arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۵۰۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۱ - ۰۸ آبان ۱۳۹۲

افزایش معتادان ولگرد در پایتخت/ 15 درصد معتادان زن هستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: معتادان ولگرد در پایتخت با توجه به تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر افیونی به صنعتی در حال رشد است.

دکتر رضا جهانگیری فر در گفتگو با مهر با بیان اینکه اعتیاد در کشور هوشمندانه در حال رشد است گفت: متاسفانه برخورد با پدیده اعتیاد هوشمندانه رفتار نکرده ایم در حال حاضر الگوی مصرف مواد مخدر از مواد افیونی به توهم زا در حال تغییر ماهیت است و این نوع مواد مخدر اضطراب، هیجان و... را در فرد معتاد ایجاد می کند و با یک بار مصرف امکان ترک آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: تغییر رفتاری سریع در افرادی که معتاد به مواد مخدر صنعتی هستند سبب می شود این افراد بسیار زود از جامعه طرد شوند و به دلیل رفتارهای غیرطبیعی و گرایش به مواد دیگر مانند الکل و ایجاد برخی از رفتارهای نابه هنجار حتی از خانواده های خود نیز طرد می شوند. بنابراین در سطح شهر تهران ما از این معتادان ولگرد ژولیده بسیار می بینیم.

جهانگیری فر با بیان اینکه این معتادان دست به جرایم خرد از جمله گدایی، سرقتهای خرد و زورگیری می کنند گفت: چالش جدی شهر تهران گسترش اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و معتادانی که اصطلاحا به آنها ماده 16 گفته می شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری وظیفه ای در خصوص معتادان ندارد گفت: ما افراد بی خانمان را که جمع آوری می کنیم بخشی از آنها را معتادان تشکیل می دهند اما ما اجازه نگهداری اجباری آنها را نداشته و می توانند شبها را در مددسراهای ما بگذرانند. وظیفه اصلی با ستاد مبارزه با مواد مخدر، بهزیستی و وزارت بهداشت است.

معاون سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اعلام اینکه 15 درصد معتادان ولگرد پایتخت را زنان تشکیل می دهند گفت: بسیاری از اینها از شهرهای دیگر به تهران می آیند زیرا به دلیل بزرگی تهران شناخته نشده و از نظارت اجتماعی فرار می کنند.

به گفته جهانگیری فر، شهرداری هنوز نتوانسته برای زنان گرمخانه ایجاد کند تا حداقل اینگونه زنان حداقل شبها در پارکها و مکانهای نامناسب نباشند و این به دلیل عدم پذیرش اجتماع برای ایجاد چنین مکانی است. در حال حاضر اینگونه زنان به مرکز شبانه روزی برده و پس از بهبودی به طور اختیاری به محلهای سرای کار و زندگی منتقل می شوند.
نظرات بینندگان