arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۱۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۲ - ۱۴ مهر ۱۳۹۲

داوود اوغلو: اسد حق ندارد از ترکیه انتقاد کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به اظهارات بشار اسد گفت: ادعای حمایت از گروه‌های تروریستی تندرو از سوی دولت ترکیه صحت ندارد و آنکارا هیچ گونه اتهامی را از سوی رهبر کشور جنگ زده سوریه نمی‌پذیرد.

به گزارش (ایسنا)،‌ احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: مردم ترکیه و همچنین مردم سراسر جهان می‌دانند که اظهارات بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه کاملا بی‌پایه و اساس است و با واقعیت مطابقت ندارد.

داوود اوغلو که به «تیرانا»، پایتخت آلبانی سفر کرده است، مدعی شد: بشار اسد مردم خودش را سرکوب می‌کند و سپس از تسلیحات شیمیایی استفاده می‌کند. بنابراین وی به عنوان کسی که از این نوع تسلیحات بهره می‌گیرد، هیچ حقی ندارد که از ترکیه انتقاد کند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با تلویزیون "خلق" وابسته به اپوزیسیون ترکیه گفته بود: ترکیه از گروه‌های تندروی افراطی در کشورم حمایت می‌کند و در آینده از گزند این گروه‌ها در امان نخواهد بود.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه واکنش به اظهارات اسد گفت: اینکه کسی بخواهد از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خودش استفاده کند و سپس از پوشش رسانه‌ای ترکیه برای پنهان کاری استفاده کند، بسیار تاسف‌آور است.

داوود اوغلو گفت که وی و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه گفت‌وگوهایی را با بشار اسد داشتند تا وی را متقاعد کنند که اصلاحات انجام دهد.

وی گفت: ما چندین نشست برای ساعت‌ها و روزها برگزار کردیم اما متاسفانه وی راه سرکوب مردم خود را به جای همکاری با دولت ترکیه برگزید. به همین علت است که ما نمی‌توانیم این ادعاها را جدی بگیریم. ترکیه همواره برای برقراری صلح و آرامش در سوریه تلاش کرده است.

بشار اسد در جریان مصاحبه‌های خود همچنین اردوغان را به "دروغگویی و حمایت از تروریست‌ها" متهم کرده بود.

این مصاحبه اندکی پس از آن صورت گرفت که پارلمان ترکیه برای یک سال دیگر حکم اعزام نیرو به سوریه را در صورت وقوع هرگونه حمله تمدید کرد.

انتهای پیام


نظرات بینندگان