arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۵۴۱۱
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۰۰ - ۱۱ آبان ۱۳۹۲

دعوت گل از روحانی برای سفر به ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه با اعلام خرسندی دولت متبوعش از برگزاری موفق انتخابات یازدهم ریاست جمهوری و انتخاب دکتر روحانی به ریاست جمهوری کشورمان ، از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه خواست مراتب دعوت وی برای سفر دکتر روحانی به ترکیه را به ایشان اعلام کند.

به گزارش وزارت خارجه ، رئیس جمهور ترکیه این موضوع را امروز در جریان دیدار وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس پاگواش مطرح کرد.

نشست کنفرانس علوم و امور جهانی ( گفتگو ، خلع سلاح و امنیت منطقه ای و جهانی ) موسوم به پاگواش در استانبول برگزار شده است.

ˈپاگوآشˈ یک سازمان غیردولتی بین المللی است که از نخبگان کشورهای جهان در زمینه خلع سلاح تشکیل شده و اغلب شرکت کنندگان در این کنفرانس در تصمیم گیری ها در کشورهای خود تاثیرگذار هستند.

رییس جمهور ترکیه پس از انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری کشورمان گفته بود که برنامه های تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران را با دقت پیگیری می کرده است.

وی خطاب به روحانی گفته بود جذب همه قشرهای ملت ایران از جمله جوانان، روشنفکران و زنان به برنامه ها و دیدگاه های جنابعالی تصویری بسیار خوب از شخصیت شما ترسیم کرده و برای ما بسیار حائز اهمیت است.

ایران و ترکیه دو کشور تاریخی و دموکراتیک، دارای اشتراکات فرهنگی و اجتماعی و دو قدرت منطقه ای در خاورمیانه هستند که داشتن مرزهای طولانی و باثبات و وجود زمینه های همکاری اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دو کشور و فقدان اختلافات ارضی و مرزی در یک فضای آزاد سیاسی می تواند موجب تشکیل اتحادی قدرتمند، از خلیج فارس تا مدیترانه شود.

ایران و ترکیه در سازمان همکاری اقتصادی اکو و گروه 8، عضو هستند ، هر دو کشور در زمینه های بحران های منطقه ای و مبارزه با تروریسم همکاری نزدیک دارند.
نظرات بینندگان