arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۴۶۵
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۱ - ۲۷ آبان ۱۳۹۲

ناامیدی در عرصه سیاست ابهام‌آفرینی در عرصه خبر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه ایران در سرمقاله امروز خود نوشت: 

آغاز مجدد مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه موسوم به 1+ 5 و چشم‌انداز مثبت و سازنده این دور از گفت‌وگوها، با واکنش‌های متفاوتی در محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب مواجه شده که طیفی از خشنودی‌ها و ناراحتی‌ها را شامل می‌شود. 

نگاهی به بازتاب خبری مذاکرات اخیر ایران در ژنو نشان می‌دهد که برخی از کشورها و محافل غربی و خاورمیانه‌ای، مایل نیستند موضوع برنامه هسته‌ای ایران از راه گفت‌وگو و مذاکره به سرانجام برسد و تلاش دارند از طریق رسانه‌های تحت اختیار خود به انتشار اخبار، تحلیل و تفسیر‌های نادرست مبادرت کنند تا فرایند مذاکرات را منفی و ناامیدکننده جلوه بدهند. 

نمونه اخیر این تلاش‌ها را می‌توان در واکنش محافل و رسانه‌های صهیونیستی و برخی کشورهای غربی و خاورمیانه‌ای مشاهده کرد که سعی کردند این گفت‌وگو‌ها را نزد افکار عمومی جهانی ناامیدکننده جلوه دهند اما اقتدار گروه مذاکره کننده ایرانی در مقابل تیم مذاکره کننده 1+5 و تأکید بر حفظ منافع ملی جمهوری اسلامی ایران باعث شده تا برداشت‌های ساده‌انگارانه برخی کشورهای غربی درباره امتیازدهی تهران به دلیل آنچه که آنها کارایی تحریم‌های سخت می‌نامند، رنگ ببازد. 

کشورهای غربی با اعمال این گونه تحریم‌ها و تشدید آنها تصور می‌کردند می‌توانند جمهوری اسلامی را به سرعت به زانو درآورند اما نتایج تحریم‌ها به مقاومت هرچه بیشتر ملت ایران و پیوند جدی‌تر آنان با نظام جمهوری اسلامی منجر شد و تحریم کنندگان را هرچه بیشتر مأیوس و ناکام کرد. 

سوابق مذاکرات گذشته نیز نشان می‌دهد که نزدیکی کشورهای غرب به نقطه ناامیدی در مواجهه با دلایل و حقانیت ایران در موضوع هسته‌ای و همچنین مقاومت در برابر تحریم‌ها، با افزایش فشار‌های روانی رسانه‌ای به تهران، رابطه نزدیکی داشته است. 

خبرسازی‌ها و جنجال‌های رسانه‌ای برخی خبرگزاری‌های غربی این روزها به طور غیرمستقیم سراغ نهادهایی رفته است که در میان مردم ایران از اعتماد بالایي به لحاظ انجام خدمات گسترده در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور برخوردارند. 

در اغلب رسانه‌های غربی تلاش معناداری برای جهت‌دهی هدفمند اخبار صورت می‌گیرد. در واقع این رسانه‌ها می‌کوشند با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های قضاوت و پرهیز از بیان واقعیات مغایر با اهداف خاص خود، افکار عمومی را به گونه‌ای شکل دهند که تأثیر مورد نظر را بر ذهن مخاطب به جای گذارند. 

بی شک حال که به گفته وزیر خارجه کشورمان تحریم‌ها هیچ تأثیری در سیاست خارجی کشورمان ایجاد نکرده، مخالفان منافع و امنیت ملی ایران در تلاش برای خدشه وارد کردن به همگرایی داخلی و مخدوش کردن چهره نهادهایي هستند که خدمات وسیع خود در بخش‌های مختلف بویژه تأمین داروهای مورد نیاز بیماران، مقابله با تحریم‌های یکجانبه علیه مردم را ممکن كرده‌اند. نگاهی به برخی اخبار و گزارش‌های رسانه‌های غربی درباره نهادهای برخاسته از انقلاب اسلامی که دارای جایگاه قانونی و کارکرد مردمی، بسترساز و مقوم نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، نشان می‌دهد که این گونه تبلیغات منفی پیرامون نهادهای مذکور، مغرضانه منتشر شده و با دروغ‌پردازی، تضعیف پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را نشانه رفته‌اند. 

گزارش اخیر خبرگزاری انگلیسی رویترز درباره ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نمونه‌ای است از همین تلاش رسانه‌های غربی برای تضعیف ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران.

رویترز همچون سایر رسانه‌های غربی در قالب واژه‌ها و با به‌کارگیری القاب یا برچسب‌های منفی سیاست تأثیرگذاری بر مخاطب را به سمت اهداف خود برای بحرانی نشان دادن اوضاع داخلی ایران دنبال کرده است. 

خبرگزاری مذکور با استفاده از تاکتیک «پاره حقیقت‌گویی» تلاش داشته است تا بر اساس اطلاعات و داده‌های خود که برای فرافکنی، وضعیت این نهاد مهم و عام‌المنفعه را به مخاطبانش- آنچنان که می‌خواهد- ارائه دهد. 

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) یکی از بازوان توانای کشور گذر محرومیت‌زدایی است که در دشوارترین حوزه‌ها نقش‌آفرینی کرده و برخی معضلات را که می‌توانست بحران‌ساز شود، خنثی ساخت. این رسانه‌های تأثیر گرفته از صهیونیست‌ها، این روزها شدیدترین حملات رسانه‌ای خود را متوجه نهادی کرده‌اند که تاکنون در بیشتر طراحی‌ها و اجرای زیرساخت‌های اقتصادی کشور تأثیر بسزایی داشته است. 

هدف از طرح مطالب خلاف واقع در مورد این ستاد که بیش از دو دهه از عمر آن می‌گذرد، ایجاد تردید در افکار عمومی و بی‌اعتماد ساختن مردم به نهادهای مردمی و خدمتگزار در جمهوری اسلامی است.

این ستاد با نفوذناپذیری و مجاهدت خاموش و بی‌ادعا، علاوه بر انجام تکالیف قانونی خود- که کاملاً وفق مقررات به تأیید نهادهای نظارتی نظام عمل می‌کند- نقش مؤثر از طریق بنیاد برکت در محرومیت‌زدایی از مناطق کمتر توسعه یافته کشور به انجام رسانیده است. 

ناگفته نماند ستاد اجرایي فرمان حضرت امام (ره) نقش مؤثر و کارآمد در بی‌تأثیر کردن بسیاری از آثار ضدبشری مخرب تحریم‌ها و کاهش فشارها بر مردم و اقشار آسیب‌پذیر جامعه داشته است و با تأمین بموقع نیازهای مردم بخصوص طبقات ضعیف، خدمات بی‌شائبه‌ای به کشور انجام داده و همین نکته موجب سوژه‌پردازی رسانه‌های غربی علیه این ستاد بر مبنای برخی اطلاعات بی‌پایه و اساس شده است. 

نکته حائز اهمیت آن که در همه کشورهای جهان، مشابه این نهاد وجود دارد و با کارکرد کاملاً مشابه، فعالیت می‌كنند اما این که رسانه‌های غربی در مقطع زمانی حاضر، این نهاد را نشانه گرفته و به صورت گسترده اقدام به مخدوش كردن فعالیت و ایجاد شبهه و القای ابهام در فعالیت‌های آن كرده‌اند را می‌توان به سادگی دریافت که منافع و امنیت ملی ایران هدف غایی انتشار دهندگان این گزارش بوده است و بس. 

سوژه‌ای که قطعاً به دلیل نقش مؤثر این نهاد و هر نهادی که در راه صیانت از منافع و امنیت ملی نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش کند، مورد هدف رسانه‌ای مخالفان منافع ملی مردم ایران قرار خواهد گرفت.
نظرات بینندگان