arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۳۰۸۱
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۱ - ۲۳ مهر ۱۳۹۲

برنامه ویژه دولت برای ایرانیان مقیم خارج

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرپرست شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور گفت: پیش نیاز هر گونه اقدام در موضوع ایرانیان خارج از کشور، تهیه طرح جامع آماری ایرانیان مقیم است تا بر اساس آن مقدمات خدمت رسانی به هموطنان مقیم خارج از کشور را پایه ریزی و اجرا کنیم.

به گزارش انتخاب ق به نقل از تسنیم، اکبر ترکان سرپرست دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در جمع مدیران این شورا با تاکید بر ضرورت وجود ساختاری متمرکز برای پیگیری مسائل و مشکلات ایرانیان مقیم، ‌گفت: در حال بررسی نوع تعامل شورا با دولت، وزارت امور خارجه و دستگاههای مرتبط هستیم.

وی با اشاره به همزمانی سفر رئیس جمهور به نیویورک و دیدار وی با ایرانیان مقیم آمریکا با بررسی وضعیت و ساختار دبیرخانه شورا، افزود: حضور رئیس جمهور در جمع ایرانیان مقیم آمریکا و مشاهده این ظرفیت عظیم بطور ملموس، موجب توجه بیش از پیش رئیس جمهور به مقوله ایرانیان خارج از کشور و در راس آن شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور شد.

سرپرست شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، گفت: براساس رهنمودهای روحانی، هم اکنون بطور ویژه در حال بررسی وظایف و فعالیت‌های دبیرخانه شورای عالی و خدمت رسانی بهتر و بیشتر به هموطنان مقیم هستیم.

ترکان به اجرای طرح جامع آماری ایرانیان خارج از کشور از سوی شورای عالی اشاره کرد و گفت: پیش نیاز هر گونه اقدام در موضوع ایرانیان خارج از کشور، تهیه و آماده سازی طرح جامع آماری ایرانیان مقیم است تا بر اساس آن بتوانیم مقدمات برنامه ریزی و خدمت رسانی در امور مربوط به هموطنان مقیم را پایه ریزی و اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: طرح جامع آماری تمامی ایرانیان از مذاهب مختلف حتی آن دسته از هموطنانی که به دلایل متعدد ترک تابعیت کرده و مدارک هویتی غیر ایرانی دارند، در بر می‌گیرد و به بیان دیگر ایرانی الاصل بودن معیار اصلی در این طرح خواهد بود.

سرپرست شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور همچنین با تاکید بر بازنگری در برخی قوانین معارض که مشکلاتی را برای ایرانیان مقیم خارج از کشور ایجاد کرده است، خواستار تسهیل و تجدیدنظر در قوانین و مقررات و رفع محدودیت‌ها در پیوند و ارتباط هموطنان مقیم خارج با کشور شد.

ترکان با تشکر از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در این شورا طی هفته‌های گذشته، ‌گفت: گزارش تهیه شده در خصوص شورای عالی امور ایرانیان، گزارش جامع و کاملی است و به زودی نظر نهایی خود را در خصوص شورا به رئیس جمهور اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ماهیت و اساس کار شورای عالی، «کار فکری» و نه «کار اجرایی» است، از متفکرین، صاحبنظران و کار‌شناسان فعال در موضوع ایرانیان خارج از کشور دعوت کرد تا با طرح‌ها و ایده‌های خود، این شورا را در استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان مقیم یاری رسانند.
نظرات بینندگان