arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۸۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۰۹ - ۰۲ آذر ۱۳۹۲

لس آنجلس تایمز: علائم ارسالی از ایران پیچیده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
لس آنجلس تایمز در گزارشی علائم ارسالی از ایران را پیچیده دانست و نوشت: ایران خواستار آن است که بخشی از تحریم های نفتی و بانکی در مرحله نخست توافق لغو شوند، اما این خواسته ها برای آمریکا امتیاز بزرگی به شمار می رود.

به گزارش لس آنجلس تایمز، پذیرش چنین شرایطی، برای ایالات متحده یک امتیاز بزرگ به شمار می رود. دولت اوباما و دیگر اعضای گروه 1+5، تاکید دارند که هسته اصلی تحریم ها شامل تحریم های بانکی و نفتی را در فاز اول توافق مقدماتی، تعدیل نمی کنند. آنها درخواست تهران در مورد مساله غنی سازی را نیز منوط به توافق جامع تر با ایران می دانند و می گویند این موضوع در مرحله اول امکان پذیر نیست.

برخی تحلیل گران می گویند این امکان وجود دارد که توافق نامه ای به طور رسمی در روز جمعه منعقد شود. با این حال آنها این نکته را خاطر نشان می کنند که در 10 روز گذشته یعنی در فاصله ژنو 2 تا ژنو 3 و رایزنی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با مقامات عالی تهران، تغییرات محسوسی ایجاد شده است.

به گزارش این روزنامه آمریکایی، در صورتی که مذاکرات با پیشرفت همراه باشد، امکان حضور وزرای خارجه گروه 1+5، در مذاکرات جاری در ژنو وجود دارد. مقامات آمریکایی نیز می گویند در صورت حرکت رو به جلو، جان کری، وزیر خارجه آمریکا به ژنو می آید.

گزارش ها حاکی از آن است که گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) در مرحله نخست توافق تعدیل محدود تحریم ها در مقابل ایجاد محدودیت در برنامه های هسته ای ایران را پیشنهاد می دهند. در این طرح شش ماهه، یک توقف در پیشرفت برنامه های هسته ای ایران ایجاد می شود تا زمان لازم برای مذاکرات بیشتر به منظور دستیابی به توافق نهایی فراهم شود.

این در حالی است که بسیاری از مقامات جهان از جمله ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس و محمد جواد ظریف همتای ایرانی او در روزهای اخیر خاطرنشان کرده اند که در دور قبلی مذاکرات در ژنو، توافق نزدیک بود. در مقابل مقامات آمریکایی رویکرد محتاطانه تری دارند و می گویند می خواهند از زمان برای مذاکره به منظور شکل گیری بهترین توافق استفاده کنند.

با این وجود علائم ارسانی از ایران پیچیده است.

محمد جواد ظریف از جامعه بین المللی می خواهد از این فرصت تاریخی برای توافق با ایران استفاده کند. از سوی دیگر رهبری در روز چهارشنبه و در آستانه سومین دور مذاکرات هسته ای در ژنو، در سخنانی تاکید کردند که ایران از هیچ یک از حقوق هسته ای و خطوط قرمز خود دست نمی کشد.

اگر چه در روز دوم مذاکرات هسته ای به نظر می رسد که ایران درخواست های خود در مذاکرات بین المللی بر سر برنامه های هسته ای اش را با قاطعیت بیشتری مطرح می کند، هر چند که دیگر نشانه ها حاکی از آن است، نمایندگان هفت کشوری که پای میز مذاکره نشسته اند، به توافق نزدیک هستند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران می گوید تهران از قدرت های جهانی خواسته تحریم های بانکی و نفتی را به عنوان بخشی از توافق مقدماتی تعدیل کنند. وی همچنین بر لزوم به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران در مرحله نخست توافق تاکید کرد.

نظرات بینندگان