arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۴۰۷۹
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۹ - ۳۰ مهر ۱۳۹۲

سید مهدی طباطبایی: سکوت امام گونه سیدحسن آقا نباید به حدی باشد که زمینه گستاخی را فراهم کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک خطیب برجسته کشورمان با اشاره به فضاسازی های اخیر درباره موسسه و بیت مکرم امام در کشور گفت: خطاب به افراد، روزنامه ها و رسانه ها که بهانه گیری را شروع کرده اند، می گویم شما در دوره دولت قبلی، بنا به دلایلی و یا تکلیف در مقابل مشکلات سکوت کردید، خواهشمندم امروز هم احساس تکلیف کرده و سکوت کنید! اگر واقعا دلسوزید اینقدر به دعواها دامن نزنید و مسائل را اهم و مهم کنید.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی در گفت و گو با جماران، در پاسخ به سؤالی در مورد حاشیه آفرینی ها و جنجال های اخیر علیه بیت امام و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، اظهار داشت: قبل از هر سخن باید عرض کنم، ما در زمان فعلی نیازمند آرامش، اعتدال و اعتماد هستیم و اساسا با توجه به شعار امسال یعنی حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی که مقام معظم رهبری فرمودند، رعایت این مسائل نقش مهمی در پیشرفت مملکت دارد. کوشش ما در هر موضوعی باید این باشد که هیچ صدمه ای به اجتماع و اعتماد و وحدت آن نخورد که اگر این سه مهم لطمه بخورد بزرگترین ظلم به کشور است. پس ما باید توجه کنیم به آرامش نسبی حاصل شده در کشور لطمه ای وارد نشود و هرکس وارد این مسائل آفت گونه شود کار نادرستی انجام داده است.

وی افزود: بنده هم مطلب منتسب به خانم اشراقی و هم دامن زدن به موضوع سخنان وی توسط روزنامه ها و سایر رسانه ها را محکوم می کنم و بطور طبیعی معتقدم آدمیزاد در زندگی عاری از خطا و اشتباه نیست، اما مهم این است که هرکس هر خطایی را با چه دیدی نگاه کند و با آن برخورد کند؟ در مقابل واقعه اخیر، اساسا چرا برخی تلاش کردند موضوع را به موسسه تنظیم و نشر آثار امام مربوط کنند؟

طباطبایی تصریح کرد: اینجانب با تمام علاقه قلبی به حضرت امام و با تمام ارادت قلبی به خانواده شهدا و با آگاهی به مسائل حساس کشور از همه می خواهم که در بیان مطالب دقت کامل را بنمایند و این موضوع برای منتسبین به حضرت امام بسیار مهم تر و واجب تر است و جملات منتسب به خانم اشراقی را هرچند ایشان تکذیب کردند نیز، نادرست و خلاف شأن منتسبین به بیت امام می دانم. ایشان این سخن را تکذیب کرده اند و ادامه دادن آن، در واقع یک اشاعه نادرست است.

این استاد اخلاق گفت: امام برای حفظ دستاوردهای انقلاب، افرادی را میان مردم توصیف و تعریف کردند و هم اواخر عمر دستور تشکیل مؤسسه تنظیم و نشر آثار خود را دادند؛ این امر نشان می دهد که امام به حراست از انقلاب اول از همه فکر کرده بودند. انقلاب را بدون نام خمینی کسی نمی شناسد و لذا هرکس به هر واقعه ای در مورد امام -ولو کوچک- دامن بزند، قطعا خلاف نظر امام است.

طباطبایی یادآور شد: امام «وحدت» را می خواست که مؤسسه تنظیم و نشر آثار ایشان و خصوصا حضرت آیت الله آقای حاج سید حسن خمینی(حفظه الله تعالی)، جناب آقای انصاری و... در این راستا قدم برداشته اند که به عنوان افرادی امین همواره به دنبال حفظ آثار امام بوده اند و من قبول ندارم که این موسسه در خدمت جریان و اهداف افراد خاصی بوده است.

وی گفت: زیر سؤال بردن کل مؤسسه و بیان این مطالب توسط افرادی انجام می شود که از هر اتفاقی عقده های درون را می خواهند خالی کنند و اینگونه اتفاقات محملی برای خودنشان دادن افرادی می شود که منتظر خودنمایی هستند. من به هیچ وجه نمی خواهم حرفی بزنم که به این واقعه دامن بزنم، اما از روزی که اتفاقات اخیر را شنیده ام سعی کرده ام رصدم هوشمندانه، دفاعم حکیمانه و هر نقدی هم که طرح کرده ام دلسوزانه باشد. من در همه حوادث که در مملکت ما رخ داده بر اساس این ویژگی ها نقدهای خود را بیان کرده ام.

وی ادامه داد: از همین جهت می گویم که در میان برخی، عقده ای پدید آمده است که مخصوصا از بعد انتخابات اخیر بروز کرده و متبحرانه هرروز بر ضداعتماد جامعه و در مخالفت با مدیریت جامعه گلایه ای را مطرح می کنند. آنها بفهمند که این کارها «بهانه گیری» است و بهانه گیری یک بیماری اخلاقی است که بعضی عزیزان ما بدان مبتلا هستند؛ ممکن است آدم های خوبی هم باشند، اما باید خود را اصلاح کنند و مردم هم باید بهانه گیرها را بشناسند. الان اتفاقی بد و ناشایست افتاده است و کلامی نابجا گفته شده است اما این افراد به بهانه آن عده زیادی را زیر سؤال می برند که کار صحیحی نیست.

این خطیب باسابقه کشورمان در ادامه این گفت و گو افزود: ما در روایات داریم که بعضی افراد مثل زنبور عسل هستند که هرجا چیز معطر و خوش بویی می بینند روی آن می نشینند و بعضی ها هم مثل  ذباب(مگس) هستند که به جاهای تمیز کار ندارند، اما اگر در جایی ذره ای آلودگی ببینند روی آن می نشینند؛ مردم ذباب های جامعه را باید بشناسند! مگس دو علامت دارد: هرجا نقطه ضعفی هست می نشیند و اگر او را دور کنند دوباره روی همان جای قبلی می نشیند. کسانی که روی یک موضوع دائما تأکید می کنند مصداق این مثال هستند و لذا مردم مگسان جامعه را بشناسند و به سخنان افراد و تیترهای برخی روزنامه ها دقت کنند. هرچقدر آرامش جامعه به هم زده شود، اعتماد از بین برده شود و مدیریت جامعه زیر سؤال برده شود، نشانه بهانه گیری است.

طباطبایی تصریح کرد: من خطاب به این گونه افراد، روزنامه ها و رسانه ها که بهانه گیری را شروع کرده اند می گویم که شما در دوره دولت قبلی، بنا به دلایلی و یا تکلیف در مقابل مشکلات سکوت کردید، خواهشمندم امروز هم احساس تکلیف کرده و سکوت کنید! اینقدر به دعواها دامن نزنید و مسائل را اهم و مهم کنید؛ اگر واقعا دلسوزید.

وی گفت: در جامعه ما چند موضوع ملتهب است؛ مهمترین آن گرانی است که مردم از بابت آن واقعا تحت فشار هستند. موضوع خانم اشراقی را تبدیل به موضوع اول کشور نکنید، مگر اینکه اهداف دیگری را دنبال می کنید.

طباطبایی با بیان اینکه به همه مسئولان و کارکنان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام به خاطر کارشان تبریک و خسته نباشید می گویم، افزود:  به حضرت آیت الله سید حسن آقا هم عرض می کنم که شما هم ظاهرا، هم فکرا و هم علما حافظ آثار امام بوده اید و در این جهت شک ندارم و بزرگواری شما همانند امام تاکنون ایجاب کرده است که در مقابل هجمه ها سکوت کنید، ولی سکوت نباید به حدی باشد که زمینه گستاخی را فراهم کند. دیگران باید بدانند اگر شخصی در مقابل حرفهای مخالف سکوت کرد، نشانه دین و عظمت اوست. در اوایل نهضت هم به امام خیلی اهانت کردند و ایشان را زجر دادند؛ امام سکوت کردند، اما روزی سکوت را شکستند. پس سکوت امروز آیت الله سید حسن آقا هم اثری از آثار شخصیت امام در وجود ایشان است و تدبیر درست ایشان هم دستور به خانم نعیمه اشراقی برای عذرخواهی کردن و دلجویی بود.

یکی از نگرانی های من است که کسانی که در داخل کشور مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام را زیر سؤال می برند، فقط مؤسسه را زیر سؤال نمی برند بلکه کسانی که آثار ایشان را حفظ می کنند و حتی خود امام را زیر سؤال می برند؛ یعنی این کارها مآلا به توهین به امام منتهی می شود. من به آنها می گویم به جای توهین، به فکر ارائه راه حل برای مشکلات کشور باشند.

حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی در ادامه این گفت و گو به سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه اشاره کرد و اظهار داشت: من او را شخصی کاملا دینی، علمی و سیاسی می دانم. اما ایشان در سخنان خود بر ضرورت انقلاب در معیشت سخن گفتند؛ من به ایشان عرض می کنم که حرف ایشان کاملا صحیح است، اما وضع اقتصاد و معیشت را هم خود مجلس اصلاح کند. چرا موضوع انقلاب رنگ و حجاب را که شخصی از لحاظ علمی و فرهنگی و سیاسی نقش مهم، بسزا و تأثیرگذاری ندارند را در تریبون مهم و موثر مجلس شورای اسلامی، آن هم در کنار موضوع انقلاب معیشت مطرح می کنند. مگر گوینده آن سخنان چه مسئولیت ومنصب رسمی دارد که اینگونه به آن پرداخته می شود؟ این به نظر من یک اشاعه نادرست بود  و لذا انتظار از خود ایشان این است که قبل از پرداختن به موضوع انقلاب رنگ، به حل مسائل معیشتی بپردازند. من از آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی که او را از افراد اصیل انقلاب میدانم انتظار دارم در دام افراد بهانه گیر قرار نگیرد و در این زمینه بیشتر مراقبت کند.

وی با یادآوری اینکه امروز که 60 روز از شروع کار دولت می گذرد، بهانه گیری و التهاب آفرینی سبب می شود مشکلات مردم کمتر مطرح شود، ادامه داد: پیامی هم به آقای رئیس جمهور دارم؛ ایشان بیشتر دقت کند، زیرا مخالفین و بعضی افراد که منافع خود را در خطر دیده اند و سرخورده از انتخاب مردم هستند به دنبال بهانه می گردند تا از وی خطایی سرزند و بر اساس آن اشتباه، او را به جواب دادن و از کارانداختن وادار کنند و دولت را تضعیف کنند؛ اما آقای روحانی به این حرفها بی اعتنا باشند و حماسه اقتصادی که رهبری عنوان کردند را دنبال کنند.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی در بخش دیگر این گفت و گو با اشاره به در پیش بودن ماه محرم، گفت: نکته ای وجود دارد که ما روحانیون باید به آن توجه کنیم؛ نکته این است که در منابر ما اشکالی پیش آمده  و در مجمع خطبا هم موضوع آن پی گرفته می شود که منبری ها بیشتر باید به عقاید و اخلاق مردم بپردازند. اخیرا منابر خیلی سیاسی شده است؛ سیاست در منبر مانند زعفران در برنج است؛ نه اینکه تمام غذا زعفران باشد! در منبر باید مسائل دینی و اخلاقی روایات اهل بیت(ع) بیان شود و گاهی هم اشاره ای به مسائل سیاسی روز شود؛ آن هم به مقتصای جلسه و مستمع. اگر بیشتر وارد شوند نه تنها نتیجه نمی دهد، بلکه خودشان هم لکه دار می شوند.

وی افزود: از منبری ها می خواهم از سیاست زدگی دور باشند؛ گاهی اوقات رسانه ها هم به مسائل بی فایده دامن می زنند و اگر در یک مجلس مذهبی حرف سیاسی نامناسبی زده شد رسانه ها هم آن را ادامه ندهند. اما در زمان عزادارای امام حسین(ع) یک نیروی دیگری هم فعال است که مخالفان عزاداری هستند. این افراد به افکار خود که آنها را روشنفکرانه می دانند مغرور هستند، اما گویندگان مذهبی دقت کنند که مردم را به مسیر امام حسین(ع) هدایت کرده و از چیزی نترسند؛ سیاست امام حسین(ع) برترین روش سیاسی عالم است و بیان آن به نفع اسلام و مسلمین است.

این نماینده مجلس هفتم یادآور شد: ما باید بدانیم که حفظ دستاوردهای انقلاب از اهم موضوعات است، ما با بعضی کارها و حرفها به دستاوردها لطمه می زنیم که یکی از آن کارها حرمت شکنی است که بسیار رواج پیدا کرده است. همین هتاکی ها مقدمه ای برای شکستن نیروهای اصیل انقلاب است. من کرارا بدون سر و صدا به مسئولان گفته ام به خانواده شهدا حرمت لازم گذاشته شود؛ حرمت فقط به حرف و کلام نیست، بلکه به عمل و کار است که در این زمینه مشکلاتی داریم. به جانبازان هم باید اهتمام داشت، در حالی که برخی جانبازان امروز دارو را هم نمی توانند پیدا کنند. حفظ انقلاب و ارزشها، دقیقا حفظ رهبری هم هست.

وی هشدار داد: من بیم این دارم که پرداختن به حاشیه ها و تشنج آفرینی ها، نتیجه معکوس بگذارد و مقدمه ای برای لطمه به رهبری باشد؛ اینکه ما با زبان شعار حمایت از رهبری سر دهیم، نمی تواند معیار باشد. عملا وقتی نیروهایی که در خدمت امام بودند و امروز هم فداکار رهبری هستند را مورد هجمه قرار دهیم، کسی در کنار ایشان نمی ماند! لذا تقاضای من این است که کسانی که دلسوز رهبری هستند، در حفظ آنچه مربوط به ایشان هستند، بکوشند.

طباطبایی تأکید کرد: من این را می خواهم عرض کنم که سعی نامشکور برخی در گرفتن مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام از دست افراد مطلع، وابسته و اصیل از بیت امام و دادن آن به کسانی که خود را مدعی و وابسته به امام می دانند، یعنی مقدمه ای برای ریشه کن کردن آثار و اهداف امام. ما وقتی درختی را میخواهیم جابجا کنیم، باید ریشه آن را هم جابجا کنیم، اگر ریشه اش را قطع کنیم که دیگر درختی باقی نمی ماند. حفظ آثار امام در گرو حفظ یاران و افرادی است که با امام بودند.

وی یادآور شد:  در سال 1341 که امام نهضت را شروع کردند، بسیاری از کسانی که امروز دم از وابستگی به امام و درک ایشان می زنند، اصلا وجود نداشتند. من از فرزندان معنوی امام خمینی میخواهم به خاطر یک اشتباه که بسیاری به درستی به آن واکنش نشان دادند، هوشیار باشند که محملی نشوند که عده ای مغرض شما را در مقابل فرزند معنویِ واقعی و وراثتی امام و بیت امام قرار ندهند که این خواسته دشمن است. آیت الله سید حسن خمینی یادگار امام و ذخیره ای برای انقلاب و راه امام است.

جماران در ادامه این گفت و گو نظر طباطبایی را در خصوص برخی حرکات مانند حمله به رئیس جمهور در فرودگاه پرسید که وی پاسخ داد:هر وقت هرکس در کشور رأی بیاورد مخالف هم دارد؛ کشور هم آزاد است و اینگونه اتفاقات طبیعی است. من معتقدم دو بیماری نگرانی و تشویش در جامعه ما وجود دارد؛ عده ای در جامعه به خاطر تشویش هایی که دارند، حال طبیعی نداشته و نمی توان آنها را افراد عاقلی تصور کرد. چنین گروههای در کشورها همیشه وجود داشته اند و خوشبختانه عقلای قوم از ضعف این گروهها اطلاع دارند. که ان شاء الله با صبوری و خردگرایی رئیس جمهور حل خواهد شد.

وی از همین موضوع گریزی هم به مسأله شعار مرگ بر آمریکا زد و اظهار داشت: اما در مورد شعار مرگ بر آمریکا که در هفته های اخیر بحث آن زیادی مطرح است، می گویم که شعار برخاسته از مردم است و هبچ جا و هیچ وقت امام نگفتند شعار مرگ بر آمریکا «بدهید»؛ بلکه وقتی امام آمریکا را نقد می کردند مردم این شعار را می دادند.

وی یادآور شد: مثلا اوایل انقلاب شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» سر داده می شد. اما امروز شعار نه شرقی کجاست؟ مردم خودشان تشخیص دادند که دیگر این شعار را ندهند؛ مردم را به حال خودشان بگذاریم. من گله ای که از تندروها دارم این است که خود را قیم مردم می دانند؛ من خواهش می کنم که مداحان، وعاظ، روزنامه نویس ها، تریبون داران خود را قیم مردم ندانند مگر اوایل انقلاب می گفتیم چه کار کنیم تا مردم مرگ بر امریکا بگویند؟! من معتقدم هرچقدر این آقایان به مردم اصرار می کنند که مرگ بر آمریکا بگویید یا نگویید، بدتر می شود. زیرا مردم احساس می کنند آلت دست شده اند و در این صورت دیگر شعار نمی دهند. ممکن است کسی در بلندگو بگوید، اما مردم دیگر آن را تکرار نخواهند کرد.

طباطبایی بار دیگر تأکید کرد: هم اکنون اگر اموری که به وحدت لطمه می زند، به اعتماد مردم آسیب می زند و جامعه را به تشویش می کشاند بیان شود، عاملان آن یا ناآگاه هستند یا آگاهانه هدف دشمن را پیاده می کنند.

وی با بیان اینکه ترور شخصیت تبعات بدتری نسبت به ترور فیزیکی دارد و باید جلوی آن گرفته شود، گفت:  تقاضای من این است که جلوی تشنج آفرینی گرفته و حتما حریم و حرمتها حفظ شود. باز هم تأکید می کنم که مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام تاکنون در دست فرزندان صالح امام و افراد دلسوز و مورد قبول امام بوده و بعد از این هم حتما باید چنین باشد. ضمن احترام به همه آقایانی که مطالبی در این خصوص گفته اند، می گویم آگاهی شان اندک، احساساتشان غالب و شنیده هایشات نامناسب و قوه تحلیلشان رو به ضعف است.

این خطیب باسابقه کشورمان در پایان این گفت و گو، دانستن هر موضوعی را حق مردم اما بزرگنمایی یا کوچک نمایی نابجا را خیانت به مردم دانست.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
1
57
دورود بر این سید چقدر قشنگ و متعادل صحبت کردند . ولی با گفتن ایشان آنها که مرض در قلبشان است تاثیری ندارد و طبق فرمایش قرآن فی قلوبهم مرض در ذاتشان است و تاثیری بر اینها ندارد . اینها دنبال بهانه اند حالا فکر میکنند بهانه را به دست آوردند حالا حالا ول کن نیستند . خدا عاقبت همه را بخیر کند .
مرتضی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
0
47
خداوند افرادی مثل اقای طباطبایی را برای این مردم حفظ کند .درخت هر چه بارش بیشتر است سر به زیر تر است .انصافا صحبتها و مواضع ایشان و شیخ حسین انصاریان که از نیکان روزگارند را با بعضی مداح ها مقایسه کنیم ببینیم نتیجه چه میشود.
ناشناس
|
-
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
54
2
سلام تو رو بخدا به سید حسن بگین یه جوری این افتضاح رو جمع کنه حجاب این دختر افتضاحه تو رو به خدا بهش بگین
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
15
3
آقای طباطبایی ان روز که نگذاشتند حسن خمینی سخنرانی کند آن روز برای شما سخت بود یا الان ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
5
15
نمیشد خلاصه اش رو بزارید؟
احسان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
0
28
احسنت بر این روحانی معظم که حرف حق و منطقی را با شجاعت بیان کرد.امیدوارم سایر روحانیون متعهد و مردمی نیز همین مواضع را آشکارا بیان کنند و در مقابل تندروها از چیزی نهراسند و رییس جمهور و دولتش را مورد حمایت خود قرار دهند.تندروهای خشمگین از انتخابات اخیر بدانند که هیچ جایگاهی در بین اکثریت ملت ایران ندارند پس بهتر است خود را بیش از این مغضوب خداوند و ملت نکنند و الا همین مردمی که انتخاب اصلح را کردند طومار آنها را درهم می پیچند.
ناشناس
|
-
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
0
23
ملت مومن و انقلابی ایران منتظر موضع گیری دیگر دلسوزان انقلاب و امام هستند!
ناشناس
|
FRANCE
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
1
31
زنده باد اخلاق، زنده باد سید حسن خمینی.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
1
28
احسنت بر این استاد اخلاق و ازاد مرد
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
18
0
زمانی که ایشان به سال 89 از نامردمی ها سخن گفت و سکوت نکرد و مورد هجمه قرار گرفت شما کجا بودید جناب سید که امرورز اندرز می دهی ؟
نظرات بینندگان