arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۰۸۵
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۱ - ۱۵ آبان ۱۳۹۲

بانک مرکزی از گمرک شکایت کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون گمرک ایران از شکایت بانک مرکزی از وی به دلیل ترخیص داروهای انباشت شده در گمرک در اوایل سال جاری خبر داد و گفت: ما طبق قانون اقدام به ترخیص دارو کردیم اما متاسفانه بانک مرکزی علیه ما به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرده است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا نادری درباره کیسه‌های خون انباشت شده در گمرک توضیح داد: ‌واردکننده اگر بضاعت پرداخت حقوق ورودی کالای خود را نداشته باشد، می‌تواند با ارائه ضمانت نامه معتبر اقدام به ترخیص کالای خود کند اما چون این ضمانت‌نامه وجود ندارد مجوز ترخیص به کیسه‌های خون داده نمی‌شود.

وی افزود: ‌کیسه‌های خون قبلا به دفعات از گمرک ترخیص شده بود. الان مشکل کیسه‌های انباشت شده در گمرک پرداخت نشدن مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای به بانک مرکزی است و وزارت بهداشت نیز به دلیل کسری بودجه توان تامین این مابه‌التفاوت را ندارد.

او با اشاره به اینکه گمرک ایران حاضر است با تعهد بالاترین مقام مسوول مربوطه یعنی وزیر بهداشت اقدام به ترخیص کیسه‌های خون کند، گفت:‌ فعلا وزارت بهداشت حاضر به قبول چنین تعهدی نشده است و ما نیز نمی‌توانیم تا زمان دریافت اسناد بانکی کالا را از گمرک ترخیص کنیم.

وی در عین حال با بیان اینکه گمرک ایران برای ترخیص کالاهای اساسی گمرک اختصاصی ایجاد کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن کالاهای اساسی را ترخیص می‌کند، افزود: هر کالایی که وارد کشور می‌شود باید مجوزهای لازم را دریافت کرده باشد و کیسه‌های خون نیز قطعا بدون مجوز وزارت بهداشت وارد کشور نخواهد شد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت ترخیص دارو از گمرک نیز توضیح داد: با عرض معذرت باید بگویم به خاطر همان داروهایی که ما اوایل امسال از گمرک ترخیص کردیم، بانک مرکزی از من به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرده است البته ما پاسخ دادیم و کوتاه هم نیامده‌ایم. ما طبق قانون اقدام به ترخیص داروهای انباشت شده در گمرک کردیم.

نادری خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم با تعهد وزیر مربوطه کالاهای انباشت شده در گمرک را ترخیص کنیم. البته مشکلی که برای کیسه‌های خون بوجود آمده مشکل کمبود اعتبار بوده و ارتباطی به گمرک ایران ندارد. اگر اسناد بانکی ارائه شود و یا بالاترین مقام مسوول تعهد دهد ما کالا را با حداقل حقوق ورودی ترخیص می‌کنیم.

او با بیان اینکه حتی اگر دوباره از من شکایت شود، در صورت لزوم باز هم مجوز ترخیص کالا به ویژه کالای اساسی را از گمرک صادر می‌کنم، افزود: ‌بانک مرکزی در حالی از من شکایت کرده که طبق مصوبه دولت یک دستگاه دولتی نمی‌تواند علیه یک بخش دیگر از دولت به دستگاه نظارتی شکایت کند. در همین حال یکی از دستگاه‌های نظارتی نیز حمایت‌های خوبی از اقدام گمرک در ترخیص دارو کرده است.

اوایل مرداد امسال بعد از گذشت هفته‌ها از به وجود آمدن مشکل انباشت دارو در گمرک که به دلیل مشکلات ارزی رخ داده بود،‌ معاون گمرک ایران در گفت‌وگو با ایسنا از صدور مجوز ترخیص 50 درصد از داروها و مواد اولیه دارویی انباشت شده در گمرک فروگاه امام خمینی (ره) خبر داد.

او با اشاره به اینکه اجازه این ترخیص این داروها با تعهد شخصی وی و براساس توافق با وارد‌کنندگان در هفتم مرداد امسال صادر شد، در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی از صدور مجوز ترخیص دارو توسط گمرک رضایت دارد؟ گفت: خوب بانک مرکزی راضی نباشد. چه مشکلی دارد؟! اینجا بحث بیمار است. بیماران صعب‌العلاجی که شدیدا نیازمند دارو هستند. متاسفانه در شرایطی که در تحریم بسر می‌بریم خودمان هم واردات دارو را تحریم کرده‌ایم که باید این مشکل هرچه زودتر حل شود.

پیش از آن نیز ﻣﻌﺎﻭﻥ گمرک ایران از انباشت 330 تن دارو در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) خبر داده و گفته بود که گمرک حاضر است اجازه ترخیص این داروها را با تعهد وزارت بهداشت صادر کند.

دارو و برخی تجهیزات پزشکی سال قبل در اولویت نخست واردات کالا قرار داشتند و برای واردات نیز ارز مرجع دریافت می‌کردند اما بانک مرکزی از اوایل اردیبهشت امسال ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد که از این پس دارو صرفا با ارز مبادله‌ای وارد خواهد شد. سازمان غذا و دارو نیز چندی بعد از آغاز روند اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات دارو خبر داد.

نظرات بینندگان