arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۷۶۴
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۰۹ - ۱۳ مهر ۱۳۹۲

آمار بالای شکستگی لگن در سالمندان ایرانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران به ارائه توصیه‌هایی پیرامون حفاظت از سالمندان در برابر بروز مشکلات استخوانی پرداخت و اعلام کرد: شکستگی‌ لگن و گردن ران در زنان بالای 65 سال و مردان بالای 70 سال به نسبت زیادی شایع است.

به گزارش مهر، دکتر غلامعلی عکاشه با بیان اینکه سالمندی در قرون و اعصار مختلف  تعاریف متفاوتی داشته است، اما در علم پزشکی تعریف سالمندی از منظر فیزیولوژی و پاتولوژی بسیار حائز اهمیت است، گفت: از این حیث مجموعه تخریب‌ سلولهای بدنی و ناکارآمدی سلول‌های زنده و سلول‌های زنده‌ساز در بافت‌های بدن را سالمندی می گویند.

وی ادامه داد: اگر حدود 50 یا 70 سال پیش در ایران، به علت عدم برخورداری از تغذیه مناسب، سطح بهداشت پایین و یا عدم پیشرفت علم پزشکی در همه جنبه‌ها نرخ امید به زندگی چندان بالا نبوده و افراد بین 55 تا60 و بالاتر سالمند محسوب می‌شدند، اما اکنون امید به زندگی افزایش یافته  است، در زنان به بالای 70 سال و در مردان به بالای 75 سال رسیده است.

این فوق تخصص ارتوپدی در ادامه به بررسی تاثیر افزایش سن بر استخوانها و مفاصل پرداخت و اظهار کرد: سالمندی باعث شکنندگی استخوان‌ها می‌شود. در واقع دو نوع سلول تحت عنوان سلول‌های زاینده و سلول‌های خورنده یا تخریب‌کننده در استخوان‌ها وجود دارد که در دهه های ابتدایی زندگی با یکدیگر در تعادل هستند.

وی افزود: اما بتدریج و با گذر زمان، سلول‌های خورنده فعال شده و به تخریب استخوانها منجر می‌شوند. حال اگر نتوانیم جلوی فعال شدن سلول‌‌‌‌های خورنده را گرفته و یا سلول‌های زاینده را فعال‌تر کنیم، مشکلاتی رخ می‌دهد که پوکی استخوان از جمله آنهاست.  دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه آن بخش از استخوانهاو مفاصل بدن زودتر دچار فرسودگی می‌شوند که عضلاتش کمتر به ورزش و تحرک واداشته شده‌اند، گفت: به همین خاطر است که معمولا شکستگی لگن در افراد مسن به چشم می‌خورد.

عکاشه ضمن توصیه به تقویت عضلات بدن برای جلوگیری از بروز شکستگی‌های اسخوانی تاکید کرد: یک فرد سالمند و اطرافیانش باید مراقب باشند که وی هیچ گاه از سقوط نکند و به زمین نخورد. علاوه بر استانداردسازی محیط منازل،استفاده از عصا نیز برای کنترل و تسلط بر بدن توسط خود سالمند لازم و ضروری است.

دبیر انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران در ادامه اعلام کرد: شکستگی‌ لگن و گردن ران در زنان بالای 65 سال و مردان بالای 70 سال به نسبت زیادی شایع است و پس از شکستگی مچ دست، دومین محل شایعی است که بروز شکستگی در آن در سالمندان از آمار بالایی برخوردار است.

بیست و یکمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی از 22 تا 26 مهر ماه جاری به همت انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران در سالن همایشهای بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.
نظرات بینندگان