arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۲۵۵۹
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۰ - ۱۹ مهر ۱۳۹۲

موسی قربانی: در مذاکرات با آمریکا باید گفت‌وگو را نقد به نقد پیش برد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای تعهداتی که ایران در مذاکره با غرب می‌پذیرد، یا باید پس از اجرای تعهدات غرب باشد یا همزمان با آن، چون در غیر اینصورت نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: در مذاکره با غرب، باید برای تعهداتی که ایران می‌پذیرد تضمین لازم جهت اجرایی شدن آنها را بگیریم.

وی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مورد بی‌اعتماد بودن به آمریکا، افزود: شاهد بودیم که این روزها آمریکا در مذاکرات حرف‌هایی را مطرح کرد اما پشت میز دیگری از گزینه نظامی گفت. در مذاکرات باید کاملاً نقد به نقد گفت‌وگو را پیش برد یعنی یک چیز بدهند و یک چیز بگیرند، پس باید از غرب تضمین لازم و عملیاتی برای اجرای تعهداتش را گرفت.

این نماینده پیشین مجلس افزود: اینکه غرب بگوید تحریم‌ها را برمی‌داریم، وعده سر خرمن است چون باید زمان اجرای تعهدات از سوی ایران و غرب مشخص شود. به طور مثال غرب ابتدا قطعنامه لغو تحریم‌ها علیه ایران را صادر کند تا تعهدات ایران ضمانت اجرایی پیدا کند یعنی زمان اجرای تعهدات همزمان باشد و به گونه‌ای عمل شود که کاملاً ضمانت اجرایی داشته باشد و نتوانند سر ما کلاه بگذارند.

قربانی در پایان خاطرنشان کرد: ایران با توجه به تضمینی که غرب برای اجرای تعهداتش می‌دهد، می‌تواند سیاست‌های خود در جهت تغییر مواضع خصمانه آمریکا را پیش ببرد وگرنه مذاکرات باز هم اثری نخواهد داشت.
نظرات بینندگان