arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۳۳۷
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۲ - ۱۷ آبان ۱۳۹۲
طرح کنگره برای کاهش اختیارات اوباما برای لغو تحریم‌ها

کاخ سفید: با افزایش تحریم‌ها فرصت را از مذاکره 5+1 با ایران نگیرید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالی که ˈباب کورکر سناتور بلندپایه جمهوریخواه سنا سرگرم بررسی اقدامی است که بتواند انعطاف پذیری اوباما را برای دست زدن به تلاش محدودی به منظور کاهش تحریم ها، محدود سازد، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید پنجشنبه شب از کنگره این کشور خواست از تصویب هر قانونی که در این موقعیت می تواند فرصت رسیدن به توافق در مذاکرات 5+1 را بگیرد خودداری کنند.

به گزارش فرارو، در حالی که مذاکرات تهران و کشورهای 5+ 1 از جمله آمریکا در ژنو به دستیابی به یک توافق هسته ای موقت نزدیک می شود، گروه از سناتورهای تندروی آمریکایی خواستار تصویب و اعمال تحریم های شدیدتری علیه ایران شده اند.

همچنین سناتور جمهوریخواه باب کورکر تصویب طرحی را پیشنهاد کرد که اختیارات باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا را برای لغو موقت برخی از تحریم های کنونی را به عنوان بخشی از یک توافق موقت محدود می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، کارنی سخنگوی کاخ سفدی دیروز و در کنفرانس خبری خو در پاسخ به پرسشی در باره تهدید تصویب تحریم های شدیدتری علیه ایران، گفت: دیدگاه ما بر این بوده است که ما باید در اینجا مهلت و وقفه ای قایل شویم تا بتوانم ظرفیت بالقوه این مذاکرات جدی و اساسی را کشف کنیم.

به گفته منابع کنگره آمریکا، در حالی که حمایت اندکی از هرگونه کاهش تحریم ها در این زمان وجود دارد، اعضا کنگره از تشدید تحریم های پشتیبانی زیادی می کنند.

خبرگزاری فرانسه نوشته است کاخ سفید از این موضوع هراس دارد که ایران تصویب لایه جدیدی از تحریم ها را به عنوان نشانه ای حاکی از جدی نبودن این کشور در مذاکرات تلقی کند.

مقام های آمریکا همچنین از این موضوع هراس دارند که تصویب اقدام شدید توسط اعضا کنگره، موجب تقویت محافظه کاران در تهران شده و ابتکار دیپلماتیک روحانی را تضعیف کند.

کارنی تاکید کرد که اوباما در این وضعیت قصد کاهش ساختار اصلی تحریم ها علیه ایران را ندارد، اما وی گفت: واشنگتن سرگرم بررسی کاهش محدود، هدفمند و قابل تجدینظر در تحریم ها در مقابل برداشتن گام هایی از سوی ایران برای متوقف کردن پیشرفت در برنامه هسته ای خود است.

به گزارش این خبرگزاری غربی ، کارنی و دیگر مقام های آمریکا از ارایه جزییات این توافق پیشنهادی خودداری کردند.

گزارش های دریافتی از ژنو حاکیست این اقدام ها شامل محدودکردن ظرفیت غنی سازی ایران، برداشتن گام هایی برای راستی آزمایی و محدود کردن ذخایر مواد هسته ای و تاسیسات هسته ای این کشور است؛ هدف از این توافق موقت، اعتمادسازی در دو طرف با نظر به دستیابی به توافق نهایی است.

به گفته کارنی، اوباما تنها معافیت محدود ایران از تحریم های اقتصادی را پیش بینی کرده است که در صورت ضرورت، فشار ممکن است دوباره برقرار شود.

کارنی افزود: اگر ایران به تعهداتش پایبند نماند، معافیت موقت پایان خواهد یافت و ما در موضعی قرار خواهیم داشت که فشار را افزایش داده و حتی تحریم های بیشتری نیز بر آنها بیفزاییم.

این در حالیست که ˈباب کورکر سناتور بلندپایه جمهوریخواه و عضو کمیته روابط خارجی سنا سرگرم بررسی اقدامی است که بتواند انعطاف پذیری اوباما را برای دست زدن به تلاش محدودی به منظور کاهش تحریم ها، محدود سازد.

کورکر به وبسایت دیلی بیست گفت: ما اصلاحیه ای برای بازداشتن دولت و جلوگیری از توانایی آن برای کاهش تحریم ها مگر اینکه شرایط مشخصی رخ دهد، تهیه کرده ایم.

کورکر افزود: اکنون آنها دارای توانایی برای معاف کردن ایران از تحریم ها هستند. اما ما بسیار نگران تمایل آنها نسبت به پذیرش توافقی هستیم که ممکن است در واقع برای کشور ما بسیار نامطلوب باشد.

کارنی نگفت که آیا اوباما چنین مصوبه ای را در صورت تصویب در کنگره وتو خواهد کرد یا نه. اما به سخنی اشاره کرد که مقام های کاخ سفید به صورت محرمانه می گویند: مانع تراشی در روند مذاکرات ممکن است واشنگتن و تهران را در مسیر خطرناکی قرار دهد.

اوباما: امکان توافق مرحله به مرحله وجود دارد

از سوی دیگر باراک باراک اوباما دیشب در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت: جامعه بین‌المللی می‌تواند اندکی از تحریمها علیه ایران را در مراحل اولیه مذاکرات و توافق درباره برنامه هسته‌ای تسهیل کند.

وی افزود: امکان توافق مرحله به مرحله وجود دارد که در فاز اول آن هرگونه پیشرفت در برنامه هسته ای ایران متوقف می‌شود.

وی تاکید کرد که تحریمها باید افزایش یابد اگر ایران در عمل به تعهداتش قصور کند.

اوباما در ادامه افزود: مذاکراتی که در ژنو بین گروه 1+5 و ایران آغاز شده برای کاهش تحریم ها نیست. ما مقابل تعهدات عملی که ایران درباره برنامه هسته ای خود انجام خواهد داد تحریم‌ها را به طور جزئی کاهش خواهیم داد اما ساختار یا شکل تحریم ها همچنان باقی می‌ماند و در صورتی که طی 6 ماه روشن شود که آنها به تعهدات خود پایبند نباشند فشارها را مجددا از سر می‌گیریم.

رئیس جمهوری آمریکا مجددا تاکید کرد، هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از روی میز برداشته نخواهد شد.

لغو تحریم های موردی موقتی و محدود در صورت توافق

از سوی دیگر یکی از مقامات ارشد هیات مذاکره کننده امریکایی دیروز در حاشیه این مذاکرات با بیان اینکه وی با بیان این که اقدامات ایران آخرین و مهم‌ترین آدرس برای رفع نگرانی‌هاست تاکید کرد: در اولین گام توافق شده است که ایران برنامه هسته‌یی خود را دیگر به جلو پیش نبرد در مقابل ما نیز برخی از تحریم‌های موردی، محدود و موقتی را لغو می‌کنیم.

وی در ادامه خبرداد که این کشور در گام اول به هیچ وجه به دنبال لغو تحریم‌های اصلی علیه ایران نیست و اگر ایران نتواند به تعهداتش در گام اول پایبند بماند و دو طرف نتوانند به یک توافق جامع دست یابند تحریم اقتصادی دوباره از سر گرفته خواهد شد.
نظرات بینندگان