arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۳۶۴۶
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۲ - ۲۸ مهر ۱۳۹۲

رایانه‌ای که بعد از 50 سال احیا می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آخرین بازمانده رایانه‌های سری ICT ۱۳۰۱، قدیمی‌ترین رایانه‌ای که به تولید انبوه رسیده‌است، به زودی و با تلاش متخصصان بعد از ۵۰ سال دوباره روشن می‌شود.

تابناک در ادامه نوشت:‌براساس گزارش BBC، رایانه فلاسی، Flossie، در ابتدا برای محاسبه نتایچ آزمون‌های دانشجویان دانشگاه لندن مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است،‌اما اکنون در موزه ملی رایانه‌ لندن قرار دارد و متخصصان در تلاشند این رایانه را که در شرایط مناسبی از آن نگهداری شده،‌ دوباره زنده کرده و روشن کنند.

فلاسی که قرار است تا سال 2016 به نمایش گذاشته شود، یکی از اولین رایانه‌هایی بوده که برای استفاده در تجارت و نه موسسه‌های تحقیقاتی تولید شده‌است. ابعاد این رایانه 6 متر در هفت متر است و وزن آن 5 تن است از این رو به سختی می‌توان آن را رایانه‌ای رومیزی خواند.

کوین مورل سرپرست موزه ملی رایانه می‌گوید رایانه تا قبل از تولید فلاسی بسیار بزرگ بوده و از تجهیزات پیچیده زیاد و پرمصرفی برخوردار بودند و همین موضوع استفاده از آنها را در دفاتر کاری غیرممکن می‌ساخت. اما با استفاده از ترانزیستورها در فلاسی میزان مصرف انرژی آن کاهش یافت و به این شکل امکان نگهداری از این دستگاه‌ها در یک مکان بدون نیاز به سیستم‌های خنک‌کننده پیچیده از بین رفت.

فلاسی پس از پایان یافتن عمر مفیدش در دانشگاه لندن به قیمت آهن قراضه به گروهی از دانشجویان فروخته شد. سپس به مزرعه‌ای در کنت رفت و درنهایت مالک مزرعه آن را به موزه اهدا کرد. از میان 150 رایانه‌ای که طی سال‌های مختلف ساخته شد تنها چهار مدل باقی مانده‌اند که سه مدل از آنها قابل تعمیر نیستند اما فلاسی از وضعیت خوبی برخوردار است و محققان امیدوارند با روشن کردن آن بتوانند به اطلاعات درونش دسترسی پیدا کنند.

انتهای پیام

نظرات بینندگان