arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۹۱۳
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۰ - ۱۴ مهر ۱۳۹۲

تامین امنیت زائران حج با 18 هلی‌کوپتر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
18  هلی‌کوپتر به صورت شبانه‌روزی تامین امنیت زائران حاضر در مراسم حج امسال را بر عهده خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، در حالی که زائران حج از کشورهای مختلف در حال ورود به سرزمین وحی هستند، وزارت کشور عربستان از به کارگیری 18 هلی‌کوپتر برای تأمین بیشتر امنیت زائران خبر داد.

به گزارش سعودی گازتا، این هلی‌کوپترها که به دوربین‌های دید در شب نیز مجهز هستند، به صورت شبانه‌روزی با پرواز بر فراز مناطق «عرفات»، «مزدلفه» و پل «جمرات»، آنجا را تحت نظر داشته و همزمان با ارسال تصاویر مستقیم به مراکز کنترل زمینی، آن‌ها را از شرایط موجود و به ویژه زخمی‌شدن زائران بر اثر ازدحام جمعیت آگاه می‌کنند.

همچنین در تمامی این هلی‌کوپترها یک تیم درمانی نیز مستقر بوده و می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مصدومانی را که حال آن‌ها وخیم باشد را به مراکز درمانی در شهرهای مقدس مکه یا مدینه و همچنین چند بیمارستان صحرایی در صحرای عرفات منتقل کنند.

تا عصر جمعه حدود 600 هزار زائر از 70 کشور جهان برای شرکت در مراسم سالانه حج وارد خاک عربستان شده‌اند که بیشتر آنها از طریق هوایی و از طریق فرودگاه‌های دو شهر مدینه و جده وارد عربستان شده و مابقی نیز از طریق زمینی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ترکیه و از قاره آفریقا از طریق دریایی وارد عربستان شده‌اند.

امسال حدود 40 هزار نفر مسئولیت خدمات رسانی به زائران را بر عهده دارند و براساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان عربستانی‌، هر روز حدود 96 پرواز حامل زائران در فرودگاه شهر مقدس مدینه و 112 پرواز حامل زائران در فرودگاه شهر جده به زمین می‌نشیند.

امسال به دلیل اجرای پروژه توسعه «مسجد الحرام» در مکه، سهمیه تمامی کشورها برای حضور زائرانشان در مراسم حج حدود 20 درصد کاهش یافته است.

اجرای پروژه 11 میلیارد دلاری توسعه مسجد‌الحرام که در قالب آن ‌10 هزار کارگر به صورت ‌24 ساعته مشغول به کار هستند، از حدود دو سال قبل آغاز شده و با پایان آن مقدس‌ترین مکان مسلمانان جهان در یک زمان می‌تواند میزبان دو میلیون زائر باشد.

نظرات بینندگان