arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۶۳۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۶ - ۱۹ آبان ۱۳۹۲

هشدار چندماه قبل رهبری به فرانسه چه بود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جهان نیوز - دور جدید مذاکرات ایران و ۵+۱ در ژنو در حالی به نتیجه نرسیده است که در این میان فرانسه نقش قابل توجهی در این راستا داشته است.
 بر پایه اخبار منتشر شده منابع خبری مختلف از مذاکرات، فابیوس وزیر خارجه فرانسه بیش از دیگر اعضای ۵+۱ خواستار عقب نشینی ایران از حقوق هسته ای خود و افزایش تحریم ها بوده است. این تقسیم کار میان فرانسه و اسراییل در حالی صورت گرفته که سیاست های ضد ایرانی دولت فرانسه از دوره سارکوزی افزایش یافت.
 
در این باره رهبر معظم انقلاب نیز جندی قبل در نخستین روز سال ۹۲ در حرم رضوی علیه السلام فرمودند:
 
«بعضی از دولتهای ديگر هم دشمنی‌هائی دارند. من اينجا مناسب ميدانم كه بگويم مسئولين دولت فرانسه هم در چند سال اخير دشمنی‌های آشكاری با ملت ايران كرده‌اند؛ اين يك ناهوشمندی از سوی دولتمردان فرانسه است. انسان عاقل، بخصوص سياستمدار عاقل، هرگز نبايد انگيزه‌ی اين را داشته باشد كه موجودی را كه دشمن او نيست، تبديل به دشمن كند. ما با دولت فرانسه، با كشور فرانسه مشكلی نداشتيم؛ نه در طول تاريخ مشكلی داشتيم، نه در دوران حاضر؛ اما سياست غلط از زمان ساركوزی ــ كه دولت امروز فرانسه هم متأسفانه همان راه را میرود ــ دشمنی با ملت ایران است. به نظر ما این كار غلطی است، كار غیرمدبرانه و غیرعاقلانه‌ای است، كار ناهوشمندانه‌ای است.»
نظرات بینندگان