arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۸۶۶
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۰۷ - ۳۰ آبان ۱۳۹۲

جان کری: تصمیم‌گیری درباره غنی‌سازی در ایران، در توافق اولیه ژنو نخواهد بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه آمریکا گفت که تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا ایران در نهایت اجازه غنی‌سازی اورانیوم را خواهد داشت یا خیر، تحت توافق موقتی که در حال حاضر بین ایران و 1+5 در ژنو مورد بحث قرار دارد، صورت نخواهد گرفت.

به گزارش ایسنا ، جان کری - وزیر امور خارجه آمریکا - روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اینکه کشوری تصمیم می‌گیرد یا نمی‌گیرد که کاری را انجام دهد یا تحت قوانین اجازه این کار را پیدا می‌کند، به مذاکرات بستگی دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری افزود: ما در مرحله اولیه تشخیص این هستیم که آیا گام اولیه‌ای وجود دارد که بتوان آن را اتخاذ کرد یا خیر. من به شما اطمینان می‌دهم که این نمی‌تواند در هیچگونه گام اولیه‌ای حل شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امور خارجه آمریکا علاوه بر این گفت که واشنگتن اجازه نمی‌دهد هرگونه توافقی با ایران، نقشه‌ای برای خرید زمان و توسعه برنامه هسته‌یی‌اش باشد.

وی ادامه داد: ما اجازه نمی‌دهیم این توافقنامه، اگر حاصل شود، زمان بخرد. ما اجازه نمی‌دهیم توافقنامه‌ای که به درستی به نگرانی‌های محوری و اساسی ما پاسخ نمی‌دهد، پذیرفته شود.

وزیر امور خارجه آمریکا این اظهارات را پس از مذاکرات در سطح عالی در وزارت امور خارجه آمریکا با چاک هاگل وزیر دفاع آمریکا و همتاهای استرالیایی‌شان بیان کرد.

کری علاوه بر آن گفت که مذاکرات هسته‌یی با ایران که در ژنو جریان دارد، "بهترین فرصت پس از یک دهه برای متوقف کردن پیشرفت برنامه هسته‌یی ایران و عقب راندن آن است".

به گزارش ایسنا، این در حالی است که مذاکره‌کنندگان هسته‌یی ایران بارها تاکید داشته‌اند که در مذاکرات هسته‌یی با کشورهای گروه 1+5 از حق هسته‌یی خود عقب‌نشینی نخواهند کرد.
نظرات بینندگان