arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۱۳۶
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۶ - ۱۵ آبان ۱۳۹۲

حواشی مراسم یادبود بازیگر «نفس عمیق»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
موزیک غمگینی در حال پخش است، ساره بیات و هنگامه قاضیانی در حال روشن کردن شمع‌هایی که روی میز قرار داده‌اند، هستند. دو تاج گل بزرگ روی صحنه به چشم می‌خورد که روی آن نوشته شده است:«تقدیم برای عرض تسلیت از طرف هنرمندان»

به گزارش ایسنا، هنگامه قاضیانی بازیگر سینما در حال دلداری به مادر سعید امینی است که مدام بی‌قراری می‌کند. پدرش هم حال خوبی ندارد و مجبور می‌شوند هر از چندگاهی او را از سالن بیرون ببرند. اینجا فرهنگسرای «ارسباران» مراسم یادبود سعید امینی بازیگر نقش «کامران» فیلم «نفس عمیق» است که چندی قبل طبق اعلام خانواده‌اش به دلیل نشت گاز، از دنیا رفته است.

در این برنامه که شامگاه 14 آبان ماه برگزار شد، بهرنگ علوی بازیگر اجرای آن را برعهده داشت. او با خواندن قطعه شعری صحبت‌هایش را آغاز کرد و گفت: سعید دوست قدیمی،‌ هم‌کلاس و هم کار من بود. امشب او میزبان ماست و اگر من اینجا هستم به نیابت از اوست.

احساس می‌کنم یکی از فرزندانم را از دست داده‌ام
امیر سماواتی تهیه‌کننده «نفس عمیق» هم در سخنانی گفت: من به عنوان یک پدر اینجا هستم و نه به عنوان تهیه‌کننده فیلم «نفس عمیق»، زیرا زمانی که با همه دوستان کار می‌کنیم یک خانواده را تشکیل می‌دهیم. «نفس عمیق» برای من و پرویز شهبازی نقطه عطفی بود اما با از دست دادن سعید امینی یک تلخی برای ما ماند و از زمانی که او را از دست دادیم، سعی می‌کنم «نفس عمیق» را از ذهنم دور کنم.

او یادآور شد: من زیاد سر صحنه حاضر نمی‌شدم اما برای آنان مثل یک پدر بودم و هنگامی که متوجه شدم برای سعید چنین اتفاقی افتاده است احساس کردم یکی از فرزندانم را از دست داده‌ام. ما در جامعه سعید‌های بسیار خلاقی داریم. ای کاش بیشتر به آنها فکر کنیم و آن چیزی را که به اسم عشق می‌شناسیم بتوانیم نثارشان کنیم.

سماواتی در انتهای صحبت‌هایش تصریح کرد: امیدوارم سعید بداند که قدرش را می‌دانستیم و اگر نتوانستیم کاری برای او انجام دهیم، بتوانیم برای دیگر جوانان این مملکت آن را انجام بدهیم.

این تهیه‌کننده سپس به خانواده سعید امینی تسلیت گفت و از حاضران خواست که برایش فاتحه‌ای بخوانند.

سروش صحت: سعید طغیان کرد و برای همین است که همیشه پیش ماست
سروش صحت نیز یکی از هنرمندانی بود که در مراسم یادبود سعید امینی حضور داشت و به روی صحنه آمد و بیان کرد: متاسفانه نتوانستم سعید امینی را از نزدیک ببینم اما فیلم «نفس عمیق» را بارها و بارها دیده‌ام و او را از طریق نقش کامران «نفس عمیق» می‌شناسم و می‌خواهم درباره شخصیت کامران صحبت کنم، چون فکر می‌کنم که به سعید ربط داشته است.

او با اشاره به بازی مریم پالیزبان ‌، سعید امینی و منصور شهبازی که یک مثلث استثنایی را در فیلم «نفس عمیق» تشکیل داده‌اند گفت: من معتقدم یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران با «نفس عمیق» درست شد.

این هنرمند با خواندن چند خطی از داستان «بیگانه» نوشته آلبر کامو و ارتباط آن با شخصیت کامران در فیلم «نفس عمیق» تصریح کرد: شخصیت کامران نیز به نوعی با افراد جامعه خود بیگانه است و به معنای تافته جدا بافته است. کامران «نفس عمیق» نماینده ،‌ مظهر و طغیان یک نسل بود. کامران با یک اتفاق از بین ما می‌رود. فروغ فرخ‌زاد و آلبر کامو هم با یک تصادف از این دنیا می‌روند همه آنها انسان‌های طغیان‌کننده‌ای هستند، مرگ آنها متفاوت می‌شود تا بیشتر به یادها بمانند. رفتن به شدت تراژدیک، یک طغیان است و «سعید» طغیان کرد و برای همین است که همیشه و همیشه بین ما هست.

همچنان «نفس عمیق» را نفس می‌کشم
ساره بیات نیز با چشمانی پر از اشک و بغض به روی صحنه رفت و گفت: برای تسکین و تسلای خاطر خانواده امینی کلامی در دایره واژگانم ندارم، من چه حرفی می‌توانم برای یک پدر و مادر داغ‌دار داشته باشم، سعید ماحصل زندگی شما بوده است و من به شما تسلیت می‌گویم.

او ادامه داد: از طرفی نیز به شما تبریک می‌گویم که کسی تنها با خلق یک اثر بتواند چنین تاثیری را روی مخاطب خودش بگذارد. سال‌هاست که از فیلم «نفس عمیق» می‌گذرد و من همچنان «نفس عمیق» را نفس می‌کشم.

بازیگر فیلم «جدایی نادر از سیمین» خطاب به مادر امینی گفت: من به شما به خاطر تربیت چنین قهرمانی تبریک می‌گویم که همه به دلیل تاثیر کارش در اینجا جمع شوند. الهی شکر و ای کاش ما هم بتوانیم بعد از مرگمان چنین تاثیری را به روی مخاطب داشته باشیم. امیدوارم زیباترین جای بهشت از آن پسر شما باشد.

بیات در انتهای سخنانش گفت: سعید امینی قهرمان ما بوده است و بدون تردید ما با پلان‌های او زندگی کردیم. یادش گرامی و روحش شاد.

مریم پالیزبان یکی از بازیگران «نفس عمیق» هم که نتوانسته بود در این مراسم شرکت کند برای خانواده سعید امینی پیام تسلیت داد.

نیکی کریمی هم تسلیت گفت
نیکی کریمی هم که در مراسم یادبود سعید امینی حضور داشت در سخنانی گفت: من به خانواده امینی تسلیت می‌گویم، جمع خوبی اینجا گرد هم آمدند و امیدوارم بتوانند کوچک‌ترین لحظه‌ای را برای شما بسازند تا تسکین دهنده دردتان باشد.

پرویز شهبازی: من دو بار شاهد مرگ سعید امینی بودم
سپس پرویز شهبازی به روی صحنه آمد و بعد از عرض تسلیت به خانواده امینی بیان کرد: احساس دوگانه‌ای دارم یک حس به من می‌گوید، ای کاش سعید را برای «نفس عمیق» انتخاب نمی‌کردم که امروز ما را دچار تاثر نکند، از طرفی دیگر فکر می‌کنم زمانی که سعید در این فیلم بازی کرد، شناخته شد و به شمایل قهرمان یک نسل تبدیل شد. نسلی که کاملا بی‌هدف بود و در یک اجتماع محافظه کار جوانان آن بد راهنمایی شده بودند‌؛ سعید قهرمان آن نسل بود و خوب شد که او را برای «نفس عمیق» انتخاب کردم تا تصویرش در سینمای ایران جاودان بماند و امروز شاهد آن باشیم که هنرمندان یاد و خاطره او را گرامی بدارند.

کارگردان فیلم «نفس عمیق» افزود: مرگ دیر یا زود به سراغ همه می‌آید از طرفی فکر می‌کنم کسانی که در جوانی از دنیا می‌روند شانس ویژه‌ای دارند و یک امتیاز نسبت به مردم دیگر پیدا می‌کنند.

او تصریح کرد: نکته غم‌انگیز این است که من یک بار هم شاهد مرگ کامران در فیلم بوده‌ام و هنگامی که خبر فوت او را شنیدم با خودم فکر کردم زمانی که یک کارکتر در فیلم می‌میرد با زمانی که خبر واقعی فوت او را می‌شنویم، چقدر متاثر می‌شویم؟! به نظر من در هر دو صورت فرق نمی‌کند.

شهبازی یادآور شد: برای آنکه با کامران «نفس عمیق» احساس راحتی کنم من هم با او، موهایم را بلند کردم و هنگامی که او دچار خونریزی معده شد من هم دچار خونریزی معده شدم و در بیمارستان «تهران کلینیک» بستری شدم. من دوبار شاهد مرگ سعید بودم و این برای من غم‌انگیز بود. تصویر سعید در تاریخ سینمای ایران ماندگار می‌ماند به هر حال ما هم در زندگی دچار روزمرگی می‌شویم و فراموش می‌شویم اما سعید این شانس را داشت که تصویرش جاودان بماند.

امینی مانند یک نسیم به سینمای ایران آمد و رفت
علی لقمانی هم که در این مراسم حضور داشت به روی صحنه آمد و گفت: خبر فوت سعید امینی برایم غیر منتظره بود. سعید امینی‌، مریم پالیزبان و منصور شهبازی سه قطعه پازل بودند که قطعه دیگری نمی‌توانست جای آنها را در فیلم بگیرد.

فیلمبردار «نفس عمیق » تصریح کرد: سعید مثل یک نسیم وارد سینمای ایران شد و مثل نسیم هم رفت. یاد و خاطره سعید بسیار بیشتر از ما در ذهن و یاد مردم خواهد ماند و بعد از ما حضور او در این مملکت جریان دارد.

من از مرده پرستی در سرزمینم بیزارم
هنگامه قاضیانی که یکی از بانیان این مراسم بود با صدایی گرفته به روی صحنه آمد و گفت: هنگامی که من این خبر را شنیدم صدایم گرفت اما نه به واسطه مادر بودن بلکه خبر فوت سعید امینی، سال‌های «نفس عمیق» را به یاد من آورد. زمانی که سه سال بود از آمریکا آمده بودم تا به معشوقه‌ام سینما برسم‌، سینما برای من ویترین نبود.

او با بغض ادامه داد: سعید عزیزم، مطمئنم مطمئنم در گوشه‌ای از این سالن نشسته‌ای و به ما لبخند می‌زنی. قهرمان سال‌های دشوار «نفس عمیق» من، عزیز دل مادر، مُردن تو را عزیز نکرد. من از مرده پرستی در سرزمینم بیزارم و برای اولین بار است که این بیزاری را از تریبونی اعلام می‌کنم.

قاضیانی افزود: از اینکه جوانان را امشب نمی‌بینم خسته‌ام. ای مردم خیابان‌ها ‌، ای مردم عزیزی که با سینما قهر کرده‌اید و شایدم حق دارید اگر برای مجلس من می‌آمدید می‌گفتم من هنگامه قاضیانی هستم اما برای کسی اینجا آمده‌اید که سال‌ها پیش در ذهن شما قدم می‌زد. ای خدا به واسطه ماه عزیزی که در پیش است‌، واسطه شروع سال میلادی که در ماه ناصره نهفته است از مسیح مقدس از کسی که اسلام سر تسلیم بر او فرود آورد و در کتاب‌ها نامش را برد به نام سوره مریم به نام ذکریا به نام یحیی، به نام مسیح‌، ای مادر پسر تو از خیابان‌های بی‌رحم شهر عبور نکرد بلکه از میان کشتارهای گندم عشق و محبت تمام سینما و مردم عبور کرد‌، برای همه آرامش می‌خواهم و برای سعید عزیزم که گوشه سالن ایستاده و لبخند بر لب دارد و میزبان محترمی بود و تا ابد در خاطره این سرزمین کهن (ایران) به جا خواهد ماند.

در بخش‌هایی از مراسم یادبود بازیگر «نفس عمیق»، معاون آفرینش‌های هنری منطقه 3 که سالن فرهنگسرای ارسباران را برای اجرای این برنامه در اختیار هنرمندان قرار داده بود به روی صحنه آمد و ضمن عرض تسلیت به جامعه هنری و خانواده سعید امینی گفت: گاهی اوقات مهم نیست که طول فعالیت زیاد باشد بلکه عرض فعالیت مهم است و می‌توان یک کار را انجام داد که به هزار سال بی‌ارزد و می‌توان هزار کار انجام داد که حتی ارزش یک کار را هم نداشته باشد.

امیر طهمورثی ادامه داد: فرهنگسرای ارسباران با تمام پتانسیل‌ و توان خودش در زمانی که جامعه هنری با کمبود فضا مواجه است آمادگی هر کمکی را دارد تا در کنار تک تک هنرمندان باشد و هنگامی که خانم قاضیانی با من تماس گرفتند و گفتند به سالن نیاز دارند، بدون شک برنامه‌های سالن را کنسل کردیم تا امر این بانوی بزرگ سینما را انجام دهیم.

«نفس عمیق» با مرگ اندیشی عمیقش زندگی پیدا کرد
نیما حسنی نسب منتقد هم که در این مراسم حضور داشت به روی صحنه رفت و بیان کرد: یکی از سخت‌ترین و عجیب‌ترین کارهایی که شاید به یک سینما دوست‌، عاشق سینما و یا منتقد سینمایی محول شود صحبت درباره مرگ کسی باشد که یکی از شخصیت‌های محبوب و ماندگار ذهنش است. آیا هنگامی که سینما یا فیلم هنر کسی را ثبت می‌کند مرگ یا نیستی برای او معنا دارد؟! هنگامی که تصویر ماندگار سعید امینی هر لحظه که بخواهیم می‌تواند کنارمان باشد می‌توان از مرگی شبیه مرگ‌های دیگر صحبت کرد؟

او ادامه داد: گاهی آدم با همه منزلت و قدرتی که برای سینما قائل است‌، جاهایی احساس می‌کنیم که سینما هم قاصر است. فقدان جوان عزیزی مثل سعید امینی ابتدا برای خانواده‌اش و سپس برای هنرمندان ضایعه حساب می‌شود که گاهی می‌گوییم آیا سینما می‌تواند آن را تشکیل دهد اما در نهایت شاید به این نتیجه برسیم که پناه بردن ما به عشق سینما فرار ما از واقعیت است.

این منتقد سینما اضافه کرد: شاید به دلیل ماجراهای تلخی که در زندگیمان روی می‌دهد به سینما پناه برده‌ایم. آیا تقدیر و صلاح ما که توسط سینما رقم می‌خورد آیا سینما قدرت عجیب و غریبش را برای ترغیب یا پیشگویی دنیا آنقدر بی‌رحمانه به رخ می‌کشد. فیلم‌های خوب ‌، بزرگ و ماندگار راه و روش‌های متنوع و گاهی متاسفانه بی‌رحمانه را برای بقا جست وجو می‌کند.

حسنی‌نسب تصریح کرد: فیلم «نفس عمیق» با مرگ اندیشی عمیقش زندگی پیدا کرد و صد افسوس که بازیگر آن هم با مرگ ماندگار شد. «نفس عمیق» تصویر جوانمردی یک نسل است و بازیگر آن با جوانمردی دردناکش به این مضمون مهر دردناکی زد و انگار با مرگ امینی خواب آشفته پرویز شهبازی تعبیر شد.

او در انتها خاطرنشان کرد: سعید امینی در تاریخ سینمای ایران و در حافظه بصری ما برای همیشه زنده و پایدار است.

بعد از آنکه تصاویری از سعید امینی در نقش کامران «نفس عمیق» پخش شد نوید میهن‌دوست پشت میکروفن رفت و گفت: تک تک لحظات فیلم «نفس عمیق» برای ما خاطره است اما دردناک است که بخواهیم درباره صحنه مرگ کامران در فیلم صحبت کنیم. تلخ است که بعد از 12 سال تعبیر آن صحنه را ببینیم. امیدوارم این اتفاقات ناخوشایند را کمتر در جامعه‌مان ببینیم.

در انتهای برنامه امیر امینی برادر سعید به نمایندگی از پدر و مادرش که حال مساعدی نداشتند به روی صحنه رفت و از همه کسانی که در این مراسم حضور داشتند، قدردانی کرد.

سامان مقدم ، علیرضا قربان‌زاده‌، نازنین بیاتی‌، رامتین لوافی‌پور ، محمد حمزه‌ای‌، علی ضیا و... از جمله مهمنانی بودند که در مراسم یادبود زنده یاد سعید امینی حضور داشتند.
نظرات بینندگان