arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۷۹۵۲
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۸ - ۳۰ آبان ۱۳۹۲

آمریکا: توافق در این هفته دشوار است/ یورونیوز: مواضع 5+1 دائم تغییر می کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز گزارش داد که در حالی که مذاکرات درباره برنامه هسته‌یی ایران از سر گرفته می‌شود و آمریکا هشدار داده است که رسیدن به توافق در مذاکرات این هفته «بسیار دشوار است»، خوش‌بینی محتاطانه‌ای درباره تحقق توافق هسته‌یی با ایران احساس می‌شود.

شبکه خبری یورونیوز به نقل از خبرنگار خود در ژنو گزارش داد که منابع پشت صحنه در مذاکرات می‌گویند که در حالی که مواضع گروه 1+5 مرتب تغییر می‌کند، موضع ایران یکسان باقی مانده است.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات را مثبت دانسته است و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نسبت به رسیدن به یک توافق خوشبین است.

انتظار می‌رود این دور از مذاکرات سه روز طول بکشد اما مایکل مان، سخنگوی اشتون در گفت‌وگو با یورونیوز گفت که این مذاکرات پیشرفتی تدریجی دارند و زمان می‌برند.

سخنگوی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به یورونیوز گفت: همیشه این رویکرد وجود داشته است که یک گام اولیه، یک گام اعتمادساز باید صورت گیرد و پس از آن گام‌های بیش‌تری برداشته شود. این بسیار پیچیده است و چیزی نیست که یک شبه بتوان آن را حل کرد. ما همان‌طوری عمل می‌کنیم که همیشه عمل کرده‌ایم تا به درکی با ایرانیان دست یابیم که مستحکم است، اساسی است، قابل راستی‌آزمایی است، اما حتی اگر به یک توافق مقدماتی دست یابیم کارهای دیگری وجود دارد که باید پس از آن انجام شود.

مان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: تصمیم‌گیری درباره ساختار دو روز آینده هنوز مشخص نشده است، ما براساس اتفاقاتی که تاکنون افتاده است، تصمیم می‌گیریم. ما می‌خواهیم پیشرفتی حاصل شود، مواضع‌مان به یکدیگر نزدیک‌تر شود و تا جایی که می‌توانیم به پیشرفت دست یابیم. مهم‌ترین چیز این است که هر توافقی که صورت گیرد، توافق خوبی باشد. بنابراین تا جایی که لازم باشد، زمان می‌برد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان