arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۶۹۴۷
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۰۹ - ۲۲ آبان ۱۳۹۲

صالحی: ساخت دومین نیروگاه اتمی ایران در سال 92 توسط روسیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: امیدواریم ساخت دومین نیروگاه اتمی کشور را در ابتدای سال 1393 توسط روس‌ها شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا علی‌اکبر صالحی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری تلویزیون اظهار کرد: بر اساس پروتکلی که میان ایران و روسیه وجود دارد، امکان ساخت نیروگاه تا چهار هزار مگاوات با روس‌ها را داریم.

وی با بیان اینکه "رییس‌جمهور نیز بر لزوم ساخت نیروگاه تاکید دارد"، افزود: از این رو امیدواریم با توجه به آمادگی روس‌ها، ابتدای سال 93 بتوانیم کلنگ دومین نیروگاه را به زمین بزنیم.

صالحی با اشاره به تفاهم با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پاسخ به برخی ابهامات و سوال‌ها نیز گفت: در مذاکراتی که 6 آبان در وین صورت گرفت دو طرف بر روی طرحی تفاهم کردند و در مذاکراتی که روز دوشنبه با آقای آمانو داشتم چند اصلاحیه بر روی متن موجود انجام دادیم و در نهایت تفاهم‌نامه‌ای در قالب بیانیه به امضا رسید.

وی ادامه داد: این بیانیه حاکی از آمادگی دو طرف با حسن نیت و اراده برای حل و فصل مسایل باقی مانده است. بر همین اساس توافق شد که ابتدا بر روی مسایلی که قابل انجام است و به ایجاد جو اعتماد کمک می‌کند کار کنیم و آنها شش مورد را مطرح کردند.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین اظهار کرد: ایران نسبت به انجام این موارد تعهدی در چارچوب پادمان ندارد مگر در چارچوب پروتکل الحاقی. ما بر اساس موافقت شورای عالی امنیت ملی با بازدید آژانس از تأسیسات آب سنگین اراک، معدن گچین و پاسخ به چهار ابهام و سوال دیگر موافقت کردیم. البته این بازدیدها مدیریت شده است یعنی لزومی ندارد از همه جای تأسیسات بازدید کنند بلکه با هماهنگی بازدید انجام می‌شود.

مفاد همکاری با آژانس دست‌گرمی برای بازگرداندن اعتماد است

صالحی درباره فعالیت‌های غنی‌سازی با لیزر در ایران که از جمله سوالات آژانس است، گفت: ما به آژانس اعلام کردیم که این فعالیت را انجام نمی‌دهیم چون مقرون به صرفه نیست و قبلا در سطح آزمایشگاهی بوده است که دیگر هم انجام نمی‌شود؛ در عین حال که غنی‌سازی به روشنی از حقوق ایران است.

وی شش مورد همکاری ایران با آژانس را "دست‌گرمی برای برگرداندن اعتماد و تلطیف فضا میان دو طرف" خواند و افزود: در سه ماه آینده دو طرف ضمن اجرای این مفاد درباره گام‌های بعدی نیز مذاکره می‌کنند تا ابعاد احتمالی نظامی درباره برنامه صلح آمیز هسته‌یی ما بسته شود به نحوی که دیگر در این موارد بهانه‌ای علیه ایران از سوی دیگران مطرح نشود.

معاون رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: غربی‌ها می‌دانند که دیگر نمی‌توانند علیه ایران کاری انجام دهند یا آن را متوقف کنند. ادامه این بحران به نفع هیچ‌کس نیست و باید فرآیند برون‌رفت را آغاز کنیم که نشانه‌هایش دیده می‌شود.

صالحی تاکید کرد که به زودی از این بحران ساختگی خارج می شویم اما باید سعه صدر داشته باشیم.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۴
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
2
6
تجربه کار نیروگاه قبلی رو با روسها داریم و همه میدونن که روسا غیر قابل اعتمادن.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
1
5
ده ساله آماده میشه؟
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
2
5
بازم 30 سال طولش می دهند. بابا با این پولها 4 تا نیروگاه خورشیدی یا بادی بزنید. هم پربازده تره و سالم تره. هم این همه روسها از ما سواری نمی گیرند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
1
5
احتمالا 50 سال دیگه که انرژی هسته ای دیگه منسوخ شده تحویلش می دن.
مجتبی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
1
4
اقای صالحی، دست بردار، نمی خوایم نیروگاه روس ساز، بابا دم روسا رو قیچی کن بسه دیگه
تافردا
|
TAJIKISTAN
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
2
6
بسمه تعالی
ورود روسیه برای ساخت نیرو گاه هسته ای بزرگترین اشتباه درادامه ی حضوراین کشوربرای ساخت نیروگاه هسته ای دوم است به طورکلی تکنولوژی این کشور50سال ازتکنولوری روزدنیاعقب است علاوه براین، این کشورپای ببد به تعهداتش نیست
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
0
0
با ژاپنیها قرارداد ببندید. اونها دو سه ساله می سازند البته باید مطمئن باشید که در دو سه سال آینده بحران بین المللی نداریم چون ژاپنیها بشدت محتاط و پیرو امریکا هستند
نظرات بینندگان