arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۵۷۱
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۱ - ۱۹ آبان ۱۳۹۲

نظر عارف درباره ورود اصلاح طلبان به مجلس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه "برخی مسائلی که اکنون درباره انتخابات مجلس دهم مطرح می‌شود، زودهنگام است و موجب شکنندگی جریان اصلاح‌طلب می‌شود"، بر لزوم برنامه‌محور بودن و تشکیلاتی عمل کردن اصلاح‌طلبان تاکید کرد.
 
به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در دیدار با اعضای جبهه اصلاح‌طلبان، با اشاره به همزمانی این دیدار با ایام عزاداری حسینی، بر ضرورت درس گرفتن از پیام ماه محرم تاکید کرد و گفت: زنده نگه داشتن ابا عبدالله الحسین(ع) برای این است که راه ایشان زنده نگه داشته شود. امیدوارم همه ما بتوانیم از محرم و عاشورا درس بگیریم و پیرو واقعی اباعبدالله باشیم.
 
وی با اشاره به گزارش عملکرد جبهه اصلاح‌طلبان، از تلاش آنها در زمان انتخابات ریاست جمهوری قدردانی کرد و افزود: در چند ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری نگرانی‌های جدی درباره ادامه روند گذشته وجود داشت و این نگرانی در بین اصلاح‌طلبان بیشتر بود ولی جهت‌گیری مثبت نظام و تلاش اصلاح‌طلبان موجب شد که این نگرانی تداوم نداشته باشد و انتخاباتی برگزار شد که اصلاح‌طلبان هم در مشارکت 73 درصدی مردم و هم در پیروزی دولت منتخب سهم بسزایی داشتند.
 
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه "نفس برگزاری انتخاباتی سالم، برخی از مشکلات کشور را تقلیل داد"، به رویکرد جدید غرب در قبال کشورمان اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من رویکرد جدید غرب یک تاکتیک است نه یک راهبرد. غرب همان غرب است و عملکردش در طول 30 سال گذشته هم مشخص است ولی در فضای شکل گرفته بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، غرب به اجبار باید به ما و حقوق بحق کشورمان احترام بگذارد.
 
وی همچنین با بیان اینکه "در داخل کشور فضای امید و همدلی حاکم شده است"، خاطرنشان کرد: همه می‌دانیم دولت جدید وارث چه شرایطی است، به همین دلیل مردم توقع ندارند دولت در مدتی کوتاه اقدامات خارق‌العاده انجام دهد. مهم این است که روند فعالیت‌های دولت به سمت حل مشکلات مردم باشد.
 
عارف با تاکید بر اینکه "جریان اصلاحات که در پیروزی این دولت سهیم بوده است، باید از دولت حمایت کند"، گفت: منظور از حمایت از دولت، مطمئناً حمایت کورکورانه نیست. اگر سیاستی از دولت غلط باشد، باید با ساز و کاری منطقی، نقدی که سازنده باشد صورت بگیرد.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، روند بحران‌های اجتماعی در کشور را روندی صعودی دانست و اظهار کرد: مشکلات اجتماعی کمتر از مشکلات اقتصادی نیست. بسیاری از مشکلات اجتماعی در حال تبدیل شدن به بحران است و اگر بحران‌های اجتماعی حل نشود، حل مشکلات اقتصادی تاثیر چندانی نخواهد داشت.
 
وی با اشاره به شرکت نکردن 27 درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری نیز خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌هایی که باید در دستور کار اصلاح‌طلبان قرار گیرد، به میدان آوردن گروهی است که در انتخابات شرکت نکرد. باید تلاش کرد تا با رفع موانع و نگرانی‌ها، این گروه از مردم نیز در انتخابات آینده حضور فعالی داشته باشند.
 
عارف بر لزوم برنامه‌محور بودن و تشکیلاتی عمل کردن اصلاح‌طلبان تاکید کرد و گفت: در جریان اصلاحات برخی تجربه‌ها وجود دارد که در دقیقه 90 و تحت برخی فشارها تصمیماتی گرفته می‌شود که معمولاً اینگونه تصمیمات، تصمیمات معقولی نیست. اصلاح‌طلبان باید افق درازمدتی برای فعالیت‌های خود ترسیم و در این راستا حرکت کنند.
 
وی با بیان اینکه "شکست‌ می‌تواند ‌مقدمه پیروزی پایدار و مستمر باشد"، تصریح کرد: اینکه می‌گوییم باید تشکیلاتی عمل کرد، به این معنا نیست که تشکیلاتی را تأسیس کنیم که قائم به فرد باشد. تشکیلاتی که قائم به فرد باشد مطمئناً شکست خواهد خورد.
 
این فعال سیاسی با اشاره به دیدگاه حاضران در جلسه درباره انتخابات مجلس دهم نیز گفت: مجلس جایگاه ارزنده و والایی در قانون اساسی کشور ما دارد. اینکه امام(ره) فرمودند مجلس در رأس امور است، باور قلبی همه از جمله اصلاح‌طلبان است اما مجلس هم وظیفه دارد به‌گونه‌ای عمل کند که خودش را در این جایگاه حفظ کند.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت با تاکید بر اینکه "برخی مسائلی که اکنون درباره انتخابات مجلس دهم مطرح می‌شود، زودهنگام است و موجب شکنندگی جریان اصلاح‌طلب می‌شود"، افزود: اگر انتخابات مجلس دهم به مانند انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود و انسجام تشکیلاتی اصلاح‌طلبان هم حفظ شود و مردم نیز مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشند، موفقیت اصلاح‌طلبان قابل پیش‌بینی است.
 
عارف همچنین در پاسخ به پرسش یکی از حاضران در جلسه درباره اقدامات دولت برای رفع حصر موسوی و کروبی گفت: آنگونه که شنیدم، دولت در حال انجام دادن اقداماتی از مجاری قانونی برای رفع این مشکل است که امیدوارم با همراهی مسئولان مربوطه در آینده‌ای نزدیک خبرهای خوبی در این باره بشنویم.
نظرات بینندگان