arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۹۳۶
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۰ - ۱۴ مهر ۱۳۹۲

ستاره جدید تیم ملی از آمریکا می‌آید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در میان فهرست تازه تیم ملی نام یک بازیکن برای علاقمندان به فوتبال در ایران نام جدیدی است. "مهرداد بیت آشور" که البته در آمریکا "استیون بیت آشور" خوانده می‌شود، مدافع جدیدی است که مورد توجه کارلوس کی‌روش قرار گرفته است.

تیم ملی که 23 مهر در ادامه رقابت‌های انتخابی جام ملت‌های آسیا برابر تایلند به میدان خواهد رفت از فردا (یکشنبه) مرحله جدید اردوی خود را استارت خواهد زد.

کارلوس کی‌روش که پس از پایان مرخصی‌اش به تهران باز گشته فهرستی 27 نفره از بازیکنان را تهیه کرده تا برای این بازی، پیراهن تیم ملی ایران را بر تن کنند. در میان این بازیکنان مهرداد بیت آشور بازیکنی است که از لیگ آمریکا به ایران خواهد آمد تا در کنار دانیل داوری، رضا قوچان نژاد، اشکان دژاگه، سردار آزمون، مسعود شجاعی و علیرضا جهانبخش با تجربه‌ای بین‌المللی به تیم ملی ایران کمک کند.

مهرداد بیت آشور کیست؟
بیت آشور متولد، سن خوزه کالیفرنیاست. بر خلاف داوری، دژاگه و قوچان‌نژاد، بیت آشور پدر و مادری ایرانی دارد که پدر، مسیحی و مادر، مسلمان است. او تابعیت ایرانی – آمریکایی دارد، اما بیشتر تمایلاتش به اجرای سنت‌های ایرانی است. او می‌گوید: "ما در خانه سنت‌های ایرانی را مانند عید نوروز و روزه‌داری اجرا می‌کنیم. پدرم مسیحی و مادرم مسلمان است، اما آنها چیزی را به من اجبار نمی‌کنند به ویژه به خاطر فوتبال.

او همچنین غذاهای ایرانی را به غذاهای مکزیکی ترجیح می‌دهد و لوبیاپلو غذای محبوبش است.

بیت آشور تحصیلاتش را در رشته ارتباطات در دانشگاه سن خوزه کامل کرده است.

دوران بازیگری
بیت آشور در دبیرستان "للاند" مشغول به تحصیل شد و چهار سال برای تیم دانشکده سن دیگو فوتبال بازی کرد. او در سال‌های 2007 و 2008 برای تیم سن خوزه فراگ در USL بازی کرده است.

بیت آشور در دهم آپریل 2010 در دیدار برابر "شیکاگو فایر" با پیراهن تیم "ارت کوئکس"، نخستین بازی حرفه‌ای‌اش را انجام داد و 14 روز بعد برابر چیواس موفق به ثبت نخستین گل حرفه‌ای‌اش شد.

او در سال 2012 به عنوان یکی از بازیکنان منتخب لیگ آمریکا موسوم به MLS انتخاب شد و برابر چلسی 90 دقیقه‌ به میدان رفت.

بازی ملی
بیت آشور به دلیل تابعیت دوگانه‌اش این فرصت را داشت که از میان تیم‌های ملی ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند. وقتی سال 2012 درباره این مساله از او پرسیده شد، گفت: "فکر می‌کنم موقعیت‌ بسیار بزرگی است که دو گزینه پیش‌رویم است اما فعلا می‌خواهم برای تیم باشگاهی‌ام بازی کنم. فکر می‌کنم که این مهم‌ترین چیز است."

زمانی که کارلوس کی‌روش هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفت، چشم‌های این مربی به خارج از ایران هم دوخته شد و او بازیکنانی همچون اشکان دژاگه و امید نظری را به تیم ملی دعوت کرد. در جون 2012 برخی خبرها حکایت از دعوت بیت آشور به تیم ملی داشت، ‌اما برخی مسائل غیر ورزشی مانع از حضور او در تیم ملی ایران شد. پس از مدتی او در آگوست 2012 از سوی یورگین کلینزمن به تیم ملی آمریکا دعوت شد؛ دعوتی که سرمربی آمریکا از آن به عنوان شگفتی یاد کرد. کلینزمن پس از آن دعوت درباره بیت آشور گفته بود "من درباره (مهرداد) استیون با فرانک یالوپ‌ (مربی باشگاهی او) صحبت کرده‌ام و اطلاعاتی را از او گرفتم. من از دعوت او خوشحالم. ما به او خوشامد خواهیم گفت. او خواهد دید که اینجا همه چیز مثبت است و فضای راحتی وجود دارد. ما مشتاق حضور او در تمرینات هستیم. من خیلی دوست دارم که او را برای مدت طولانی زیر نظر داشته باشم. "

البته بیت آشور به دعوت سرمربی تیم ملی آمریکا "نه" گفت تا بتواند پیراهن تیمی را بر تن کند که رگ و ریشه‌اش از آن است. او تازه‌ترین بازیکنی است که خارج از لیگ ایران به پیراهن تیم ملی ایران رسیده است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان