arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۲۵۱۸
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۷ - ۱۸ مهر ۱۳۹۲

آخرین آمار دانشجویان غیر بورسیه و موسسات مجاز اعزام به خارج دانشجو

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون امور بورس و دانشجویان خارج سازمان دانشجویان با اشاره به فعالیت 191 موسسه مجاز اعزام دانشجو به خارج از کشور، آخرین جزئیات دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن مسلمی نائینی در حاشیه مجمع عمومی کانون موسسات اعزام دانشجو و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اعزام دانشجو به کشورهای خارجی توسط موسساتی انجام می‌شود که مجوز از وزارت علوم و شورایی که از دستگاه‌های مختلف کشور است، می‌گیرند اظهار کرد: این موسسات تا چند سال پیش به صورت پراکنده و دارای مشکلات متعدد بودند که خوشبختانه در حال حاضر بین آنها ارتباط برقرار شده و با وزارت علوم نیز ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند.

وی با بیان اینکه از طریق این موسسات ما نیز می‌توانیم دانشجویان را بشناسیم و با آنها ارتباط داشته باشیم، تصریح کرد: بنابراین اگر دانشجویان خارج از کشور نیاز به درخواستی داشته باشند می‌توانند از این طریق به اطلاع وزارتخانه برسانند.

معاون امور بورس و دانشجویان خارج سازمان دانشجویان با اشاره به برنامه‌های کانون موسسات اعزام دانشجو برای هدایت دانشجویان گفت: ما باید دانشجویان را هدایت شده و هدفمند اعزام کنیم که در زمان اعزام، نیازهای کشور را مدنظر قرار دهیم که از طریق همین موسسات می‌توان این کار را انجام داد.

مسلمی نائینی خاطر نشان کرد: متاسفانه به دلیل اشتیاق به تحصیل و فراگیری علم در بین مردم کشور، ممکن است عده‌ای از این شرایط سوء استفاده کنند. بنابراین از خانواده‌ها خواهش می‌کنم که برای اعزام دانشجوی خود به موسسات مجاز مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه اسامی موسسات مجاز در سامانه اداره کل بورس وزارت علوم موجود است، تصریح کرد: اگر دانشجو از این طریق اعزام شود، در صورتی که مشکل یا شکایتی باشد، می‌توانیم آن را بررسی کنیم. همانطور که در سال‌های اخیر تعداد زیادی از شکایات روی هم جمع شده بود و کانون موفق شد با تشکیل هیات‌های خاص، آنها را بررسی و حل کند.

معاون امور بورس و دانشجویان خارج سازمان دانشجویان با بیان اینکه موسسات ادعا دارند که می‌توانند در جذب دانشجوی غیرایرانی نیز فعال باشند، گفت: ما در این زمینه مشکلات زیادی داریم و تعداد دانشجویان غیرایرانی ما نسبت به کشورهای همسایه نیز کم است. بنابراین با توجه به اینکه برخی از موسسات در کشورهای خارجی دفتر داشته یا ارتباط خوبی با دانشگاه‌های خارجی دارند، می‌توانند تبلیغی برای دانشگاه‌های ایرانی باشند.

مسلمی نائینی درباره چگونگی کسب مجوز برای موسسات، اظهار کرد: موسسات بر اساس ضوابط و قوانین مصوبه دولت مجوز می‌گیرد و در خصوص اعزام به خارج نیز تنها می‌توانند در دو یا سه کشور فعالیت کنند. از طرفی تاکید ما این است که موسسات در کشورهای خارجی نماینده داشته باشند که مسائل را پیگیری کنند.

وی افزود: همچنین موسسات باید در شهرهای خاصی فعالیت کنند و نمی‌توانند در تمام نقاط کشور فعالیت داشته باشند. از طرفی این موسسات باید سالانه گزارش کار بدهند که در حال حاضر کانون بر این موسسات نظارت می‌کند.

معاون امور بورس و دانشجویان خارج سازمان دانشجویان همچنین درباره تعداد دانشجویانی که سالانه به خارج از کشور اعزام می‌شوند، تصریح کرد: آماری که ما داریم، آماری است که دانشجویان برای معافیت از تحصیل به وزارت علوم مراجعه می‌کنند که برای سال 91 حدود 1700 نفر بود. اما به طور کلی بر اساس برآوردها، سالانه حدود چهار تا پنج هزار نفر برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند.

مسلمی نائینی خاطر نشان کرد: اما به طور کلی آمار دانشجویان خارج از کشور که اطلاعات تکمیلی آنها در سامانه نِشا ثبت شده 58 هزار نفر است که 40 درصد آنها در مقطع دکتری، حدود 44 درصد در مقطع کارشناسی ارشد و 16 درصد در مقطع لیسانس تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه از این تعداد 65 درصد مرد و 35 درصد زن هستند، گفت: مالزی، آمریکا، کانادا و انگلیس به ترتیب چهار کشوری هستند که بیشترین پذیرش را از دانشجویان ایرانی دارند.

وی با بیان اینکه در سال 88، 73 موسسه مجاز در کشور وجود داشت که ارتباطی با هم در وزارتخانه نداشتند، اظهار کرد: در آن زمان 180 موسسه به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کردند، اما در حال حاضر 191 موسسه مجاز داریم و تعداد موسسات غیرمجاز بسیار کم شده است.

مسلمی نائینی درباره نحوه برخورد با موسسات غیرمجاز، تصریح کرد: ما اسامی آنها را برای دادستانی فرستادیم، اما این موسسات معمولا چندین کار مختلف انجام می‌دهند. برای مثال دفتر هواپیمایی هستند و در کنارش این کار را نیز انجام می‌دهند. بنابراین برخورد ما این است که موسسات مجاز را تقویت کنیم تا خود به خود موسسات بدون مجوز حذف شوند.

معاون امور بورس و دانشجویان خارج سازمان دانشجویان در پایان در پاسخ به سوالی درباره تعداد بازگشت دانشجویان از خارج از کشور، گفت: این آمار در اختیار امور دانش‌آموختگان سازمان دانشجویان است، اما سال گذشته بیش از 3000 مدرک در سازمان دانشجویان ارزشیابی شده است.
نظرات بینندگان