arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۰۹ - ۲۰ آبان ۱۳۹۲

افضلی‌فر: فساد در فوتبال اثبات شده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کمیسیون اصل 90 مجلس نهم بعد از اینکه سروصدای زیادی درخصوص بحث تبانی و فساد فوتبال به وجود آمد، وارد ماجرای فوتبال شد و با بسیاری از اهالی فوتبال جلسات مختلفی را پشت سر گذاشت و گفته می‌شد به‌زودی قرار است نتیجه این بررسی‌های مجلس مشخص شود، اما به نظر می‌رسد نتایج بررسی‌ها به‌زودی مشخص نخواهد شد. مصطفی افضلی‌فرد نماینده اردبیل و سخنگوی اصل 90 در گفت‌وگو با «شرق» در مورد اقدامات این کمیسیون درخصوص تبانی در فوتبال صحبت کرد.

‌آقای افضلی‌فرد قرار بود نتایج بررسی‌های کمیسیون اصل 90 اعلام شود، چرا این اتفاق نیفتاد؟
ما زمانی برای اعلام نتایج اعلام نکردیم، چون جلسات ما درخصوص بحث تبانی، فساد و شرط‌بندی در فوتبال با مدیران، مربیان، داوران و بازیکنان همچنان ادامه دارد، هرچند این جلسات محدود‌تر و اغلب بدون پوشش رسانه‌ای انجام می‌شود، اما نتایج خوبی در پی داشته است.

‌تاکنون وجود تبانی و فساد در فوتبال برای کمیسیون اثبات شده است؟
با توجه به گزارش‌های رسیده به کمیسیون و قوه‌قضاییه و اظهارات اهالی فوتبال که به جلسه کمیسیون اصل 90 آمده بودند و با توجه به مستندات وجود تبانی، رشوه، فساد و ناعدالتی در فوتبال امری اثبات‌شده است. البته همه به این امر اذعان دارند که‌ درصد کمی از اهالی فوتبال در این ماجرا دخیل هستند و در فوتبال فساد را به وجود آوردند که ما هم از اهالی فوتبال در جلسات پرسیدیم چطور می‌شود عده‌ای قلیل بتواند اکثریت را تحت‌تاثیر قرار دهند.

‌جواب آنها چه بود؟
دلایل زیادی را عنوان کردند که از جمله آن، به نبود و یا ضعیف‌بودن نظارت در فوتبال، اجرایی‌نشدن بعضی از قوانین مجازاتی در این رشته، نبود کمیته اخلاق در فدراسیون فوتبال، دستمزد پایین بعضی از مشاغل مثل داوران و مسایل دیگر می‌توان اشاره کرد.

‌کمیسیون قرار است با دانه‌درشت‌ها یا همان یقه‌سفیدها هم برخورد کند یا اینکه فقط به تخلفات چند داور و بازیکن و مربی رسیدگی می‌شود؟
کمیسیون قصد برخورد جدی با عوامل فساد در فوتبال را دارد و می‌خواهد با ریشه‌یابی مساله فساد در فوتبال، ریشه‌های اصلی را قطع کند تا دیگر شاهد رشد آنها نباشیم. اگر قصد برخورد با چند نفر محدود بود که این کار را فدراسیون فوتبال هم می‌توانست انجام دهد، ما می‌خواهیم منشا اصلی آن را پیدا کنیم و از بین ببریم. اگر برخوردها جدی نباشد و به چند نفر خاص ختم شود، آن موقع شبکه‌های فساد جری‌تر از قبل به سر کارهای خود بازمی‌گردند. همان‌طور که گفتم ما می‌خواهیم فساد در فوتبال را نابود کنیم.

‌کمیسیون بعضی افراد را به جلسات خود دعوت کرد که خودشان احتمال می‌رود از عوامل فساد در فوتبال باشند، چرا این کار صورت گرفت؟
افرادی که به این جلسات دعوت شدند، همگی اصلح و بی‌سابقه در زمینه فساد در فوتبال نبودند، ما افراد زیادی را دعوت کردیم تا به‌طور کل به اصل ماجرای تبانی در فوتبال برسیم، بعضی از این افراد که در جلسات شرکت کردند، افراد خوشنامی محسوب نمی‌شدند و در کمیسیون هم قرار بر این شد تا برای رسیدن به یک نتیجه جامع و کامل که باعث خشکاندن ریشه‌های فساد در فوتبال شود، از اهالی فوتبال چه خوشنام، چه افراد مظنون در زمینه فساد دعوت کنیم تا به یک نتیجه جامع و درست برسیم. قرار نیست که هر فردی به این جلسه می‌آید حتما عاری از فساد و تبانی باشد. در بعضی موارد، افراد یکدیگر را متهم می‌کنند که ما باید به‌طور دقیق موضوع را بررسی کنیم و به نتایج مورد نظر برسیم.

‌نهادهای دیگری هم این موضوع را پیگیری می‌کنند؟
بله توسط وزارت اطلاعات فعالیت‌هایی صورت گرفته و آنها هم به نتایجی رسیده‌اند.

‌با وزارت اطلاعات همکاری می‌کنید؟
ما با وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و صداوسیما جلساتی برگزار خواهیم کرد تا به نتایج جامع‌تری برسیم، ضمن اینکه در مجلس هشتم تحقیق و تفحصی در ورزش صورت گرفته بود که ‌بندی از آن مربوط به فوتبال می‌شود که در مورد فساد در فوتبال هم گزارش‌هایی نوشته شده، ما پروندهای آن را رسیدگی کردیم در آن گزارش‌ها، مستندات خوبی هم وجود دارد که از آن بهره خواهیم گرفت.

‌چرا کمتر گزارش جلسات به رسانه‌ها داده می‌شود تا مردم در جریان قرار  بگیرند؟
ما می‌خواهیم در فضایی بدون حاشیه جلسات برگزار شود و افرادی که در جلسات حضور پیدا می‌کنند، امنیت روانی خوبی داشته باشند تا با خیال آسوده صحبت کنند. اما در صورت رسیدن به نتیجه نهایی حتما آن را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم تا به اطلاع مردم برسانند.

‌فکر می‌کنید چه زمانی به نتیجه نهایی برسید؟
حدود دو تا سه ماه دیگر زمان نیاز است، تا عوامل اصلی فساد در فوتبال مشخص شود و بدون کم‌وکاست نتایج در اختیار هیات‌رییسه مجلس قرار گیرد.

روزنامه شرق

نظرات بینندگان