arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۴۳۵
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۰۸ - ۲۷ آبان ۱۳۹۲

سعید معروف: زمان پیروزی در بازی‌های بزرگ رسیده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سعید معروف، کاپیتان تیم‌ملی والیبال ایران، تاثیرگذارترین بازیکن تیم‌ملی هم محسوب می‌شود. او یکی از پایه‌های اصلی موفقیت‌های چند سال اخیر والیبال ایران است. هرچند ابتدای ورود ولاسکو به ایران، معروف به دلیل نیمکت‌نشینی از تیم‌ملی جدا شد، اما حالا اینکه بدون این بازیکن 29ساله ارومیه‌ای تیم‌ملی والیبال ایران وارد تورنمنتی شود، قابل تصور نیست.

ایران در حالی وارد مسابقات جام بین‌قاره‌ای در ژاپن می‌شود، که هیچ تیم ضعیف و حتی متوسطی در این مسابقات حضور ندارد. ایران فردا اولین مسابقه خود را برابر برزیل انجام می‌دهد. برزیل، ایتالیا، روسیه، آمریکا و ژاپن در این مسابقات حضور دارند، که می‌تواند این دوره از مسابقات عیار واقعی والیبال ایران را نشان دهد. با کاپیتان تیم‌ملی کشورمان درمورد آخرین وضعیت تیم‌ملی صحبت کردیم.

در آستانه رقابت‌ها وضعیت تیم‌ملی چطور است؟
تیم‌ملی در مدت شش روز 12 جلسه تمرین کرده است و از آنجایی که بازیکنان تیم‌ملی در لیگ‌برتر هم چند بازی را پشت سر گذاشتند، آمادگی بدنی خوبی دارند و از نظر روحی و روانی هم با توجه به موفقیت‌های گذشته، بازیکنان تیم‌ملی در شرایط خوبی قرار دارند.

هدف‌گذاری کادرفنی تیم‌ملی و بازیکنان برای این مسابقات چیست؟
چند سال است که ما با این تیم‌ها بازی کردیم و چندین برد هم به دست آوردیم. در مسابقات بزرگ ما همیشه به‌دنبال خوب‌بازی‌کردن مقابل تیم‌های بزرگ دنیا بودیم، اما حالا به نظرم زمانی است که ما باید پیروز شویم. به اندازه کافی تجربه کسب کردیم و بازیکنان بارها با تیم‌های بزرگ بازی کردند. ما ابتدا باید در مقابل تیم‌هایی که تاکنون برد کسب نکردیم مانند برزیل و آمریکا به پیروزی برسیم و بعد به‌دنبال جایگاه باشیم. پیروزی در مقابل تیم‌های بزرگ اعتبار والیبال ایران را افزایش می‌دهد.

برای اعزام به مسابقات با مشکلاتی روبه‌رو بودید؟
بله، ما درست یک روز قبل از آغاز بازی‌ها به کیوتو می‌رسیم، در حالی‌که بعضی از تیم‌ها چند روزی است در ژاپن هستند و شرایط ما با آنها برابر نیست، ضمن اینکه بعد از برگزاری دو مسابقه ما باید به سمت توکیو برویم، یعنی کار سخت‌تر می‌شود. اما بچه‌ها خدا را شکر به این وضعیت عادت دارند و در لیگ جهانی بارها این شرایط را تجربه کردند. کادرفنی تیم‌ملی هم برای بهتر آماده‌شدن مسابقات کارهایی انجام دادند، مثل اینکه ما در تهران ساعت هفت بعدازظهر به رختخواب می‌رویم تا زودتر بخوابیم و صبح خیلی زود هم تمرین می‌کنیم تا بدن بازیکنان به شرایط اختلاف ساعت عادت کند. بدشانسی این است که بازی اول ما صبح به وقت تهران است که کار بسیار سختی است.

 بازی برزیل را در اولین بازی چطور می‌بینید؟
ما در رده‌های مختلف، همیشه در مقابل برزیل شکست خوردیم و تنها یک ست در مسابقات جام‌جهانی دو سال پیش از این تیم گرفتیم، اما این‌بار می‌خواهیم پیروز شویم، به اندازه کافی شکست خوردیم که تجربه پیروزی در این بازی را داشته باشیم.

والیبال ایران قهرمانی جهان را در سال 2014 پیش‌رو دارد، برنامه برای آن مسابقات چگونه است؟
هدف اصلی تیم‌ملی والیبال در سال آینده، شرکت در دو مسابقه مهم بین‌المللی است؛ اول قهرمانی جهان در لهستان و دوم بازی‌های آسیایی کره‌جنوبی. البته کادرفنی بیشتر روی مسابقات جام‌جهانی لهستان تمرکز کرده است، چون بازی‌ها خیلی به هم نزدیک است، اولویت دوم بازی‌های آسیایی است. در لهستان ما باید قدرت خودمان را به نمایش بگذاریم و تنها راه به‌نمایش‌درآمدن این قدرت، کسب مقام است. شاید روی سکو رفتن سخت باشد، اما قرارگرفتن در بین هشت‌تیم پایانی می‌تواند با توجه به قدرت و سابقه والیبال ایران نتیجه ایده‌آل باشد.

 فرهاد ظریف لیبروی تیم‌ملی می‌خواهد از بازی‌های ملی خداحافظی کند، دلیلش را چه می‌دانید؟
به هر حال دلایلی برای خودش دارد که قابل احترام است، اما ما سعی کردیم فعلا او را از این کار منصرف کنیم، چون بازی‌های مهمی پیش‌رو داریم که می‌تواند افتخارات زیادی برای ایران به‌همراه داشته باشد، حیف است فرهاد ظریف که زحمات زیادی برای والیبال ایران کشیده است، در این افتخارات سهمی نداشته باشد. ضمن اینکه با توجه به شرایط بازی والیبال تا چندین سال در خدمت والیبال ایران باشد.

جوانان زیادی به تیم‌ملی اضافه شدند، شرایط آنها چگونه است؟
بزرگ‌ترین شانس آنها این است که در سال‌های اول حضور در تیم‌ملی با مربی بزرگ با کلاس جهانی کار می‌کنند، این شانس را همه نداشتند و نخواهند داشت باید بتوانند نهایت استفاده را ببرند و خودشان را به تیم‌ملی و ولاسکو تحمیل کنند. در چند بازی هم که مربی تیم‌ملی به آنها بازی داده، توانستند بازی‌های خوبی انجام دهند و تهدید بزرگی برای بازیکنان اصلی تیم هستند.

لیگ چند هفته‌ای است آغاز شده، شرایط لیگ امسال و تیم شما (متین ورامین) چگونه است؟
لیگ امسال مانند سال‌های گذشته، به‌طور فشرده برگزار می‌شود و این به کیفیت لیگ ضربه می‌زد، البته چاره‌ای هم نیست، چون تیم‌ملی باید در لیگ جهانی بازی کند و شرایط حساسی در سال آینده دارد. اما همین لیگ کوتاه چهارماه هم باعث می‌شود، بازیکنان همیشه در اوج باشند که به نفع تیم‌ملی است. امسال که در خدمت تیم متین هستم تاکنون سه بازی انجام دادیم که هر سه بازی را با برد پشت سر گذاشتیم و وضعیت خوبی داریم و می‌خواهیم امسال قهرمان لیگ شویم. البته به خاطر اینکه بازیکنان تیم‌ملی اکثرا برای دو تیم متین ورامین و بارنیچ اسانس کاشان هستند، کار برای این دو تیم سخت است و ممکن است در این وضعیت ضربه بخورند.

شرایط مالی تیم‌ها چگونه است؟
وضعیت مالی خوشبختانه بد نیست، اما به هیچ عنوان با افتخار و اعتباری که والیبال ایران در دنیا به دست آورده قابل مقایسه نیست، من به‌شخصه قبل از فصل نقل‌وانتقالات فکر می‌کردم که قراردادها تکان زادی خورده و بهتر شده، اما این اتفاق نیفتاده تا همچنان والیبال زیر سایه بعضی رشته‌ها قرار داشته باشد.

از تیم‌های خارجی پیشنهاد داشتید، چرا به خارج نرفتید؟
متاسفانه پیشنهادها خوب نبود، هرچند پیشنهادها از تیم‌های ایتالیایی بود که بهترین لیگ را دنیا دارد، اما تیم‌ها از نظر مالی و کیفیت بازی‌ها در سطحی نبود که راضی‌کننده باشد و برای همین جواب منفی دادم. وقتی تیم‌های داخلی همان پول یا کمی کمتر را می‌دهند، ضمن اینکه کیفیت خوبی هم لیگ دارد، چه دلیلی دارد که به خارج از کشور برویم. در حال حاضر بهتر است بازیکنان خوب خارجی به کشور ما بیایند، همان‌طور که در فصل‌های گذشته و این فصل آمدند تا همه از بازی آنها یاد بگیریم.

برنامه بازی‌های ایران در جام بین قاره ای والیبال
سه‌شنبه، 28 آبان
ساعت 10:40 صبح: ایران – برزیل
چهارشنبه، 29 آبان
ساعت 6:40 صبح: ایران - ایتالیا
جمعه، اول آذر
ساعت 10:40 صبح: ایران - روسیه
شنبه، دوم آذر
ساعت 6:40 صبح: ایران – آمریکا
یکشنبه، سوم آذر
ساعت 12:40 ظهر: ژاپن - ایران

  روزنامه شرق
نظرات بینندگان