arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۷۰۷
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۲۱ - ۲۸ آبان ۱۳۹۲

گفتگوی روسای جمهور ایران و چین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : دکتر حسن روحانی عصر امروز با رییس‌ جمهوری خلق چین تلفنی گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری در این گفت‌وگو که به آخرین تحولات مربوط به روابط دو جانبه و مذاکرات هسته‌ای اختصاص داشت، دکتر روحانی گفت: در زمینه هسته‌ای ایران کاملاً مصمم است تا مسائل را در چارچوب مقررات بین‌المللی حل و فصل کند. مذاکرات اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و اگر مشکلات ایجاد شده نبود، می‌توانستیم به یک توافق برد – برد دست پیدا کنیم. ما خواهان توافقی هستیم که ضمن دفاع از حقوق مسلم قانونی خود، نشان دهیم برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز بوده و موجب نگرانی هیچ کشوری در جهان نیست.

رئیس جمهور افزود: ما انتظار داریم چین به عنوان یک کشور بزرگ و مسئول در عرصه روابط بین‌الملل به وظیفه خود در برابر زیاده‌خواهی برخی از کشورها عمل کند. بی‌تردید در این مذاکرات، کشورهایی که مسئولیت‌پذیری‌شان در حوزه بین‌الملل به اثبات رسیده است، می‌بایست فعالانه‌تر عمل کنند.

شی‌جین‌پینگ رییس‌جمهوری چین نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به اهمیت فراوانی که پکن برای روابط استراتژیک و توسعه یافته کشورش با ایران قائل است گفت: مواضع کشورها در این مذاکرات باید براساس احترام متقابل، اصل برابری و مسالمت‌آمیز باشد.

او همچنین تحولات روابط خارجی ایران در عرصه بین‌المللی پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

رییس‌جمهور چین با بیان اینکه اقدامات ایران باعث آرام شدن صحنه بین‌المللی شده است، گفت: بخاطر اختلاف‌نظر در بین کشورهای غربی بود که در مذاکرات ژنو به نتیجه نرسیدیم. گام‌های ایران بسیار هوشمندانه است و با مقررات بین‌المللی و منافع ملی ایران مطابقت داشته و نشان‌دهنده عقلانیت دولت ایران است.

وی در ادامه تاکید کرد چین همواره از قدرت بین‌المللی خود برای تأثیرگذاری در حل و فصل این مشکل استفاده خواهد کرد.

در این گفت‌وگوی تلفنی رییس‌جمهور چین با عرض تسلیت و ابراز تأسف از حادثه تروریستی امروز در برابر سفارت کشورمان در لبنان و اظهار هم‌دردی با خانواده‌ها و بازماندگان این حادثه، بر عزم قاطع کشور خود در مقابله با اقدامات تروریستی تأکید کرد.
نظرات بینندگان