arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۵۳۴۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۳ - ۱۰ آبان ۱۳۹۲

دری: «کلاه پهلوی» به خاطر ممیزی‌ها زود تمام شد / پرونده این سریال بسته شد، دشمنان خوشحال شوند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سید ضیاء الدین دری که جمعه - 10 آبان ماه - فینال سریالش را به روی آنتن می‌برد، از مخاطبانی که «کلاه پهلوی» را دنبال کردند تشکر کرد و همچنین گلایه‌هایی را از آنهایی که به هر نحوی سعی کردند به سریالش اهانت کنند، عنوان کرد.

تشکر دری از مخاطبان «کلاه پهلوی»
این کارگردان گفت: «از همه آن‌هایی که سریال «کلاه پهلوی» را از همان ابتدا تعقیب کرده‌اند، کمال تشکر را دارم. همچنین از بینندگانی که به تدریج به سریال «کلاه پهلوی» پیوستند تشکر می‌کنم و از آن‌ها می‌خواهم که سریال را در نوبت‌های بعدی با دقت ببینند.»

دری توضیح داد: «ما نمی‌توانستیم سریال «کلاه پهلوی» را هر شب پخش کنیم؛ چرا که سریال‌های هفتگی نباید اعتبارشان از بین برود. بنده خودم به عنوان کارگردان تا روز گذشته مشغول کار بودم تا قسمت آخر را برای بینندگان آماده کنم.»

«کلاه پهلوی» به خاطر ممیزی‌ها زود تمام شد
وی درخصوص زود به اتمام رسیدن سریال «کلاه پهلوی»‌ اینگونه پاسخ داد: «به هر حال با حذفیاتی که این سریال با آن مواجه شد زودتر از وقتش به اتمام می‌رسد؛ ضمن اینکه قسمت آخر «کلاه پهلوی» 70 دقیقه است، اما با حذفیاتی که به آن خورد می‌توانست 58 قسمت باشد.»

دری گفت: «این هفته، پرونده «کلاه پهلوی» بسته می‌شود و دشمنان خوشحال می‌شوند.»

او با اشاره به استقبال از سریال «کلاه پهلوی» طی مدتی که به روی آنتن رفته است، یادآور شد: «سلایق مختلف است، اما متأسفانه ما با رسانه‌ها در وضعیت خوبی قرار نداریم و در واقع رسانه‌ها می‌خواهند برای مردم تعیین تکلیف کنند و این نیت فقط به کار دیگران خسارت می‌زند؛ ضمن اینکه به روح کار هم لطمه وارد می‌کند.»

یک عده افراد مشخص اهانت‌های زیادی به «کلاه پهلوی» کردند
دری با اشاره به نظرسنجی‌هایی که در سایت‌های مختلف از سریال «کلاه پهلوی» گذاشته شد، یادآور شد: «در هر سایتی که توانستند برای سریال «کلاه پهلوی» نظرسنجی گذاشتند و در واقع یک عده افراد مشخص وارد شدند و با یکسری جملات سخیف و موضع‌گیری‌های بد به سریال ما اهانت کردند و جالب است که هر نظرسنجی که در سایت‌ها گذاشته می‌شد، بعد از اینکه شکست می‌خوردند و می‌دیدند که مردم از این سریال همچنان استقبال می‌کنند سریعا نظرسنجی‌هایشان را جمع می‌کردند.»

در سایت مخصوص «کلاه پهلوی» حتی فحش‌ها را هم انعکاس دادیم
وی سپس با اشاره به سایت نظرسنجی سریال «کلاه پهلوی» توضیح داد: «سایتی که خودمان برای سریال جهت نظرسنجی گذاشته‌ایم یک سایت بسیار صادق و صریح است و حتی بیشتر، نظرات افرادی که به این سریال فحش دادند و توهین کردند بجز حرف‌های رکیک‌شان را ثبت کرده‌ایم و تمام آن‌ها را منعکس کرده‌ایم؛ چرا که اصلا برایمان مهم نبود به دلیل اینکه «کلاه پهلوی» برای مواجه شدن با افکار عمومی ساخته شد.»

حسرت به دل ماندم، یک نقد منصفانه به «کلاه پهلوی» شود که ...
این کارگردان در خصوص بی‌احترامی‌هایی که به سریالش شده است، اظهار کرد: «طی مدتی که سریال «کلاه پهلوی» به روی آنتن رفت، این همه بی‌احترامی و دهن‌کجی به سریالمان کردند که هیچ‌کدام قالب نقد را نداشت و من حسرت به دل ماندم که یک نقد منطقی و منصفانه انجام شود.»

وی تصریح کرد: «شاید «کلاه پهلوی» به ظاهر یک سریال بسیار ساده‌ای باشد. حتی به قدری ساده به نظر برسد که هر فیلمسازی که تاکنون دو فیلم ساخته وسوسه شود و بگوید دری که کاری نکرده است، اما واقعا این مجموعه این‌طور نیست. من دری یک سریال تاریخی را با انواع کارشکنی‌ها ساختم. بنده برای این سریال 12 سال عمر گذاشتم و در هزار جلسه آن را به سرانجام رساندم و در نهایت راندمان کارم بالاتر از حد متعارف شد. در حال حاضر خیلی‌ها اعتقادشان بر این است و مدام می‌گویند ساخت سریال «کلاه پهلوی» خیلی طول کشید اما جا دارد توضیحاتی را ارائه دهم و بگویم 85 درصد از این سریال به شکل نگاتیو و به شیوه‌ای کاملا کلاسیک ساخته شد و فقط 15 درصد آن با دوربین‌های دیجیتال گرفته شد.»

دری در ادامه با بیان اینکه وقفه‌هایی که در «کلاه پهلوی» افتاد، وقفه‌های مالی بود اینگونه مطرح کرد: «خواسته‌های من دری در سریال «کلاه پهلوی» در حد خواسته‌ها و بضاعت سینمای معمول ایران بود، نه در حد فیلم‌های فاخر ایرانی، یعنی آنچه که در کف تولید است؛ بر این اساس جا دارد بگویم وقفه‌هایی که در ساخت این سریال افتاد، فقط وقفه‌های مالی بود. حتی همین حالا هم بازیگران، تهیه‌کننده و من کارگردان از این پروژه طلب داریم و حقوق‌هایمان را کامل نگرفته‌ایم. حالا برخی‌ها می‌گویند «کلاه پهلوی» هفت سال طول کشید در حالی که این سریال قانونا باید در چهار سال آماده می‌شد که همین هم شد.»

وی اضافه کرد: «به عنوان مثال وقتی ما قصد ساختن یک خانه‌ای را داریم و ساخت آن را شروع می‌کنیم، سفت‌کاری را انجام می‌دهیم اما پولمان تمام می‌شود و این خانه به همان شکل چهار سال می‌ماند تا اینکه بعد از چهار سال دوباره پول به دستمان می‌رسد و نازک‌کاری خانه را انجام می‌دهیم. می‌خواهم بگویم اگر وقفه مالی در کاری می‌افتد ربطی به کم‌کاری عوامل ندارد. این شبهات از سه، چهار سال پیش آغاز شد و مدام برخی‌ها حملات مکرری به «کلاه پهلوی»‌ داشتند و فکر می‌کنند ما به راحتی از صداوسیما پول می‌گیریم در حالی که اصلا این‌طور نبود، نیست و نمی‌تواند باشد. حداقل برای من دری نمی‌تواند باشد.»

او تاکید کرد: سریال «کلاه پهلوی» به رقم دلار امروز، 1200 دلار در دقیقه ساخته شده است.

تمام آنهایی که ما را به کارهای نکرده محکوم کردند را به خدا واگذار می‌کنم
دری گفت: «تمام افرادی را که درباره پروژه «کلاه پهلوی» اینگونه حرف زدند و ما را به کارهایی که نکردیم، محکوم کردند اول به خدا واگذار می‌کنم و بعد می‌خواهم که اگر وجدان کاری دارند، بیایند و یک جلسه عمومی تشکیل دهند تا ما هم اسناد و مدارک را رو در رو کنیم که قطعا غیرقابل انکار خواهد بود. ثابت می‌کنیم که ما چه تایم‌های مرده‌ای داشتیم و آیا من دری و عوامل در آن تایم‌های مرده پول می‌گرفتیم؟»

این کارگردان همچنین با اشاره به حضور فرزندانش در سریال «کلاه پهلوی» خطاب به آن‌هایی که نسبت به این موضوع انتقاد داشتند، گفت: «سئوال من این است که شما چند کارگردان را می‌شناسید که فرزندان خودشان را نقش اول کارهایشان قرار می‌دهند. بنده دو فرزند دارم که در سریال «کلاه پهلوی» در کنار 200 نفر بازیگر قرار گرفتند و از میان این 200 بازیگر، 60 نفر آن‌ها برای اولین‌بار جلوی دوربین آمده بودند. سوال من این است که اصلا کسی متوجه شد که این 60 نفر چگونه به سریال آمدند. شما در تاریخ سریال‌سازی این مملکت آیا دیده‌اید که در تیتراژ این همه بازیگر را با عنوان معرفی بزنند؟ اما من در «کلاه پهلوی» از نقش اول تا نقش آدمی که یک کلمه در مقابل دوربین حرف‌زده بود را آوردم؛ چرا که به هر حال نقش حساب می‌شد. حالا برخی‌ها از من سوال می‌کنند که چرا بازیگرانی مثل علی مصفا و لیلا حاتمی را برای «کلاه پهلوی» دعوت نکردم.»

برخی چه کاره هستند که راجع به بازیگران سریالم اظهار نظر می‌کنند؟
او اضافه کرد: «پاسخ من به آن‌های که درباره حضور بازیگران در سریالم اظهار نظر کردند این است که شما چکاره هستید که برای من تعیین‌تکلیف می‌کنید. از کجا می‌دانید که علی مصفا را دعوت نکردم. آن روزی که می‌خواستیم «کلاه پهلوی» را شروع کنیم، بنده با آقای علی مصفا سه مرتبه صحبت کردم و تا مرز عقد قرارداد هم رفتیم اما مسائلی پیش آمد که نشد و حالا می‌خواهم بگویم که من با ایشان دوست هستم، نه قهر هستیم و نه دعوا کرده‌ایم. مگر در تمام کارها جز این است؟ به نظر من فکر می‌کنم دلیل این اتفاقات این است که این افراد سواد لازم برای نقد فیلم و سریال‌ها را ندارند به همین خاطر به حواشی روی می‌آورند.»

شورای نظارت بر صدا‌و‌سیما تحت تاثیر فشارهای بیرونی قرار گرفت
دری همچنین خطاب به افرادی که انتقادهای غیرمنطقی به سریال «کلاه پهلوی» داشتند، گفت: «پیشنهاد من به این افراد این است که بروند و کتاب و درس بخوانند و مطالعه کنند. برای من باعث تأسف است، وقتی می‌بینیم شورای نظارت صداوسیما اظهار نظر می‌کند. معلوم است که این شورا تحت تأثیر فشارهای بیرونی قرار گرفته است. به عنوان مثال می‌گویند محمدرضا شریفی‌نیا نقشش را در «کلاه پهلوی» مصنوعی بازی می‌کند، اما سئوال من این است که از کی تا حالا شورای نظارت اینقدر تخصصی در قبال یک پروژه تلویزیونی حرف می‌زند؟ معلوم است که یک عده‌ای پشت این قضایا هستند که آن‌ها را تحریک می‌کنند. در این سریال شورای نظارت به یک بازیگر بزرگ این مملکت گفته است که بد بازی می‌کند. آیا بازیگری مثل داریوش فرهنگ در «کلاه پهلوی» بد بازی می‌کند؟»

چرا شورای نظارت درست سه هفته پیش از پایان «کلاه پهلوی» اظهار نظر فرمود؟
وی تاکید کرد: «برای شورای نظارت بر سازمان صدا‌و‌سیما احترام قائلم اما چیزی که برای من علامت سوال است این است که چرا شورای محترم نظارت بر صدا‌و‌سیما درست سه هفته پیش از پایان سریال «کلاه پهلوی»، اینگونه اظهار نظر فرمودند؟! این موضوع برای من قابل فکر است.»

کارگردان سریال «کلاه پهلوی»‌ ادامه داد:‌ «بر این اساس با تمام احترامی که برای شورای نظارت بر صدا‌وسیما قائل هستم اما سخنم با مغرضین این است که هیچ کس به سگ مرده لگد نمی‌زند؛ بنابراین حتما «کلاه پهلوی» یک چیزی هست که این عده‌ای این حرف‌ها را درباره این سریال می‌زنند.»

او در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به نقدهایی که درخصوص نمایش صریح و مستقیم برخی روابط غیر اخلاقی در برخی صحنه‌های «کلاه پهلوی»‌ شده بود، توضیح داد: «من کارگردان باید بگویم که در «کلاه پهلوی» چنین مسائلی را اشاعه ندادم، چرا که اگر می خواستم این کار را انجام بدهم بلد بودم که چطور از خانم‌ها پلان بگیرم که اشاعه بشود. موضوع سریال «کلاه پهلوی» اقتضای این را داشت که ما برخی مسائل را بر اساس ضوابط سیمای جمهوری اسلامی نشان بدهیم و آنچه که نشان داده شد از زیر نظرِ نه تنها مسؤولان پخش، بلکه عده‌ی کثیری از مسؤولان سازمان صدا‌و‌سیما عبور کرده است؛ البته در میان آنها هم ممکن است چند تنی با برخی نکات مخالف بوده باشند ولی رسانه ملی محل تضارب آراء و طرح دیدگا‌ه‌های مختلف است و نوع ممیزی و سانسورها در حدی است که معیارهای کلان نظام را صیانت می‌کند؛ لذا چنانچه به آن مرز از طرح مطالب حساس برسیم که در حد تحمل رسانه ملی باشد، ممیزی‌ها به حداقل می‌رسد و همه باید به این موضوع در رسانه ملی افتخار کنند.»

گاهی برخی، حرف‌هایی می‌زنند که خر از تعجب از نردبام بالا می‌رود!
دری در ادامه سخنانش بیان کرد: «متأسفانه برخی‌ها فکر می‌کنند قرار است از فردا همه، مثل «کلاه پهلوی» لباس بپوشند در حالی که اصلا چنین قراری نیست. «کلاه پهلوی» یک سریال تاریخی است که پیام‌های محتوایی، سیاسی، اقتصادی و مذهبی دارد. پس ما باید چگونه در کارهایمان نشان دهیم که در آن زمان فرهنگ غرب وارد کشورمان شده بود؟ ما در سریالمان تبلیغ بی‌حجابی را نکرده‌ایم، بلکه واقعیت‌های آن زمان را نشان داده‌ایم. گاهی اوقات حرف‌هایی می‌زنند که به قول معروف خر از تعجب از نردبام بالا می‌رود.»

کارگردان سریال «کلاه پهلوی» که این هفته سریالش تمام می‌شود، گفت: «باز هم خدا را شکر می‌کنم. شاید حکمتی در تمام اتفاقی که افتاده است، باشد. باید بگویم که تنها کارگردانی هستم که بعد از هفت‌، هشت کاری که انجام دادم، فقط دوتای آن‌ها مربوط به بعد از انقلاب می‌شد بلکه مابقی کارهایم مربوط به دوره پیش از انقلاب می‌شد و پای این قضیه هم ایستاده‌ام؛ چرا که ممکن است خیلی‌ها حاضر نباشند راجع‌ به گذشته‌ی پیش از انقلاب فیلم و سریال بسازند.»

استعفایم را می‌نویسم، اگر...
دری در پایان گفت‌وگوی خود خاطرنشان کرد:‌ «لازم است این مطلب را هم خطاب به آن‌هایی که می‌گویند «کلاه پهلوی» کش آمده است، ذکر کنم. من از آن‌هایی که این حرف را زدند، دعوت می‌کنم که فقط یک سکانس معادل «کلاه پهلوی» را بنویسند و در نهایت اگر همان‌هایی که کار من را قبول کردند، کار آن افراد را هم قبول کنند، شخصا استعفایم را می‌نویسم و می‌گویم من دری شکست خوردم و دیگر کار نمی‌کنم چرا که عده‌ای سعی دارند به طور کلی مرا از دایره کار بیرون کنند در حالی که من با خدا معامله می‌کنم و زهدفروشی هم نمی‌کنم.»
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷۹
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
103
242
الها شکر که تمام شد . فقط حیف بودجه ای که از بیت المال صرف این سریال شد
احمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۰
231
152
صد حيف كه تمام شد حيف واقعا از سريال هاي تاريخي آقاي دري خوشم مي آيد .حتي ديدن يك قسمت از اين سريال فاخر را از دست ندادم
نظرات بینندگان