arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۲۸۹۸
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۲۱ - ۲۱ مهر ۱۳۹۲

صفارهرندی: ایران به استقلال کشورهای دیگر هم کمک می‌کند‌

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران به عنوان ابرقدرت جهان اسلام مطرح است و نقطه کانونی جهان اسلام قلمداد می‌شود.

به گزارش فارس، محمدحسین صفار هرندی عصر امروز در نشست بصیرتی با دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان اظهار داشت: نماینده‌ای که از طرف ایران مذاکره می‌کند باید بداند که در کدام قله ایستاده است، چراکه نرمش اشکالی ندارد اما باید با تدارک پیروزی همراه باشد.

*حوزه‌های نفوذ ایران در حال گسترش است

وی تصریح کرد: آمریکا از زمان شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران با اعمال تحریم‌های هوشمند درصدد ساقط کردن این حکومت برآمد و در همه دوره‌ها نیز مزاحمت‌های جدی از سوی ایالات متحده برای ایران ایجاد شده است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه فشارها و تحریم‌ها روی معیشت مردم اثرگذار بوده است، یادآور شد: با اعمال تحریم‌های دشمن، کشور ایران نشانی از تزلزل و فروپاشی ندارد، چراکه حوزه‌های نفوذ ایران در حال گسترش است.

صفار هرندی افزود: ارتش سوریه مدل جنگ بسیجی را از ایران آموخت و توانست معادله جنگ را تغییر دهد و جنگی که آمریکایی‌ها می‌خواستند دو ماهه آن را تمام کنند، سه سال به طول انجامید.

وی یادآور شد: زمانی از آمریکا در کشورهای جهان سوم به عنوان منجی و نجات‌بخش یاد می‌شد، حتی در سال‌های پس از انقلاب محبوبیت دولت آمریکا در خاورمیانه چیزی بالای 60 تا 70 درصد بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: افکارسنجی‌های چند سال اخیر در آمریکا گواه این است که میزان نفرت از آمریکا در خاورمیانه بالای 70 درصد و در برخی کشورها مانند عربستان بالای 85 درصد است.

صفارهرندی تأکید کرد: معادله محبوبیت و منفوریت از آمریکا ‌طی مدت 30 سال اخیر تغییر کرده و به سمت منفوریت پیش می‌رود.

صفار هرندی اظهار داشت: در حال حاضر پیشرفت‌های ایران به نقطه‌ای از بلوغ رسیده که نشان از بالندگی این کشور در مقایسه با بدو تولدش دارد.

وی تغییرات و تحولات جمهوری اسلامی را از سال 1358 تاکنون قابل توجه خواند و تصریح کرد: ایران در بدو پیروزی از خرابی‌ها و فساد رژیم گذشته خارج شد و در مرحله تأسیس یک ساختار جدید با کمبودها و مشکلاتی مواجه شد که این مشکلات برای هر پدیده نوظهوری ملموس است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه انقلاب نوپای ایران در ابتدا با معارضات جدی دست به گریبان بود، یادآور شد:‌ یکی از برجسته‌ترین این معارضات، تحمیل جنگ به کشورمان بود که موقعیت ایران را در شرایط خاصی قرار داد.

صفارهرندی گفت: آمریکا با قطع رابطه با ایران امید داشت تا مسیر انقلاب اسلامی به سمت فروپاشی حرکت کند اما تفکر مقاومت و ایستادگی ملت ایران سبب شد تا مشکلات، ابزاری برای توقف ایران نباشد.

وی تصریح کرد: امکانات نظام اسلامی در ابتدای شکل‌گیری‌اش چنان محدود بود که با اندک تکانه‌ای می‌توانست از بیخ و بن برکنده شود، اقتصاد بسیار ضعیف، دانش در سطح محدود و تکنولوژی مبتدی از جمله مشکلات این انقلاب نوپا بود که به تدریج کشور روی پای خود ایستاد و به مرحله بالندگی رسید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز که در قله ایستاده‌ایم و کشور ایران را به نسبت به گذشته نظاره می‌کنیم شاهدیم که پیشرفت‌های زیادی حاصل شده و دستیابی به این نقطه از بلوغ، ایران را در جایگاهی ارزشمند قرار داده است.

صفار هرندی با اشاره به اینکه آمریکا از بحران اقتصادی رنج می‌برد، اظهار داشت: کشوری که 17 هزار میلیارد دلار بدهی دارد اکنون دچار بحران شده و این مسئله به جنگ قوه مجریه و قوه مقننه رسیده است که این جنگ ناشی از فقر اقتصادی است.

وی با تأکید بر اینکه ایالت متحده به دنبال حمایت کردن از کشورها نیست، خاطرنشان کرد: آمریکا به خاطر مشکلات اقتصادی خود به دنبال استفاده از منابع سایر کشورها است.

صفارهرندی با بیان اینکه طبق نظرسنجی‌های صورت ‌گرفته در آمریکا دو سوم مردم این کشور ‌از معیشت خود ناراضی هستند، ابراز داشت:‌ اگر تفاوت‌های امروز آمریکا را با زمان گذشته مقایسه کنیم، خواهیم دید که دو سمت این صحنه با تغییرات جدی مواجه شده است.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام 29 میلیون نفر در اروپا زیر خط فقر قرار دارند.

وی افزود:‌ کشور ما نیز با مشکلاتی مواجه است اما در کنار تغییراتی که به وجود آمده از اقتصادی برخوردار هستیم که می‌تواند ما را به تکاپو رهنمون کند تا از دوره هرمان عبور کنیم.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: ‌ایران در این برهه از زمان مستحکم شده و به استقلال دیگران نیز کمک می‌کند.

صفار هرندی گفت: برای نخستین بار است که یک کشور جهان سوم محور پیوند برای ایجاد اتحادیه است، چراکه در گذشته همه اتحادیه‌های منطقه‌ای با تکیه بر قدرت‌ها شکل می‌گرفت اما ایران اکنون به مرحله‌ای رسیده که به عنوان ابرقدرت جهان اسلام می‌تواند قدرت خود را به رخ بکشد.

وی با تأکید براینکه نرمش اشکالی ندارد، بیان داشت: باید نرمش با تدارک پیروزی باشد لذا اگر ظرفیت‌ها را به درستی بشناسیم می‌توانیم به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنیم.

محمدحسین صفرهرندی صبح امروز در موسسه عالی حکیم جرجاجی نیز بحث نرمش قرمانانه را برای دانشجویان و اعضای هیئت این دانشگاه تبیین کرد.
نظرات بینندگان