arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۶۷۶
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۲۱ - ۱۹ آبان ۱۳۹۲

علت کارشکنی فرانسه در مذاکرات هسته ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک رسانه غربی تطمیع فرانسه توسط عربستان سعودی را دلیل سنگ اندازی فرانسه درمذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت "کاسمی"، در پی بروز اختلاف بین آمریکا و عربستان بر سر حمله نظامی به سوریه و تلاش آمریکا برای دستیابی به یک توافق هسته ای با ایران ، عربستان سعودی به دنبال یافتن متحد نظامی دیگری در منطقه است تا بتواند از امنیت این کشور دفاع کند.

در این مطلب آمده است بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی که مسئولیت سازماندهی و خرابکاری ها در سوریه را بر عهده داشته است ، در جریان استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه خواستار حمله نظامی آمریکا به سوریه بوده است و در پی مخالفت آمریکا با این درخواست عربستان اختلاف بین آمریکا و عربستان اغاز شد.

در این گزارش به نقل از برخی دیپلمات ها آمده است که در آن ایام وقتی دولت عربستان سعودی خواستار ارائه طرح های آمریکا برای دفاع از تاسیسات نفتی عربستان در برابر حملات احتمالی از سوی سوریه و متحدانش شد ، با تعجب با این پاسخ آمریکا مواجه شد که آمریکا توانایی دفاع کامل از تاسیسات عربستان را ندارد.

همچنین در این مطلب آمده است بعد از اینکه آمریکا و ایران بر خلاف میل عربستان در تلاش برای حل اختلافات خود بر سر برنامه هسته ای ایران هستند، امری که موجب تضعیف جایگاه عربستان در منطقه خواهد شد شکاف بین عربستان و آمریکا بیشتر شده است بطوریکه عربستان به دنبال هم پیمان نظامی دیگری در منطقه است.

بنا بر این گزارش دولت عربستان که قصد دارد به هر نحوی که شده مانع از دسترسی ایران و غرب به یک توافق هسته ای شود با دعوت از "لوران فابیوس" وزیر خارجه فرانسه که کشورش از مشکلات اقتصادی سال های اخیر اتحادیه اروپا رنج می برد با پیشنهاد خرید تسلیحاتی عظیم از این کشور سعی در تطمیع فرانسه با هدف سنگ اندازی این کشور در مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 را دارد.

نویسنده مطلب اقدام روز گذشته وزیر خارجه فرانسه در نشست دیروز ژنو را که اعلام کرد فرانسه پیش نویس توافق هسته ای با ایران را نمی پذیرد را در راستای همین مسئله خوانده است.
نظرات بینندگان