدا نکند فشارهای روانی بسیاری بر افراد وارد شده و آنها را مجاب به پرتاب اشیا طرف نقد خود می‌کند.

وی با بیان این‌که مطرح کردن اینگونه مسائل اهمیت چندانی ندارد، خاطر نشان کرد: پرتاب کردن اشیا به سوی مسوولین تنها برای رسانه‌ها یک خوراک خبری خوب به حساب می‌آید و برای مردم هیچگونه اهمیتی ندارد زیرا این روزنامه نگاران و رسانه‌ها هستند که برخلاف روال عادی جامعه تلاش دارند تا پدیده‌های کوچک اجتماعی را مهم جلوه دهند.

این فعال سیاسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به تاریخ فعالیت احزاب در داخل کشور، عنوان کرد: احزاب فعال در کشور همواره دارای یک پایگاه اجتماعی قوی نبوده‌اند، زیرا فقرا در این احزاب عضویت نداشتند.

غرضی با بیان این‌که ما هیچ حزبی در داخل کشور مشاهده نمی‌کنیم که دارای اساسنامه باشد و به صورت رسمی به فعالیت بپردازد، اضافه کرد: احزاب برخلاف تعریف حزب احساس‌شان بر این است که چنانچه به صورت چراغ خاموش حرکت کنند می‌توانند حرف خود را به کرسی بنشانند.

وی با تاکید بر لزوم درک صحیح از فضای سیاسی کشور برای مطرح کردن انتقادات، خاطر نشان کرد: ما هیچگاه نمی‌توانیم بگوییم که نقادان دارای درک لازم از فضای کشور نیستند. نقادان درک خود را از فضای سیاسی کشور مورد نظر قرار می‌دهند از آنجایی که منتقدین موجود در کشور ما عموما دارای مدارج علمی مختلفی هستند معمولا یک درک کلاسیک و فلسفی نسبت به جامعه دارند. این افراد براساس تحلیل‌های تعریف شده غربی به نقد می‌پردازند و به این نکته توجه نمی‌کنند که باید دارای یک پایگاه اجتماعی باشند یعنی باید عامه مردم به حرف آنها گوش بدهد نه اینکه محافل خاص.

این فعال سیاسی با اشاره به حاشیه‌های ایجاد شده در مراسم استقبال از رییس جمهور گفت: من در آنجا حضور نداشتم، ولی شنیده‌ام که عده‌ای در آن مراسم شعار مرگ بر آمریکا سر داده‌اند. این‌ها حرف نامربوطی نزدند و تنها شایعه شده بود که یک فرد از بین آنها کفشی به سمت رییس جمهور پرتاب کرده است که در روزهای گذشته مساله این کفش نیز مشخص شد.

غرضی با بیان این‌که باید به مخالفان اجازه داد که حرف خود را بیان کنند، ادامه داد: باید آنها‌یی که می‌خواهند شعار مرگ بر آمریکا سر دهند بتوانند این شعار را فریاد بزنند و آنها‌یی که قصد دارند به واسطه اتفاقات اخیر از آقای رییس جمهور تشکر کنند نیز این فرصت را پیدا کنند. اینگونه عمل کردن خیلی بهتر از این است که ما با سنگ‌پراکنی‌های مختلف مواجه شویم.

وی با بیان این‌که حرف زدن هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اظهار کرد: چنانچه آزادی به این مفهوم است که هرکس می‌تواند حرف خود را بیان کند پس باید حرف‌ها را زد.

این فعال سیاسی در پایان ضمن کم‌اهمیت دانستن اتفاقاتی که در مراسم استقبال از رییس جمهور در فرودگاه اتفاق افتاده است، گفت: اکنون باید به جای پرداختن به چنین مسائل خرد و ناچیزی به حماسه 24 خرداد ماه توجه کنیم. یکی از دلایلی که باعث شد من در این انتخابات به عنوان یک کاندیدا شرکت کنم این بود که قبل از 24 خرداد ماه اکثریت تفکرشان بر این بود که کسی پای صندوق‌های رای حضور پیدا نمی‌کند. بسیاری از صحاب‌امتیازهای سیاسی در کشور نیز هیچگاه گمان نمی‌کردند که بیش از 37 میلیون نفر پای صندوق‌های رای بیایند، ولی ما مشاهده کردیم که در این حماسه بزرگ مردم حضور یافتند و رای‌های خود ر ا به صندوق‌ ریختند ما باید همواره به این حماسه‌های بزرگ توجه داشته باشیم.

نظرات بینندگان