arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۵ - ۱۶ آبان ۱۳۹۲

کنفرانس خبری بلاتر در تهران: فوتبال آسیا عقب نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 رییس فدراسیون جهانی فوتبال ( فیفا ) گفت: معتقدم فوتبال در قاره آسیا فاصله ای با سایر قاره ها ندارد.

«ژوزف سپ بلاتر» درپاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در باره «برنامه های فیفا برای توسعه پایدار فوتبال در آسیا با توجه به اینکه فوتبال در این قاره نسبت به سایر قاره ها از جمله اروپا و آمریکای لاتین عقب بوده ، چیست؟» این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: من با نظر شما موافق نیستم که فوتبال آسیا از فوتبال سایر قاره ها عقب تر است و من فکر می کنم شیخ سلمان باید به این سوال پاسخ دهد.

در ادامه شیخ سلمان رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: آسیا بزرگترین قاره جهان است ، بلاتر معتقد است که توسعه فوتبال در این قاره باید از تک تک فدراسیون ها آغاز شود.

وی گفت: کنفدراسیون فوتبال آسیا برای مسابقات بین کشورها برنامه جدیدی دارد، اما از نظر فنی و زیرساخت ها باید فدراسیون های مختلف تلاش کنند.

رییس فدراسیون بین المللی فوتبال در سخنرانی مقدماتی گفت: خیلی خوشحالم که در پایان سفر دو روزه ازایران در کنار شما هستم و دوست دارم از همه اعضای همراه خود از فیفا تشکر کنم.

وی گفت: مویا داد عضو هیات رییسه فیفا و شیخ سلمان رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا در کنار من هستند و من در ورود به ایران با رییس جمهوری ایران ملاقات کردم و پس از آن در همایش علم و فوتبال شرکت کردم.

بلاتر گفت: امروز با رییس سازمان محیط زیست ایران دیدار داشتیم و افتتاحیه فستیوال فوتبال پایه ایران نیز از دیگر برنامه های امروز من بود.

وی افزود:درپایان با رییس مجلس شورای اسلامی ایران دیدار کردم و در خصوص فوتبال صحبت کردیم و صعود ایران را به جام جهانی تبریک گفتم.

رییس فیفا در پاسخ به این سوال که ایران در گذشته تنها یک عضو در کمیته های مختلف داشت و آن هم در اختیار علی دایی درکمیته جوانان بود. لطفا توضح دهید ایران چگونه می تواند به کرسی های بیشتردرفیفا دست یابد؟، گفت: اکنون یک نماینده از ایران در کمیته های فیفا حضور دارد و آن هم علی کفاشیان است که در کمیته فوتسال فیفا عضویت دارد.

وی گفت: تغییر علی دایی هم طبیعی است، چرا که کمیته ها تغییر می کنند و هیات رییسه جلسه می گذارد و اصلاحاتی انجام می دهند. پس از ملاقات از کشور شما (ایران) یک نماینده دیگر در کمیته های فیفا اضافه خواهد شد.

بلاتر در باره اینکه ملت فوتبال دوست ایران وی را مدیری مقتدرورزشی می داندکه در راه توسعه فوتبال تلاش زیادی کرده است.متاسفانه به دلیل تحریم های آمریکا و مشکلات و دخالت های سیاسی شاهد بلوکه شدن پول فدراسیون فوتبال ایران هستیم.شمابه عنوان رییس فیفاچه اقداماتی درخصوص رفع این مشکل انجام خواهید داد؟، یادآور شد: متاسفانه این مشکل مدتی است که پیش آمده و توسط قدرت های سیاسی تحمیل شده است.

وی گفت:نمی توانیم آن را تغییر دهیم ولی در صدد پیدا کردن راه حل هستیم. درآخرین جلسه دولت سوییس کمک کرد ودفتر «سکو» برای این منظور تشکیل شده که حق ایران را بازگرداند.امیدوارم در سریعترین زمان ممکن این اتفاق رخ دهد. قول نمی دهم خیلی زود محقق شود ولی در نشست های بعدی فیفا به طور حتم به آن خواهیم پرداخت.

رییس فیفا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه باتوجه به شناختی که از فوتبال ایران دارید، آیا امکان انتقال مرکز توسعه فوتبال آسیا به تهران وجود دارد؟ گفت: از این موضوع آگاه هستیم اما هنوز به صورت رسمی درخواستی به ما نرسیده است. امکان تاسیس دفتر توسعه فیفا در ایران وجود دارد و ما می خواهیم بدانیم چگونه توسعه منطقه ای داشته باشیم و قطعا زمانیکه به صورت رسمی ارایه شود، آنرا در نظر می گیریم.

وی در خصوص پوشش بانوان فوتبالیست ایرانی که مورد تایید فیفا است ولی هنوز در اساسنامه فیفا ثبت نشده است؟ اظهار کرد: مساله ای است که باید در بعد بین المللی طرح و تصمیم گیری شود و در جلسه آینده فیفا که 28 فوریه برگزار خواهد شد تصمیم می گیریم.

بلاترعنوان کرد: توسعه فوتبال زنان در کشورهای اسلامی فقط مربوط به داشتن حجاب نیست، تمهیداتی انجام شده تا آنان به فوتبال بپردازند.این احترام به فرهنگ هر کشور است و حتی در عربستان و کشورهای عربی چون مصر، تونس و مراکش هم خانم ها فوتبال بازی می کنند.

رییس فیفا ادامه داد: مساله ای که در دیدار با رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران و رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کردم این است که راهکارهای باشد که خانم ها در ورزشگاه حضور داشته باشند وآنان نیز قول همکاری دادند.

بلاتر در واکنش به این پرسش که نظر شما در خصوص صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2014 و احتمال حضور در مرحله بالاتر مسابقات جام جهانی با سرمربی گری کارلوس کی روش چیست؟ گفت:این بار اولی نیست که ایران به جام جهانی صعود کرده ، سه بار ایرانی ها در جام جهانی بودند، در سال 98 میلادی، در یک بازی حماسی در لیون فرانسه، ایران آمریکا را شکست داد.

رییس بین المللی فوتبال گفت:حضور دوباره درجام جهانی، نشانگرتلاش های کی روش وفدراسیون فوتبال ایران است و شما امروز سفرای خود را به جام جهانی اعزام می کنید ومن امیدوارم که ایران به مرحله بالاتر صعود کند.

بلاتر در واکنش به این پرسش که آیا سهمیه قاره آسیا و آفریقا برای حضور کشورهای این قاره در جام جهانی افزایش خواهد یافت، گفت: جام جهانی با 32 تیم برگزار می شود، افزایش تعداد تیم ها درجام جهانی، قطعا کیفیت را پایین خواهد آورد و از ارزش جام جهانی می کاهد پس این برنامه ما نخواهد بود.

بلاترافزود: اروپا 13 سهمیه دارد و قاره آمریکا (آمریکای لاتین و مرکزی) هشت نماینده دارند، بنابراین برای کشورهای حاضر در سایر قاره ها شرایط به مراتب سخت تر می شود.

وی گفت: بنابراین ما باید یک اجماع داشته باشیم و در قالب دموکراسی در این خصوص تصمیم گیری کنیم، اما باید بگذاریم جام جهانی برگزار شود و پس از آن این موضوع را بررسی کنیم که می توانیم تعداد تیم های حاضر در جام جهانی را افزایش دهیم و به طور مثال جام جهانی را به مانند تنیس برگزار کنیم یا نه؟

نظرات بینندگان