arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۲۴۲
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۶ - ۲۵ آبان ۱۳۹۲

شهاب باران امشب در آسمان ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  رییس مرکز نجوم و اختر فیزیک مراغه گفت: شهاب باران امشب، از ابتدای شب تا پنج بامداد فردا در آسمان تمام نقاط کشور قابل رویت است.
 
علی عجبشیری زاده روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این پدیده هر سال دوبار اتفاق می افتد، افزود: بیشترین تعداد شهاب حدود ساعت سه بامداد یکشنبه به علت چرخش زمین و قابل رویت بودن شهاب ها در مسیر رفت و برگشت قابل مشاهده است.
 
وی اظهار کرد: در منظومه شمسی علاوه بر خورشید به عنوان مادر منظومه و 9 سیاره، بیش از 100 هزار جرم دیگر نیز در اطراف سیاره های مریخ و مشتری وجود دارد که به آنها سیاره های خرد گفته می شود.
 
رییس مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه گفت: در این منظومه جرم سیاره مشتری 330 برابر جرم زمین است.
 
عجبشیری زاده با اشاره به اینکه قطر کوچکترین جرم در این منظومه حدود 32 کیلومتر است، ادامه داد: مشتری به علت جاذبه بیشتر، این جرم ها را در میدان مغناطیسی خود نگه می دارد و شرایط حیات در زمین مهیا می شود.
 
وی یادآوری کرد: علاوه بر این جرم ها، گاهی یک سری اجسام جامد آمونیاکی خارج از منظومه شمسی به داخل این منظومه پرتاب می شود و وقتی از کنار خورشید رد می شوند باد و تابش خورشیدی این جرم ها را از حالت جامد به حالت بخار تبدیل می کند.
 
رییس مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه گفت: هنگام قرار گرفتن جرم های سیاره های مشتری و جرم های پرتاب شده به داخل منظومه شمسی در برابر خورشید یک هزارم جرم خود را از دست داده و این میزان به صورت مذاب درآمده و هرسال کمربندی بیضی شکل دور خورشید تشکیل می دهند.
 
عجبشیری زاده اضافه کرد: وقتی این اجرام به نزدیک زمین می رسند، گاهی کشش زمین آنها را جذب کرده و در این هنگام در اثر قرار گیری در اتمسفر زمین و اصطکاک روشن شده و به صورت شهاب قابل مشاهد می شوند.
 
وی ادامه داد: امشب محققان این مرکز، در صورت مساعد بودن وضعیت جوی این پدیده را کاملا رصد خواهند کرد.

نظرات بینندگان