arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۳۲۶۷
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۰ - ۲۵ مهر ۱۳۹۲

رقیب هاشمی در انتخابات درگذشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رجبعلی طاهری از چهره های مبارز دانشجویی و مردمی پیش از انقلاب و نماینده مردم کازرون در دوره اول مجلس شورای اسلامی امروز به دلیل بیماری درگذشت.

به گزارش خبرپارسي، وی از دهه چهل فعالیت های مبارزاتی خود را آغاز کرد. وی از ارکان جنبش دانشجویی در این سال ها بود که سپس وارد مبارزات اسلامی ضدرژیم شد. وی ارتباط نزدیکی با آیت الله طالقانی داشت. در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری او یکی از نامزدهای ریاست جمهوری بود که با هاشمی رفسنجانی به رقابت پرداخت. طاهری اولین فرمانده سپاه فارس بود که جالب است بدانید حکم خود را از ابراهیم یزدی گرفته بود و گفته مي‌شود او پیش از انقلاب عضو نهضت آزادی بوده است.

برادرزاده مرحوم رجبعلی طاهری با بیان اینکه آن مرحوم با حضرت امام خمینی (ره) ارتباطی مناسب داشت عنوان کرد: عموی خدا بیامرزم اولین پول خمس خود را در سال ۱۳۴۲ به حضرت امام پرداخت کرد. دکتر محمود طاهری یادآور شد:رجبعلی طاهری از سن ۱۴ سالگی فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد و از جمله فعالان سیاسی زمان مرحوم دکتر مصدق و نیز از جمله مبارزین سیاسی خرداد ۴۲ بود.

این متخصص قلب همچنین اظهار داشت: مرحوم طاهری از بدو تشکیل سازمان مجاهدین خلق آنها را هدایت مي‌کرد و در زمانی که حضرت امام در نجف تبعید بودند رابط انقلابیون فارس با نجف اشرف بود. دکتر طاهری همچنین گفت: مرحوم عمویم همچنین جزو شورای انقلاب بود و در تشکیل حزب جمهوری اسلامی به شهید بهشتی نیز کمک کرد. او همچنین در کنترل غائله خسرو خان قشقایی در سال ۱۳۵۹ نقش داشت و در این مسئله ربانی شیرازی نیز او را کمک کرد.

وی با بیان اینکه عمویش با شهید چمران نیز در ارتباط بود افزود: طاهری با شهید رجایی و بزرگانی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی و نیز حضرت آیت الله خامنه ای ارتباطی خوب و نزدیک داشت و در مقطعی نیز مسئولیت دفتر آیت الله حائری امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه را عهده دار بود.

به گفته این متخصص قلب، طاهری با علماء و روحانیون و نیز کسبه و اهل بازار ارتباط نزدیکی داشت و همواره به ایتام و نیازمندان کمک مي‌کرد. طاهری از جمله شاگردان مهندس بازرگان بود و در شورای انقلاب نیز به او کمک مي‌کرده است.  آن مرحوم بازنشسته وزارت راه بود و در این سال‌ها مشاور سپاه پاسداران در صنایع دفاعی بود و مدت ۵ سال بود که فصلنامه «انتظار» را منتشر مي‌کرد. پیکر آن مرحوم روز جمعه ساعت ۳۰ / ۸ صبح از مقابل امامزاده سید علاالدین حسین تشییع خواهد شد.
نظرات بینندگان