arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۸۳۴۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۱ - ۰۴ آذر ۱۳۹۲

2 ایرانی دیگر در مالزی به اعدام محکوم شدند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دادگاه عالی ˈشاه عالمˈ مالزی دو مرد ایرانی را به جرم قاچاق مواد مخدر به اعدام و یک زن خانه دار را به 16 سال زندان محکوم کرد.
 
به گزارش ایرنا، پایگاه خبری ˈمالای میلˈ و خبرگزاری مالزی (برناما) اعلام کردند که یک مدیر مدرسه در ایران که سال 2011 میلادی به جرم قاچاق مواد مخدر در چمدان در فرودگاه کوالالامپور دستگیر شده، به اعدام و همسر خانه دار وی نیز به این جرم به 16 سال زندان محکوم شده اند.
 
این زوج روی هم یک کیلو و 330 گرم ماده مخدر ˈمت آمفتامینˈ حمل می کردند. مت آمفتامین که در بازار سیاه به نام شیشه معروف است، ماده ای روان گردان می باشد.
 
قاضی ˈداتوک احمدی اثناویˈ، این زن 32 ساله ایرانی به نام ˈثریا مردعلیˈ را به دلیل نبود مدارک کافی از مجازات اعدام تبرئه کرد ، اما ˈکاظم حمیدپورˈ شوهر 33 ساله وی را به اعدام محکوم کرد.
 
این قاضی مالزیایی گفت که ثریا خوش شانس بوده، چون زنان از مجازات شلاق معاف هستند.
 
وکیل این زن ایرانی اعلام کرده است، وی از کار خود پشیمان است .
 
دادگاه دیگری در مالزی ˈمیکائیل صفریˈ 39 ساله یک ایرانی دیگر را به جرم حمل مواد مخدر به اعدام محکوم کرده است.
 
وی که راننده تاکسی است، 15 نوامبر سال 2010 در فرودگاه کوالالامپور در حال قاچاق مواد مخدر دستگیر و روانه زندان شد. وی نیز 752 گرم مت آمفتامین حمل می کرده است.
 
دو خواهر ایرانی به نام های فاطمه و تهمینه 24 و 26 ساله نیز مهر ماه گذشته در مالزی به جرم حمل مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند. این دو، سه سال پیش به جرم قاچاق مواد مخدر در فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگیر شده بودند.
 
داتوک نورچایا، قاضی دادگاه شهر شاه عالم مالزی در آخرین دادگاه این دو خواهر، دلایل دو متهم مبنی بر بیگناهی و فریب خوردن را قبول نکرد و تمام دفاعیات آنان را بدون سند و مردود خواند تا سنگینی طناب دار سوغات سفرشان شود.
 
این دو خواهر در روز پنجم ماه می سال 2011 به هنگام ورود به فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگیر شده و از هر کدام از آنها حدود یک کیلو و 500 گرم ماده مخدر شیشه کشف شده بود.
 
زندان های مالزی امروزه شاهد تعداد قابل توجهی از زندانیان ایرانی به جرم قاچاق مواد مخدر است. آمارها در زمینه تعداد ایرانیان زندانی در مالزی متناقض است. این آمار از 170 تا 400 نفر را اعلام شده، اما سفیر ایران در مالزی به عنوان یک مقام رسمی این آمار را حدود 222 نفر اعلام کرده است.
 
به گفته سفیر ایران در مالزی تاکنون 76 ایرانی در این کشور جنوب شرق آسیا با مجازات اعدام مواجه شده اند. حال با توجه به طولانی بودن چرخه رسیدگی به پرونده متهمان این نگرانی را ایجاد می کند که تعداد بیشتری از این افراد با مجازات اعدام روبرو شوند.
 
طبق قوانین مالزی، داشتن و حمل بیشتر از 50 گرم مواد مخدر می تواند، شامل مجازات اعدام شود.
 
درپی احکام دادگاه های مالزی در مورد اتباع ایران، ˈمرضیه افخمˈ سخنگوی وزارت خارجه ایران اواخر مهر ماه با بیان اینکه مذاکرات میان ایران و مالزی برای استرداد مجرمین ادامه دارد، گفت: با تصویب نهایی مذاکرات، این امکان فراهم خواهد شد که زندانیان ایرانیانی در صورت اثبات جرم، دوران محکومیت خود را در داخل کشور بگذرانند.
 
وی گفت: توافق استرداد مجرمین میان ایران و مالزی اکنون در حد پیش نویس است، بعد از کارشناسی و توافق کنسولی میان دو کشور لازم است که این توافقنامه به تصویب پارلمان مالزی هم برسد.
 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین تاکیدکرد: همین که طرف مالزیایی پذیرفته است که پیش نویس این توافق نامه نوشته شود، امیدوار کننده است و ان شاالله با تصویب این توافق نامه تسهیلات لازم برای انتقال مجرمین فراهم خواهد شد.
 
ˈجلال فیروزنیاˈ سفیر ایران در مالزی نیز پس از اعلام حکم اعدام دو خواهر ایرانی در مالزی، با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد از 222زندانی ایرانی در زندان های مالزی مجرمین موادمخدر هستند، گفت که 76 نفر از این زندانیان به اعدام محکو م شده اند.
 
وی گفت که فارغ از جرم زندانیان این افراد شهروندان ایران هستند و مورد حمایت نظام قرار دارند و بخش کنسولی سرکشی دوره ای و دائمی از زندان ها انجام می دهد و پیگیر امور و رفع نیازهای مالی و دارویی آن ها می باشد.
 
سفیر ایران در مالزی همچنین گفت که درخواست رسمی از سوی سفارت ایران برای عفو تعدادی از زندانیان ایرانی در مالزی به دفتر پادشاه مالزی ارائه شده و در حال پیگیری است.
 
سردار ˈعلی مویدیˈ رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران اخیرا هشدار داد که قاچاقچیان با پیشنهاد سفر رایگان به مالزی از مردم به عنوان طعمه استفاده می کنند.
 
وی گفته بود، امروزه با استفاده از تجهیزات نوین الکترونیکی در کشورهای مبدا و مقصد امکان ترانزیت مواد به صورت هوایی نزدیک به صفر است و بیشتر این محموله ها کشف و ضبط می شود به همین علت قاچاقچیان از مسافران به عنوان طعمه استفاده می کنند. هشدار می دهم انجام چنین سفرهایی آینده خوبی را در پی ندارد.
نظرات بینندگان