arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۶ - ۲۷ آبان ۱۳۹۲

ولایتی در نشست با نمایندگان اقلیت‌ها: 50 درصد تمدن اسلام مدیون ایرانی‌هاست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در‌نشست "ارزیابی ارتباط فرهنگی" بین هموطنان پیرو ادیان توحیدی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و راههای توسعه و تعمیق آن، گفت: علم سرزمینی نیست و جهانی است. شکل گیری تمدن را هم نمی توان تنها به یک گروه تعمیم داد زیرا در هر زمان مرکزیت تمدن در یک نقطه از دنیا بود. در اسلام بالاترین وبیشترین ارج واحترام به دیگر ادیان به ویژه آن‌ها که صاحب علم و فضیلت بودند را می‌بینید . این مساله نشان دهنده جاذبه اسلام و توجه اسلام به علم است نه مشاء آن.

به گزارش گروه فرهنگی عصرایران،‌ نشست ارزیابی ارتباط فرهنگی بین هموطنان پیرو ادیان توحیدی  و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و راههای توسعه و تعمیق آن امروز دوشنبه (27 آبان ماه) از ساعت 10 در سرای اهل قلم آغاز شد.

در این مراسم دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری و عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند. نمایندگان مجامع آشوریان، کلیمیان و زرتشیان  در این نشست درباره دغدغه‌ها و چالش‌های مرتبط و غیرمرتبط به حوزه کتاب به گفت‌وگو پرداختند و دکتر محدرضا وصفی، مدیرکل مجامع تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و سعید تقوی  به عنوان نمایندگان وزارت ارشاد به سوالات  و دغدغه‌های آنان پاسخ دادند.

هویک بهبو، نماینده مجامع آشوریان در این نشست به مساله مهاجرت اقلیت ها به خارج از کشور وضعیف شدن آن ها از نظر اقتصادی و جمعیتی اشاره کرد وادامه کار این مجامع را به حمایت های اقتصادی دولت منوط دانست و گفت: امروز جامعه بین‌الملل نگاه خاصی به اقلیت‌ها دارد. حضور اقلیت ها درایران امتیاز و مایه مباهات برای ایران در مقابل تبلیغات سوء کشور‌های بیگانه است.

وی در ادامه به مشکلات نشرکتاب و نشریات آشوریان اشاره کرد و افزود: طبق آمار خانه کتاب، آشوریان از سرانه بالای مطلوبی در مطالعه برخوردارند. بنابراین دولت می‌تواند ضوابط خاصی را برای سهمیه کاغذ و کتاب برای اقلیت‌ها در نظر بگیرد.زیرا اگر از کتاب‌ها حمایتی صورت نگیرد و خریداری نشود  نمی‌توانیم به حیات خود ادامه دهیم.

بهبو یکی از راهکار‌های پیشنهادی مجمع آشوریان برای ممانعت از مساله مهاجرت اقلیت‌ها و توجه به دغدغه‌های آنان را انتخاب مشاورانی از اقلیت‌ها در مراکز دولتی عنوان کرد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرروش می‌تواند از این مشاوران استفاده کنند.

وی در ادامه به انعکاس ضعیف  ارتباط ها با جامعه ایرانی اشاره کرد و افزود: اگر انعکاس این گردهمایی‌ها در جامعه بیرونی نباشد هیچ منفعتی برای ما نخواهد داشت . دولت جدید دولت تدبیر وامید است وما امیدواریم این صحبت‌ها ادامه پیدا کند. زیرا کار فرهنگی در جامعه فرهنگی غیر مسلمان کمترصورت می‌گیرد. ما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مامن و پناهگاه خود می‌دانیم ومی‌خواهیم همه مسایل حتی مسایل سیاسی از این کانان ارتباطی حل شود.

بهبو در ادامه به مسایل ومشکلات آشوریان در کشورسوریه وآمادگی هر گونه حمایت‌ از ‌آن‌ها اشاره کرد.

 دکتر محدرضا وصفی نیز در ادامه به آقای بهبود پیشنهاد داد تا نمایندگان این مجامع حتی برای گفت وگوی کوتاه با هم به محضرعلما ومراجع قم بروند و ارتباط‌های فرهنگی بین ادیان رابیشتر کنند.

سعید تقوی  در پاسخ به مساله مهاجرت اقلیت آشوریان گفت: مساله مهاجرت در میان مسلمانان هم وجود دارد که این امر به مسایل شغلی و تحصیلی باز می‌گردد و مهاجرت اقلیت‌ها جریان های پشت پرده ای دارد که از سوی صهیونیست ها اداره می‌شود.

در بحث نشریات نیز 13 نشریه ویژه اقلیت ها داریم که یک مورد ان اختصاص به آشوریان دارد. در گذشته کاغذ دست ارشاد بود. این وزارت خانه از سهمیه خود کاغذ در اختیار اقلیت ها قرار می داد اما بعد از جریان خصوصی سازی و مشکل بودجه این حمایت ها ادامه پیدا نکرد. در بحث خرید کتاب ها هم نمی توان این آثار را برای مدارس یا کتابخانه ها عمومی و مساجد خریداری کرد به همین دلیل از ناشران اقلیت 500جلد کتاب خریداری و به اماکن مذهبی اقلیت ها اهدا شد. بیشتر کتاب های اقیلت ها هم همیشه ازسوی وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز گرفته اند به جز برخی موارد خاص اقلیت های زرتشی که آن هم در حال بررسی و پیگیری است.

همایون سامه‌یح نماینده مجمع کلیمیان نیزدر این نشست به ایجاد ارتباط بهترمیان اقلیت ها   به واسطه حضور مراسم ها و اعیاد اشاره کرد و در ادامه خواستار تفاوت قائل شدن میان یهودیان و صهیونیست شد و گفت: ما دربحث تولید کتاب و نشریات وماهنامه هیچ مشکلی با ارشاد نداریم و اکنون در حال تدوین فرهنگ لغت از زبان فارسی به عبری هستیم.

در ادامه دکتر اهورایی نماینده مجمع زرتشتیان نیز بر پایی این نشست ها را بسیار پر بار برای تعامل میان فرهنگ ها دانست و گفت: اقلیت ها در این مجالس می توانند درباره تولید کتاب و نشریات صحبت و آن را به هم معرفی کنند.

وی ادامه داد: من همواره از همکاری صمیمانه سعید تقوی در اخذ مجوز برای کتاب ها برخوردار بودیم و اگر در حوزه آثار نواقصی وجود داشت با راهنمایی و درایت ایشان برطرف وسپس مجوز آن صادر شد. انتشارات فربه در طول 50 سال فعالیت خود 120عنوان کتاب در حوزه های فرهنگ و تمدن وزبان و آئین ایران باستان  منتشر کرده است.این انتشارات نشریه فربه را هر دو ماه یکبار با موضوع مرتبط با کتاب منتشر می کند. اما مساله کاغذ ومشکلات اقتصادی بر ادامه روند چاپ این نشریه تاثیر گذاربوده است. وزارت ارشاد می تواند در بحث پست ای ننشریات  تخفیف ویژه ای را در نظر بگیرد واز این حیث به ما کمک کند. زیرا ارسال این نشریه به شهرستان ها هزینه بیشتری از چاپ آن دارد.

در ادامه  این نشست الهیاری دبیر بیست ویکمین دوره هفته کتاب ایران  نیز دراین مراسم گفت: با توجه به دقت علمی این انتشارات در تولید کتاب که منجربه اخذ مجوز در کوتاهترین زمان ممکن از سوی وزارت ارشاد می‌شود شاهد انتشار این کتاب ها از سوی ناشران غیر متخصص هستیم و چرا این نوییسندگان برای چاپ کتاب به شما مراجعه نمی کنند

اهورایی درپاسخ به این سوال گفت: این مساله به دلیل سرعت چاپ ونیز توزیع کتاب است زیرا همانگونه که خود می دانید ما درتوزیع آثار خود با محدودیت مواجه هستیم اما نویسنده علاقه مند به توزیع کتاب خود در سراسر کشور است.


دکتر علی اکبر ولایتی در این نشست ضمن مرور نقش اقلیت های دینی و برشمردن خدمات علمی آن ها به جهان اسلام گفت: علم سرزمینی نیست و جهانی است. شکل گیری تمدن را هم نمی توان تنها به یک گروه تعمیم داد زیرا در هر زمان مرکزیت تمدن در یک نقطه از دنیا بود.

وی افزود: هر کس که عالم است باید سخاوتمند باشد زیرا زکات علم نشر علم است.در اسلام بالاترین وبیشترین ارج واحترام به دیگر ادیان به خصوص آن‌ها که صاحب علم و فضیلت بودند را می‌بینید . این مساله نشان دهنده جاذبه اسلام و توجه اسلام به علم است نه مشاء آن. اما باید این را هم در نظر داشت که 50 درصد تمدن اسلام مدیون ایرانی‌هاست . اقلیت ها زیر چتر حکومت اسلامی رشد پیدا کرده اند و شرایطی که اسلام برای جایگاه علم به وجود آورد باعث شد تا علما زینت دربار حکما در طول تاریخ این تمدن باشند.ما امیدواریم که هر روز شاهد رشد و بالندگی بیشتر و ابداعات و اختراعات عالمان مسلمان و اقلیت ها  در ایران باشیم
نظرات بینندگان