arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۲۸۹
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۱ - ۲۵ آبان ۱۳۹۲

کامرون: تحریم‌های ضدایرانی کاهش نمی‌یابد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


نخست وزیر انگلیس ضمن اعلام حمایت از تلاش برای انتقال قدرت به گروهی میانه رو در سوریه، درباره موضوع هسته ای کشورمان تأکید کرد تحریم های ضدایرانی کاهش نخواهد یافت.

به گزارش تسنیم به نقل از نشریه اماراتی الاتحاد؛ دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در گفت وگوی اختصاصی با این نشریه روابط بین انگلیس و امارات متحده عربی را بسیار عمیق و مستحکم خواند.

وی در این گفت وگو که داخل دفترش در لندن انجام داد و قرار است امروز نشریه انگلیسی "نشنال" نیز آن را منتشر کند، بر عمق روابط دوستانه که بر پایه فهم مشترک و منافع مشترک اقتصادی در حال توسعه و رعایت اهداف راهبردی و برقراری آرامش و ثبات در منطقه خلیج فارس، یمن، مصر و سوریه استوار است، تأکید کرد.

نخست وزیر انگلیس همچنین گفت: ما همواره بر مقابله با تهدیدهای گروه های تندرو که در سراسر منطقه و جهان ملتها را تهدید می کنند تأکید داریم.

وی همچنین درباره جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس اعلام کرد لندن از راهکاری مسالمت آمیز برای حل این موضوع حمایت می کند. کامرون بدون اشاره به مالکیت این جزایر از سوی ایران در اقدامی مداخله جویانه از حل و فصل این موضوع از طریق مذاکرات مستقیم یا دادگاه بین المللی حمایت کرد.

نخست وزیر انگلیس همچنین با پرداختن به مسئله سوریه تأکید کرد: باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و گروه های مخالف را به منظور مشارکت در مذاکرات سیاسی ترغیب کنیم چرا که جز راه حل سیاسی برای بحران سوریه نمی توان راه حلی را تصور کرد، و گزینه نظامی درباره سوریه هرگز به نتیجه نمی انجامد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بیانیه کنفرانس ژنو1 به صراحت از تشکیل هیئت انتقالی قدرت سخن به میان آورده بود و تضمین داده شده بود که بشار اسد در آینده سوریه نقشی نخواهد داشت.

دیوید کامرون در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع تسلیحات شیمیایی سوریه اشاره کرد و گفت: با توجه به این مسئله که موضوع نابودی تسلیحات شیمیایی و توان نظامی شیمیایی سوریه در این کشور صورت می گیرد، اما با این وجود گسترش دامنه تندروی در سوریه مایه نگرانی است و دراین باره تأکید کرد، تروریست ها هم اکنون داخل خاک سوریه در حال آموزش هستند تا علیه همه ما دست به اقدامات تروریستی بزنند.

وی دراین باره افزود: باید برای مرحله انتقال قدرت از نظام بشار اسد به مخالفان معتدل زمینه و بستر لازم را فراهم سازیم چرا که مخالفانی باید در سوریه بر سر قدرت آیند که به دنبال تشکیل سوریه ای یک پارچه و مسالمت آمیز باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع سوریه و ایران اشاره کرد و گفت: بین مسئله مذاکرات هسته ای تهران و کشورهای غربی و مسئله تغییراتی که هم اکنون در سوریه روی می دهد هیچ ارتباطی وجود ندارد، چرا که این دو مسئله به صورت کامل از هم جدا هستند و غرب همان گونه که خود را ملزم به منع پیشرفت سلاح هسته ای ایران می داند خود را ملزم می داند بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را فاقد مشروعیت در این کشور بداند.

وی افزود: هیچ راه حل مسالمت آمیزی را برای مسئله سوریه در سایه بقا و وجود دولت فعلی سوریه نمی توان متصور شد، و هرگز ما بین مسئله هسته ای ایران و موضوع سوریه مقایسه ای را در نظر نگرفته ایم.

مشروح  این گفت وگو با روزنامه الاتحاد امارات در ادامه می آید:  

"انگلیس و امارات،: دوستی مستحکم"

سؤال: روابط بین انگلیس و امارات متحده عربی را در راستای هماهنگی مشترک درباره بحران های عربی و بین المللی چگونه ارزیابی می کنید؟

کامرون درباره روابط انگلیس و امارات متحده عربی گفت: انگلیس و امارات متحده روابط دوستانه مستحکمی دارند که بر پایه اصول فهم مشترک و منافع مشترک استوار است و ما همچون دوستانی واقعی هستیم و به صورت جدی به همه مسائلی که به کشورهای مان مربوط می شوند پایبند هستیم، و برای تأمین امنیت ملتهای خود اقدام لازم را به عمل می آوریم و هر دو کشور از اقتصاد رو به توسعه بهره می بریم.

دیوید کامرون در ادامه گفت: لندن هم اکنون توجه خود را معطوف به این مسئله نموده که اقتصاد انگلیس بار دیگر شکوفا شود، ازاین رو قصد داریم از طریق ارائه مشوق های تجاری جهانی از سرمایه گذاری در انگلیس استقبال کنیم، علاوه بر آن باید سعی کنیم از موضوع سرمایه گذاری در بخش زیربنایی انگلیس هم حمایت لازم را به عمل آوریم که در این عرصه دولت امارات واقعاً شریک بسیار خوبی برای دولت انگلیس به حساب می آید چرا که در کشورم سرمایه گذاری های بسیار خوبی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش دراین باره گفت: بسیار مفتخریم که شاهد نقش مؤثر شرکت های اماراتی در انگلیس هستیم که از میان آنها می بایست از شرکت بنادر جهانی دوبی تقدیر کنم که سهم بسزایی در اقتصاد کشورم ایفا می کند.

وی گفت: قصد ما در این زمینه این است که بسیار از این هم پیشتر به جلو حرکت کنیم، ازاین رو اخیراً تصمیم بر این گرفته شد تا با صدور ویزای الکترونیکی موضوع ورود شهروندان اماراتی به انگلیس را سرعت ببخشیم و از این طریق سرمایه گذاری تجار را در کشورم تسریع و تسهیل نماییم.

وی در این زمینه گفت: البته جا دارد در این بین از حضور و فعالیت بسیار خوب شرکت بریتیش پترولیوم و شرکت شل که در زمینه های مختلف در اقتصاد امارات برای سالیان مدیدی سرمایه گذاری کرده اند تقدیر و تشکر کنم.

نخست وزیر انگلیس در ادامه گفت: البته تمام دوستی ما به موضوع سرمایه گذاری اقتصادی بین انگلیس و امارات ختم نمی شود بلکه ما با سران امارات برای تحقق امنیت پایدار و گسترش امنیت در منطقه حیاتی خلیج فارس تأکید داریم.

نخست وزیر انگلیس در ادامه پیگیری سیاست های تفرقه افکنانه این کشور مدعی شد لندن از نگرانی های امارات درباره مسائلی که باعث نگرانی این کشور می شوند مطلع است، وی در این زمینه موضوع هسته ای کشورمان را مثال زد.

کامرون  افزود: البته گروه های تروریستی و تندروی هم در مناطقی از جمله مصر، یمن و سوریه حضور دارند که مایه نگرانی امارات هستند، مبارزه با این تهدیدات همه به مثابه اهداف مشترک دو کشور به شمار می آیند.

بحران سوریه

نخست وزیر انگلیس در ادامه به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت : اولاً لازم است پیشرفت های به دست آمده درباره سوریه را کوچک نشماریم، تا پیش از این سوریه یکی از ذخایر اعلام نشده بزرگ جهان درباره سلاح شیمیایی را در اختیار داشت که هم اکنون در حال تجزیه و نابودی است.

وی دراین باره گفت: من از عمق فاجعه انسانی که ملت سوریه با آن روبه رو هستند واقعاً شوکه شده ام، و از این که تروریسم در این کشور در حال توسعه و پیشرفت است نیز بسیار نگرانم، چرا که تروریست ها اکنون در خاک سوریه در حال آموزش هستند.

وی افزود: زمانی که به امارات می روم احساس می کنم کنار دوستانم هستم و هر دو کشور در اقدام  ضدتروریسم در یک نقطه قرار داریم، این به این معنی است که دو کشور به راه حل های سیاسی برای پایان دادن به نزاع نیاز داریم.

دیوید کامرون افزود: هم اکنون شورای امنیت از نتایج کنفرانس ژنو1 به صورت کامل حمایت می کند و در این کنفرانس شرکت کنندگان به این نتیجه رسیدند تا یک هیئت انتقال قدرت روی کار آید و اساس کار رضایت همه باشد و در آینده سوریه بشار اسد هیچ نقشی را ایفا نکند.

نخست وزیر انگلیس در بخش دیگری از سخنانش افزود: گام بعدی این است که هم بشار اسد و هم مخالفانش را برای شرکت در مذاکرات تشویق کنیم و این امر در برگیرنده این پیام برای نظام سوریه است که از طریق نظامی نمی تواند به اهداف خود دست پیدا کند.

وی افزود: ما باید از این طریق زمینه و بستر مناسب را برای انتقال قدرت سیاسی در سوریه از نظام بشار اسد به یک دولت شامل مخالفان میانه رو که خود را ملزم به تشکیل دولت یک پارچه و مسالمت آمیز بدانند آماده سازیم.

کامرون افزود: جهان می بایست در این مرحله به مسئولیت های خود عمل کند و برای پایان دادن به نزاعی که تاکنون زندگی بسیاری را نابود کرده دست به کار شوند، این اوضاع فعلی باعث گسترش خطر تروریسم می شود چرا که در سوریه دولت مناسبی حضور ندارد و این وضع کشورهای دیگر را هم در معرض تهدید قرار می دهد.

دیوید کامرون درباره اخباری که علیه انگلیس مطرح است که مجلس عوام این کشور با مخالفتش با مسئله شرکت در حمله به سوریه نظام بشار اسد را از حمله نظامی نجات داد و  گفته می شود این تصمیم باعث نجات باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در خصوص اقدام نظامی بر ضد سوریه شد، پاسخ داد: زمانی که دلایلی ملموس به دست آمد که نشان می داد نظام سوریه در 25 آگوست [3 شهریور ماه] گذشته در منطقه غوطه شرقی از سلاح شیمیایی استفاده کرده به این نتیجه رسیدیم برای جلوگیری از تکرار این اقدام و منع استفاده از سلاح ممنوعه باید دست به کاری زد.

نخست وزیر انگلیس گفت: اما برای هر اقدامی به منظور به دست آوردن حمایت بین الملل و حمایت سازمان ملل می بایست در این خصوص اسنادی را به دست می آوردیم و البته برای هرگونه اقدام نظامی ما به حمایت و رأی مجلس عوام انگلیس هم نیاز داریم.
وی دراین باره افزود: زمانی که پارلمان از تصمیم برای اقدام نظامی فوری حمایت نکرد  این رأی را محترم دانستم اما در عین حال انگلیس، آمریکا و دیگر کشورهای هم پیمان تصمیم گرفتند در سازمان ملل دراین باره تصمیم گیری کنند و تصمیم های جدی تری اتخاذ و از قربانیان این نزاع حمایت کردند.

وی گفت: این اقدام بعدی به حدی مهم بود که باعث شکل گیری تصمیم مهم جهانی درباره تسلیحات شیمیایی سوریه شد، تصمیمی تاریخی که به تجزیه و انهدام تسلیحات شیمیایی منجر خواهد شد.

نخست وزیر انگلیس همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر "آیا معتقدید امکان دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه با وجود اختلافات عمیق موجود در خصوص کنفرانس ژنو بین دوستان سوریه و روسیه ممکن است؟" پاسخ داد:  باید بگویم که راه حل سیاسی تنها راه حل موجود است و هرگز نمی توان راه حل نظامی را برای پایان دادن به نزاع سوریه متصور بود.

وی افزود: ریشه های جنگ سوریه در ناتوانی این دولت در پاسخ دادن به خواست ملت سوریه نهفته است.  آنها چیزی جز یک جامعه آزادتر و اقتصادی بهتر و عملکرد بهتر دولت انتظار نداشتند، آنها خواستار آرامشی دائمی و صلحی پایدار هستند و آرامش تنها بعد از توجه به این مسائل حاصل می شد.

وی در ادامه گفت: به همین دلیل جهان باید برای رسیدن به راه حل مناسب تلاش کند، راه حل سیاسی و انتقالی و ما در این راستا دیدیم حمایت بین المللی چگونه در باره تسلیحات شیمیایی سوریه ثمربخش بود.

وی توضیح داد: هم اکنون شورای امنیت سازمان ملل به توافق رسیده است تا نتایج بیانیه ژنو به مثابه نقشه راه مورد توجه تمام کشورها قرار گیرد و مرحله آتی سوریه دراین باره به پیش برود و مرحله انتقال قدرت در سوریه به گونه ای باشد که در آینده سوریه برای بشار اسد جایی در نظر گرفته نشود.

دیوید کامرون درباره رابطه موضوع هسته ای ایران و بحران سوریه نیز اظهار نظر کرد و در این مصاحبه گفت: نباید این دو مسئله را باهم بیامیزیم، هدف ما در هریک از این دو حالت جدا است. درباره ایران همین بس است که بگوییم نمی خواهیم ایران سلاح هسته ای خود را پیشرفته سازد، ما به اتفاق هم پیمانان خود نظیر امارات متحده عربی و دیگر کشورهای هم پیمان این خط مشی و سیاست را در قبال ایران در پیش گرفتیم که از سیاست دوگانه ای استفاده کنیم و هم فشار را افزایش دهیم آن هم از طریق شدیدترین تحریم های تاریخی و از سوی دیگر مذاکرات سیاسی جدی را با ایران در پیش گرفته ایم، البته اگر ایران واقعاً برای این مسئله آمادگی داشته باشد.

وی در ادامه گفت: اگرچه اوضاع درباره ایران کمی بهتر شده اما تحریم ها به قوت خود باقی است و هرگز این وهم را برای کسی قابل تصور هم نمی کنیم که این تحریم ها کاهش یابند.

وی گفت: اما درباره سوریه ما از ابتدا صریح بودیم و گفتیم بشار اسد مشروعیت خود را در این کشور از دست داده است، و هرگز با وجود بقای بشار اسد نمی توان برای سوریه راه حلی سیاسی را متصور باشیم.

جزایر سه گانه ایرانی

نخست وزیر انگلیس در ادامه درباره موضوع جزایر سه گانه ایرانی مدعی شد انگلیس از راه حل سیاسی مسالمت آمیز برای موضوع موجود بین امارات متحده عربی و ایران در قبال جزایر سه گانه "تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی" حمایت می کند.

وی افزود: باید این مسئله از طریق مذاکرات مستقیم یا ارجاع به دادگاه بین المللی حل شود، و باید با قوانین بین المللی به صورت کامل نتایج مطابقت داشته باشد.

نظرات بینندگان