arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۱۵۸
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۸ - ۱۵ آبان ۱۳۹۲

آملی لاریجانی: از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای حمایت می‌کنیم

رئیس قوه قضاییه با یادآوری بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد: ما به رفتار آمریکایی‌ها در مذاکرات خوش‌بین نیستیم اما گفت‌وگو‌های هسته‌ای اخیر حتماً آثار مثبتی در برخواهد داشت و کمترین نتیجه مذاکرات در مقطع کنونی این است که حجت بر عده‌ای در داخل و خارج کشور تمام می‌شود و باب تبلیغات نادرست بر ضد کشورمان و نیز بهانه‌جویی‌ها بسته می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به مذاکرات با آمریکا و ۱+۵ پیرامون موضوع هسته‌ای، گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، ما از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای حمایت می‌کنیم اما چارچوب این مذاکرات حفظ عزت کشور است.

به گزارش «انتخاب» به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، عاشورا را مشحون از عبرت‌ها، سرشار از پیام‌ها و مملو از درس‌ها دانست و تاکید کرد: یکی از پیام‌های جاویدان و همیشگی عاشورا این است که انسان نباید خود را ذلیلانه تسلیم دشمن کند.

رئیس دستگاه قضا از برگزاری باشکوه راهپیمایی یوم الله 13 آبان و حضور گسترده مردم قدردانی کرد و با تشکر از بیانات ارزشمند، تاریخی و روشنگرانه مقام معظم رهبری در دیدار با دانش‌آموزان و دانشجویان گفت: همانطور که ایشان فرمودند راه عزت و پیشرفت کشور اتکا به خودمان است و ما باید به توانایی‌های مردم عزیزمان به ویژه جوانان غیور کشور اتکا کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر حمایت از دولت در مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کرد: منظور از اینکه گفته می‌شود در برابر دشمن نباید ضعف نشان داد، فقط ضرورت پرهیز از ابراز ضعف در کلام نیست، بلکه باید کشور از درون قوی و مقتدر باشد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: دو طرف مذاکره باید از نظر اقتدار با هم تناسب داشته باشند زیرا تنها در این صورت است که مذاکرات همپا و متوازن شکل خواهد گرفت.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه «راه اقتدار کشور اتکا به نیروها و توانمندی‌های درونی است» افزود: هر زمانی که انسجام داخلی تضعیف شود، متضرر خواهیم شد.

رئیس قوه قضاییه با یادآوری بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد: ما به رفتار آمریکایی‌ها در مذاکرات خوش‌بین نیستیم اما گفت‌وگو‌های هسته‌ای اخیر حتماً آثار مثبتی در برخواهد داشت و کمترین نتیجه مذاکرات در مقطع کنونی این است که حجت بر عده‌ای در داخل و خارج کشور تمام می‌شود و باب تبلیغات نادرست بر ضد کشورمان و نیز بهانه‌جویی‌ها بسته می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با ابراز امیدواری درباره اینکه «دولت توانمندی‌های خود را در مذاکرات نشان دهد» تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی، نظام عقلانیت و منطق در کنار عزت و حکمت است.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش در تبیین برخی از عبرت‌ها و پیام‌های نهضت حسینی (ع)، عاشورا و محرم را «میدان عبرت‌ها» و «صحنه فهم چگونه زیستن» توصیف کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های مهم هر انسان برخورداری از وجدان بیدار این است که چگونه زندگی کند.

وی افزود: البته فهم نحوه خوب زیستن قدم نخست است و برای اینکه چنین معرفتی به مقام عمل برسد باید انسان‌های بافضیلتی نیز باشند تا بتوانند با غلبه بر وسوسه‌ها آنچه را که مقتضای عقل عملی است، در عالم خارج محقق کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه «قهرمانانه زیستن و قهرمانانه جان دادن» یک نحوه زندگی است خاطرنشان کرد: در میان انواع قهرمانانه زیستن باید تفاوت قائل بود، زیرا قهرمان‌های زیادی در دنیا زندگی کرده‌اند اما زندگی قهرمانانه‌ ارزشمند آن است که عالی‌ترین کمال‌ها را هدف گرفته باشد و جریان عاشورا شرح چنین الگویی از «زندگی قهرمانانه» است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه امام حسین (ع) در همه مراحل سفر از مکه تا کربلا به طور دائم «تذکر به حق» می‌دادند گفت: از تعبیرات حضرت اباعبدالحسین(ع) در مسیر رسیدن به کربلا و همچنین خطبه‌های ایشان در روز عاشورا به روشنی درمی‌یابیم که این حادثه قدرت‌نمایی صرف دوطرف نبوده است.

وی افزود: امام حسین(ع) دائماً تذکر به حق داده‌اند حتی چند بار در روز عاشورا خطبه‌ ایراد کردند؛ چنین کارهایی را نمی‌توان جنگیدن صرف نامید.

رئیس قوه قضاییه «ایستادگی در برابر ظلم» را از پیام‌های مهم عاشورا دانست و با یادآوری یکی از خطبه‌های ابا عبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: اباعبدالله(ع) در شروع حرکت در موسم حج، اطرافیان را جمع کردند و فرمودند «فانی اخاف ان یندرس هذا الحق و یذهب: همانا می ترسم این حق مندرس شود و از بین برود»؛ سپس به حاضران فرمودند به قبایلتان بروید و امر ما را برسانید.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه کلامی دیگر از سیدالشهداء (ع) درباره امر به معروف و نهی ازمنکر را خاطرنشان کرد و افزود: امام (ع) امر به معروف و نهی از منکر را فریضه‌ای معرفی می‌کنند که اگر اقامه شود، دیگر فرایض نیز برپا داشته می‌شوند، ‌همچنین می‌فرمایند امر به معروف و نهی از منکر، در حقیقت دعوت به اسلام است.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه چنین عبارت هایی حاکی از آن است که در عاشورا، موضوع ابراز قدرت مطرح نبود تصریح کرد: این عبرتی است برای مسلمانان، مومنان و به ویژه کسانی که در جامعه اسلامی مسئولیت می‌پذیرند که هیچگاه بر سر قدرت با هم نجنگند، زیرا قدرت راهی است برای خدمت و اگر کسی به قدرتی رسید نباید به دنبال منافع دنیوی برود.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی آیین نامه اجرایی ماده 79 قانون مجازات اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.
نظرات بینندگان